2021 Mayıs Strateji Raporu / Şeker Yatırım

Strateji – Mayıs

TL varlıklar Nisan ayında negatif ayrışmasını devam ettirdi…

Global risk alma iştahı Fed’in piyasaları destekleyen açıklamaları, ABD enflasyon endişelerinin zayıflaması ve Dünya genelinde aşı uygulamalarının hızlanmasıyla Nisan ayında güçlenerek devam etti. ABD tahvil faizlerindeki yükselişin durması ve DXY endeksindeki %2 üzeri aylık gerilemeyle birlikte EM para birimleri Nisan ayını genel olarak değer kazanırken, TL ve Hint Rupisi EM para birimleri içinde negatif ayrışan para birimleri oldu. Türkiye ve Hindistan’da vaka sayılarının hızlı yükselmesi iki ülke piyasalarının negatif ayrışmasında etkili oldu. Gelişmiş ülke borsaları Nisan ayını ortalama %4 üzeri yükselişle kapatırken, EM borsaları ve BIST negatif ayrıştı.

TL varlıklarda TCMB başkan değişikliği sonrası oluşan volatilite, Nisan ayında yavaşlasa da devam etti. TCMB’nin sıkı duruşunu korumasıyla Nisan ayında TL sepetinin değer kaybı %1’in hafif üzerinde gerçekleşti. Nisan Ayı genelinde dalgalı-satıcılı seyrine devam eden BIST 100 endeksi ay sonuna doğru gelen tepki alımlarıyla ayı sınırlı yükselişle kapatırken, Hindistan ve bazı Asya borsalarıyla birlikte negatif ayrıştı. BIST’in negatif ayrışmasında artan vaka sayıları, yoğun halka arzlar nedeniyle hisselerden para çıkışı yaşanması, ABD ile ilişkilerin gerilmesi ve Rusya-Ukrayna gerginliği ile yükselen jeopolitik riskler etkili oldu. Nisan ayına 1.399 seviyelerinden başlayan BIST-100 endeksi ay içinde 1.308-1.445 arasında kısmen geniş bir bantta hareket ederken, ay sonuna doğru gelen tepki alımlarıyla Nisan ayını %0,44 yükselişle 1.397,82’den kapattı. Bankacılık endeksi %2,20 yükselişle pozitif ayrışırken, Sınai endeks ayı %0,39 sınırlı yükselişle kapattı. Nisan ayına 475 seviyelerinden başlayan CDS’ler TCMB’nin sıkı duruşunu korumasının desteğiyle ay içinde 400 seviyesinin altını test ederken ayı 417 seviyesinden kapattı. CDS’lerin mevcut seviyesi halen yüksek olsa da yaşanan gerileme TL varlıklara yönelik yüksek risk algısının zayıfladığına işaret ediyor. TL varlıklarda risk alma iştahının tekrar güçlenmeye başladığının teyidi için CDS’lerin 400 altına gelerek düşüşüne devam etmesi gerekiyor.

TCMB Nisan toplantısında piyasa beklentisine paralel faizleri değiştirmeyerek %19,00 seviyesinde sabit bıraktı. PPK metninde en önemli değişiklik “gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaştırma yapılacaktır” ve “para politikasındaki sıkı duruş uzun bir müddet devam edecektir” ifadelerinin metinden çıkarılması oldu. TCMB faizleri sabit bırakarak sıkı duruşun bir süre daha devam ettirileceğine işaret ederken PPK metninde yapılan değişiklikler faiz artırımlarının sonuna gelindiğine ve enflasyondaki gelişmelere bağlı olarak bir sonraki adımın faiz indirimi olacağına işaret ediyor. Ancak TCMB’nin enflasyonda zirve oluşumunu görmeden ve yıllık olarak düşüş eğilimi başlamadan faizlerde bir değişiklik yapması beklenmemektedir. TCMB’nin enflasyondaki gelişmelere bağlı olarak yılın ikinci yarısında 300 baz puan faiz indirimine gidebileceğini düşünüyoruz.

Fed Nisan ayı toplantısında faizleri %0,25’de sabit bırakırken, ekonomik toparlanma sağlanana kadar tahvil alımlarına devam edileceğini açıkladı. Fed istihdam ve ekonomik toparlamanın güçlendiğine işaret ederken, enflasyon oranlarındaki yükseliş eğiliminin geçici olduğuna işaret etti. Fed ayrıca, ekonomilerin yeniden açılması durumunda enflasyonda yukarı yönlü baskı olabileceğini ancak bunun enflasyonda kalıcı yükselişe yol açmayacağını ifade etti. Fed’in açıklamalarının enflasyon endişelerini azaltırken, parasal teşviklerin devam etmesi global risk alma iştahındaki güçlü seyri destekliyor. Fed’den mevcut politikanın değişimine yönelik bir sinyal, bir yönlendirme gelmedikçe global risk alma iştahının güçlü seyrini koruması beklenmektedir.

Mayıs ayında Covid-19’un yayılım hızı ve aşı uygulamaları piyasaların ana gündemi olmaya devam edecek. Ekonomik verilerdeki güçlü seyir ve merkez bankalarının genişleyici para politikalarını devam ettirmesiyle global risk alma iştahının başta gelişmiş ülkeler olmak üzere devam etmesi beklenirken, DXY dolar endeksindeki gerileme ile EM piyasalarında toparlanma eğilimi oluşabilir. Ancak, EM’lerin genel olarak negatif ayrışarak gelişmiş ülke piyasalarına göre zayıf seyrini devam ettirmesi beklenmektedir. Kısa vadeli pozitif beklentilerin azalması ve Mayıs aylarında sık sık görülen “Sat ve Git” ritüelinin etkisiyle ay içinde borsalarda kar satışları yaşanabilir. Ancak, olası satışların belli seviyelerde alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve yükseliş trendinin korunması beklenmektedir.

Yurtiçi piyasalarda Mayıs ayında ana gündem 17 Mayıs’a kadar devam edecek tam kapanma sonrası vaka sayılarındaki seyir olacaktır. Vaka sayılarının gerilemesi, TL varlıklarda Nisan ayında oluşan negatif ayrışmanın geri alınmasını sağlayabilir. Ekonomik tarafta ise TCMB faiz kararı ve enflasyondaki seyir takip edilecektir. Enflasyonda zirve oluştuğuna dair bir işaret gelmedikçe TCMB’nin faizleri sabit tutması ve sıkı duruşunu koruması beklenmektedir. TCMB’nin sıkı duruşunu korumasıyla TL’de volatilitenin düşmeye devam etmesi beklenmektedir. Ancak, beklenenden erken bir faiz indirim sürecine girilmesinin ise volatilitenin artmasına neden olacaktır. Piyasalar için önemli diğer gelişmeler ise son dönemde ABD ile oluşan gerilimin ne şekilde gelişeceği ve Ukrayna-Rusya arasındaki gerilim gibi jeopolitik riskler, TL varlıklar için risk unsuru olmaya devam edecektir.

Mayıs ayında TL varlıklarda volatilite azalsa da kısmen dalgalı seyrin devam edebileceğini düşünüyoruz. Kurlarda ve tahvil faizlerinde gerileme yaşanması durumunda BIST’te bankacılık öncülüğünde tepki alımlarının güçlenmesi beklenir. Ayrıca, bilanço dönemi olması nedeniyle hisse bazlı fiyatlamaların öne çıkması beklenmektedir. Kurlar ile tahvil faizlerinde yükseliş eğiliminin devam etmesi ve global risk iştahının zayıflaması durumunda ise BIST’te tepki yükselişlerinin satış fırsatı olarak kullanılması ve kısa vadeli dip arayışının devam etmesi beklenir. Mayıs ayında BIST-100 endeksinin 1.330-1.450 aralığında dalgalanması beklenmektedir. Ay içinde 1.330 ve altına gerilemeler alım fırsatı, 1.450 ve üzerine yükselişler ise satış fırsatı olarak takip edilebilir.

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %45, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını %35 olarak koruyoruz.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Şeker Yatırım Strateji Raporları

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!