2021 Haziran Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Aylık Strateji Raporu

Başlarken

Yurtdışında özellikle hisse senetleri piyasalarında yön oluşturmakta zorlanılan karasız görünüm devam ediyor. TL varlıklar ise geçtiğimiz hafta yaşanan negatif ayrışma ile ön planda yer aldı. Gerek TL’de gerekse Borsa İstanbul’da volatilitede artış kaydedilirken, her iki tarafta da emsallerine kıyasla zayıf seyir dikkat çekti. Son haftalarda daha çok yurtiçi piyasalar kapalı iken dikkat çeken TL’deki zayıf hareketler geçtiğimiz haftanın son bölümünde yurtiçi piyasaların açık olduğu bölümlerde de etkisini gösterdi ve haftanın son günü Dolar/TL kuru 8,60’ın üzerini görürken, Euro/TL 10,47 ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Ayın son, yeni haftanın ilk günü ise borsa zayıf seyrini devam ettirirken TL’de bir miktar değer kazandı.

Piyasalarda Son Durum

Küresel çapta toparlanma kaydeden ekonomik veriler ve hız kazanan aşılama çalışmaları genel olarak risk iştahını ve hisse piyasalarını desteklerken, son dönemde artış kaydeden enflasyon ve mutasyon kaynaklı endişeler aşağı yönlü risk oluşturmaya devam ediyor. Önümüzdeki süreçte ekonomik veriler ve merkez bankalarının duruşları piyasaların öne çıkan başlığı olarak takip edilmeye devam edecektir. TCMB başkan değişimi sonrasında sert düşüşlerin yaşandığı BIST-100 Endeksi’nde Mayıs ayında açıklanan ilk çeyrek finansalların desteğiyle toparlanma çabası öne çıktı. BIST-100 Endeksi mayıs ayının son işlem gününü %0,11’lik sınırlı kayıpla 1.420,49 puandan tamamlarken, Dolar/TL kuru ise mayıs ayında yükselişine devam ederek ayı 8,4899 seviyesinden kapattı.

Yeni Ayda Piyasaları Bekleyenler

Genel olarak enflasyonla ilgili endişeleri azaltmaya çalıştılar ama Nisan ayı Fed toplantısı tutanaklarında da, tahvil alım programını azaltma konusuna dair değerlendirmelerin gündeme gelmesi piyasaların biraz kafasını karıştırdı. Bu nedenle, Haziran ayında yapılması beklenen Fed toplantısı önemli olacaktır. Her ne kadar Merkez Bankaları erken aksiyon almak istemeseler bile enflasyonda artış beklentisi ve ekonomik aktivitelerdeki canlanma sinyalleri, Merkez Bankalarının daha erken bir sıkılaşma politikası uygulamasına neden olabilir. Haziran ayında, açıklanacak ekonomik veriler ve Merkez Bankalarından gelecek açıklamalar, bu açıdan yakından izlenmeli. Türkiye, 01 Haziran itibariyle “kontrollü normalleşme”de ikinci etaba geçiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu ay için geçerli olacak kararları açıkladı. Uzun bir süredir kapalı olan lokantalar, kafeler ve birçok işletme 01 Haziran sonrası kontrollü bir şekilde açılıyor. Tedbirlerin gevşetiliyor olması ve alınan yeni kararlarla birlikte, bu ay içinde vaka sayılarına olan etkisi yurt içinde yakından takip edilecektir.

Aylık Hisse Önerileri

Bu ay teknik takibimizdeki hisseler: KCHOL, MAVI OYAKC, TTKOM

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Gedik Yatırım Aylık Strateji Raporu