2021 Temmuz Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Aylık Strateji Raporu

Başlarken

Küresel ölçüde piyasalar ABD’de Fed politikalarına yönelik beklentiler ve salgında Delta Varyantı endişesi arasına sıkışmış durumda. Son FOMC toplantısında varlık alım programının azaltılmasının konuşulmaya başlanması endişe oluşturmuş, bu da piyasalarda düzeltmelere neden olmuştu. Buna rağmen sonrasında yapılan açıklamalarda farklı görüşler olsa da varlık alım programının azaltılmasında aceleci olunmayacağı mesajlarının ön plana çıkması kısmi rahatlama getirse de Delta varyantı endişelerinin günden güne artıyor olması risk iştahını sınırladı. Geçtiğimiz haftanın en önemli beklentisi olan ABD istihdam verilerine verilen reaksiyon ise oldukça sınırlı oldu. Borsa İstanbul ise ağırlıklı olarak negatif tarafta devam eden ayrışmasını geçtiğimiz hafta da devam ettirdi.

Piyasalarda Son Durum

Hız kazanan aşılama çalışmaları ve atılan normalleşme adımları haziran ayında da küresel ekonomik görünümdeki iyileşmenin devam etmesine katkı sağladı. Tüm bu gelişmelerin risk iştahını desteklemesine karşın haziran ayı toplantısında Fed’in projeksiyonlarında yaptığı revizeler ve ortaya konan şahin tavır sonrasında risk iştahının baskı altında kaldığı görüldü. Önümüzdeki süreçte ekonomik veri akışları ile başta Fed olmak üzere merkez bankalarının hamleleri risk iştahı üzerinde belirleyici olacaktır. Fed’e ilişkin gündeme gelen endişelerin etkisiyle TL varlıklar baskı altında kaldı. BIST-100 Endeksi haziran ayını %4,52 oranında düşüşle 1.356,34 puandan tamamlarken, Dolar/TL kuru ise yukarı yönlü seyrini sürdürerek ayı %2,59 oranında yükselişle 8,7086 seviyesinden kapattı.

Yeni Ayda Piyasaları Bekleyenler

Haziran ayında Fed’in projeksiyonlarında yaptığı yukarı yönlü revizeler ve ortaya koyduğu şahin tavır risk iştahı üzerinde baskı oluştururken, Fed’in erken bir sıkılaşmaya gidebileceğine ilişkin endişeleri de gündeme taşıdı. Fed’e ilişkin erken sıkılaşma endişeleri doların küresel çapta değer kazanmasına, altının değer kaybetmesine ve hisse piyasalarında dalgalanmaların yaşanmasına neden oldu. Fed üyelerinin açıklamalarında da ağırlıklı olarak önceki açıklamalara kıyasla şahin bir ton ağır bastı. Fed üyelerinin çoğunluğunda varlık alım programının tartışılmaya başlanmasına ve ekonomik iyileşmenin gücünü koruması halinde 2022 yılında ilk faiz artırımının değerlendirilmesine yönelik söylemler dikkat çekiciydi. Küresel çapta başta ABD olmak üzere ekonomik veriler toparlanma kaydetmeye ve güçlü bir görünüm sunmaya devam ederken, ekonomik görünüm iyileşme kaydediyor. Önümüzdeki süreçte başta enflasyon olmak üzere ekonomik veri akışları ile merkez bankalarının izleyeceği yol haritası ve piyasalarla kuracağı iletişim risk iştahı ve fiyatlamalar üzerinde belirleyici olacaktır. Küresel çaptaki gelişmelere ek olarak yurt içinde salgın cephesindeki durum ile ekonomik ve siyasi gelişmeler yakından izlenmeye devam edilecektir.

Aylık Hisse Önerileri

Bu ay teknik takibimizdeki hisseler: BIMAS, CCOLA, MPARK, YATAS

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Gedik Yatırım Aylık Strateji Raporu

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!