2021 Nisan Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Aylık Strateji Raporu

Başlarken

Önceki hafta yaşanan türbülansın ardından geçtiğimiz hafta piyasalarımızda dengelenme çabası dikkat çekti. Nisan ayı yeni dengenin nerede kurulacağını göstermesi açısından kritik bir ay olacak. Mart ayı enflasyon rakamı, AB ile ilişkiler, beklenen yeni kabine açıklaması, Halkbank’ın ABD’de devam eden temyiz davası ve TCMB’nin ay ortasında gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısı akla gelen ilk kritik başlıklar. Bununla birlikte günlük 40 bini geçen vaka sayıları alınabilecek ek tedbirler gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Dışarıda ise ABD faizlerinin seyri gelişmekte olan ülkeler için kritik olmaya devam ediyor.

Piyasalarda Son Durum

Küresel çapta artış kaydeden enflasyon endişeleri ve ABD başta olmak üzere tahvil faizlerinde gözlenen yükseliş eğilimi şubat ayının son bölümünde hisse piyasaları üzerinde baskı oluştururken, mart ayı içerisinde hisse piyasalarında toparlanma çabası etkili oldu. Salgın ve enflasyon endişeleri aşağı yönlü risk oluştururken, aşılama çalışmaları ve ekonomik görünümdeki toparlanma risk iştahını destekleyen gelişmeler oldu. Mart ayının ilk yarısında yukarı yönlü bir seyir izleyen BIST-100 Endeksi mart ayının ikinci yarısında TCMB’deki başkan değişikliğinin TL varlıklar üzerinde satış baskısını artırmasına bağlı olarak sert düşüşler kaydetti. Yaşanan sert gerilemenin ardından toparlanma çabası etkili olsa da BIST-100 Endeksi mart ayını %5,41 oranında kayıpla 1.391,73 puandan tamamlarken, Dolar/TL kuru ise ayı %10,96’lık bir yükselişle 8,2489 seviyesinden kapattı.

Yeni Ayda Piyasaları Bekleyenler

Enflasyon endişelerinin yanında son haftalarda artış kaydeden vaka sayıları ve gündeme gelen salgın kaynaklı riskler de nisan ayı içerisinde yakından izlenecek önemli bir gelişme olarak karşımıza çıkmaktadır. Mart ayı başında normalleşme planları yapılırken, son haftalarda gözlenen vaka artışlarının normalleşme adımlarının ötelenmesine yol açtığı görülüyor. Özellikle Avrupa’da tedbirler yeniden uzatılırken, önümüzdeki süreçte salgın kaynaklı gelişmeler risk iştahının seyri üzerinde etkili olacaktır. Enflasyon ve salgın kaynaklı endişeler önümüzdeki süreçte de aşağı yönlü risk unsurları olarak takip edilecektir. Öte yandan küresel çapta devam eden aşılama çalışmaları ve ekonomik verilerde gözlenen toparlanma eğilimi de risk iştahını destekleyen gelişmeler olarak sıralanabilir. Yurt içinde mart ayının son bölümüne doğru TCMB’de gerçekleşen başkan değişimi TL varlıklarda volatilitenin artış kaydetmesine neden oldu. TCMB’nin yeni başkanı Kavcıoğlu, sıkı duruşun korunacağına ilişkin mesajlar verirken, 15 Nisan’da gerçekleşen TCMB toplantısı piyasaların yakın takibinde yer alacaktır. Ekonomi yönetimden gelebilecek açıklamalar yakından izlenecek olup, Türkiye’nin dış ilişkilerindeki seyir ve olası bir kabine değişimi gibi iç siyasetteki gelişmeler TL varlıkların seyri üzerinde etkili olacaktır.

Aylık Hisse Önerileri

Bu ay teknik takibimizdeki hisseler: AKSA, AKSEN, ENJSA, ISDMR, KOZAL, ULKER

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Gedik Yatırım Aylık Strateji Raporu

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!