2021 Temmuz Strateji Raporu / Vakıf Yatırım

Aylık Yatırım Stratejisi – Temmuz 2021

Haziran ayında yurtdışı ve yurtiçi haber akışı yoğun geçti. Dünya genelinde Covid-19’dan ölenlerin sayısı 3.93 milyona ulaştı. Aşılanma oranı artmaya devam etse de Delta varyantı sebebiyle Avrupa’da vaka sayıları yeniden artmaya başladı. ABD’de enflasyon %4,7 beklenirken %5,0 olarak gerçekleşti. FED, beklentilere paralel olarak federal fonlama faizinde değişikliğe gitmedi, nokta graifklerde 2023 yılı sonuna kadar iki faiz artışı öngörüldü. FED’in 2021 yılına ilişkin büyüme beklentilerindeki güncelleme, ekonomik aktiviteye yönelik iyimser bakışını da ortaya koydu. Avrupa Merkez Bankası, faiz oranlarında ve Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nın (PEPP) toplam büyüklüğünde değişiklik yapmadı. Toplam 1 trilyon 850 milyar avroluk PEPP’te net varlık alımlarının Mart 2022’ye ya da Kovid-19 krizi bitene kadar devam edeceği ifade edilen açıklamada, gelecek çeyrekte PEPP kapsamındaki net alımların yılın ilk aylarına kıyasla daha yüksek hızda yapılmasının beklendiği de ifade edildi.

Yurtiçi tarafta Covid-19 vakaları 5 bine kadar geriledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısından sonra 1 Temmuz’dan itibariyle sokağa çıkma kısıtlamaların kaldırılacağını açıkladı. TÜFE, 2021 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,89, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,39, bir önceki yılın aynı ayına göre %16,59 ve on iki aylık ortalamalara göre %14,13 artış gerçekleşti. İşsizlik oranı ise 0,9 puanlık artış ile %13,9 seviyesine yükseldi. S&P Ratings, Türkiye‘nin 2021’de %6,1, 2022’de %3,3, 2023’te %3,1, 2024’te %3,1 büyüme beklediğini açıkladı. Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameye göre Türkiye, TL mevduat hesaplarında vergi avantajını Temmuz ayı sonuna kadar uzattı. Kararname ayrıca, bankaların ihraç ettiği yatırım fonları ve tahvillerden, sukuklardan elde edilen gelirler üzerindeki vergi indirimini de 31 Temmuz’a kadar uzattı. Öte yandan Türkiye ile Çin arasında 3,6 milyar USD’lik yeni bir swap anlaşması imzalandığı duyuruldu. Çin ile zaten 2,4 milyar USD’lik bir swap anlaşmamız vardı. Böylece iki ülke arasındaki swap anlaşmasının tutarı toplamda 6 milyar USD’ye ulaştı. İkinci çeyrek bilançoları öncesi sektörel olarak demir-çelik, havacılık, holding, telekomünikasyon ve bankacılık sektörlerinin öne çıkabileceğini düşünüyoruz. Endekste son dönemdeki geri çekilmenin ardından, 2.çeyrek finansallarını güçlü beklediğimiz demir-çelik hisselerinde alım için cazip seviyelere gelindiğini düşünüyoruz. Kardemir sektörde en beğendiğimiz şirket ve 10.00 TL hedef fiyatla model portföyümüzde bulundurmaya devam ediyoruz. Hızlanan aşılama süreci ve kısıtlamaların kalkmasıyla havacılık sektörünün pozitif ayrışmaya devam etmesini bekliyoruz. Bu görüşümüze dair en önemli risk son dönemde Delta varyantına bağlı olarak özellikle yurt dışında artan vaka sayıları olarak görünüyor. Pegasus bu sektörde 96.90 TL hedef fiyat ile öne çıkardığımız şirket. Bununla beraber, güçlü finansallar beklediğimiz telekomünikasyon sektörünü, yüksek iskontoya sahip holding sektörünü ve son dönemde tahvil faizlerindeki gerilemenin de etkisiyle toparlanma sürecine giren bankacılık sektörünü cazip bulmaya devam ediyoruz. Turkcell (hedef fiyat: 26.10 TL), Sabancı Holding (hedef fiyat: 12.70 TL), Garanti Bankası (hedef fiyat: 11.45 TL) ve Akbank’ı (hedef fiyat: 7.56) bu bağlamda cazip bulmaya devam ediyoruz.

BIST 100 endeksi Haziran ayında negatif seyir izlerken, 10 yıllık tahvilin getirisi %16,43’e kadar gevşedi. Ülke risk primi 20 baz puan düşerek 383 seviyesine geriledi. Eurobond tarafında ise risk priminin düşmesiyle bonolar primli olarak ayı geride bıraktı. Anadolu Efes 7 yıl %3,50 ile 500 Milyon USD, Eximbank 5 yıl %5,75 ile 750 Milyon USD ve Sasa Polyester 5 yıl %3,25 ile 200 Milyon EUR borçlandı. Son olarak İş Bankası’nın 2021 vadeli USD bazlı 750 Milyon USD’lik eurobondunun itfası gerçekleşti. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Temmuz ayında toplam 54,7 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 52,0 milyar TL’lik iç borçlanma yapılması programlanmaktadır.

Fon Dağılım Önerileri

 

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Vakıf Yatırım Strateji Raporu

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!