2021 Mayıs Strateji Raporu / TEB Portföy Yönetimi

Aylık Yatırım Stratejisi Raporu Mayıs 2021

PİYASALARA BAKIŞ

Global piyasalar

• Aşılamanın hızlanması ile ekonomilerde toparlanma ivme kazandı. Nisan’da global imalat PMI 55’ten 55,8’e yükselerek son 11 aydır kesintisiz artışını sürdürdü. Japonya’da bileşik PMI endeksi Ocak 2020’den bu yana ilk kez büyüme bölgesine geçti. Avrupa’da da karantina koşullarının esnetilmesiyle, hizmetler sektörü toparlanmaya başladı.

• Euro bölgesi hizmet PMI Şubat 2020’den bu yana yeniden büyüme bölgesinde. Nisan’da Euro bölgesi öncü imalat PMI 62,5’ten 63,3’e yükseldi. Hizmet PMI ise 50,5 seviyesi ile son 14 aydır ilk kez büyüme bölgesinde yer aldı.

• ABD, yılın ilk çeyreğinde %6,4 büyüme kaydetti. Açıklanan ek mali teşvik paketleri ve hızlanan aşı programı ile ABD ekonomisi 2021’in ilk çeyreğinde güçlü büyüme kaydetti. Olumlu veri akışıyla, gelişmiş ülke tahvil faizlerindeki yükseliş Nisan’da devam etti. ABD 10 yıllık tahvil faizi Nisan’da %1,6 seviyesinde gerçekleşti. Biden’ın destek paketinin de etkisiyle ABD’de manşet enflasyon Mart’ta yıllık %2,6’ya yükseldi.

• FED, Nisan ayında politika faizinde ve varlık alım programında değişikliğe gitmedi. FED Başkanı Powell, artan enflasyon endişelerine karşın; enflasyondaki artışın geçici olduğunu ve işgücü piyasasında hala atıl kapasite varken, enflasyonda kalıcı bir artışın mümkün görünmediğini dile getirdi.

• IMF, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda 2021 için küresel büyüme tahminini %5,5’ten %6’ya yükseltti. Aynı raporda, ABD büyüme tahmini %5,1’den %6,4’e; Euro bölgesi büyüme tahmini ise %4,2’den %4,4’e revize edildi. Raporda ABD ve Çin ekonomisinin bu yıl sonunda salgın öncesi seviyelerine dönmesi beklenirken, Euro Bölgesi’nin toparlanmasının 2022 ortalarını bulabileceği belirtildi.

Türkiye görünümü

• Merkez Bankası yılın ikinci enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon tahminini %9,4’ten %12,2’ye yükseltti. MB projeksiyonlarında yılın son çeyreğinde enflasyonda belirgin düşüş öngörülüyor. MB,2022 için enflasyon tahminini de %7’den %7,5’e yukarı yönlü revize etti.

• Nisan PPK toplantısında faiz değişmedi. MB, %19 seviyesindeki politika faizini değiştirmezken, «gerekmesi halinde ilave sıkılaşma yapılacaktır» mesajını metinden çıkardı. Metinde, sıkı parasal duruşun krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkisinin önümüzdeki dönemde belirginleşeceği ve politika faizinin enflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edileceği belirtildi.

• Nisan’da TÜFE aylık %1,68 artarken, yıllık bazda %16,2’den %17,1’e yükseldi. Nisan’da mevsimsellik etkisi ile gıda ve giyimin yanı sıra, dayanıklı ve temel mallar grubunda da fiyat artışları görüldü. Enflasyonun birkaç ay daha yüksek seyretmesi yılın son çeyreğinde azalış eğilimine girmesi bekleniyor.

• Sanayi üretimi yılın ilk iki ayında güçlü seviyelerini korudu. Sanayi üretimi Şubat’ta aylık bazda %0,1, yıllık bazda %8,8 artış gösterdi. İmalat PMI ise Mart’taki 52,6 seviyesinden Nisan’da 50,4 seviyesine geriledi. PMI verisi, üretimin ivme kaybetmekle birlikte güçlü olduğuna işaret ediyor. Yılın ikinci çeyreğinde baz etkisiyle birlikte güçlü artışlar görebiliriz.

• IMF, Dünya Ekonomik Görünümü raporunda Türkiye büyüme tahminini %6 olarak açıkladı. 2022 yılı için ise %3,5 büyüme öngörüldü.

VARLIK DAĞILIM ÖNERİLERİ*

Dengeli (Az Riskli)

– Amacı anaparayı korumak ve düzenli gelir elde etmektir.
– Hiçbir şekilde risk almak istemez. Enflasyonun biraz üzerinde getiri hedefler.

Dinamik (Orta Riskli)

– Amacı düzenli gelir ile büyüme arasında bir denge sağlamaktır.
– Portföyün nispeten dengeli yapısına rağmen bu modeli kullanan yatırımcı anaparadan kayıp
konusunda bazı risklere razı olmaktadır.

Atak (Orta Yüksek Riskli)

– Amacı zaman içinde ortalamanın üzerinde büyüme sağlamaktır. Düzenli gelirin önemi azdır.
– Bu profildeki yatırımcı, ortalamanın üzerinde getiriyi sağlayabilmek için çok daha fazla risk
almaya istekli olmaktadır.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: TEB Porföy Yönetimi