2021 Eylül Strateji Raporu / Şeker Yatırım

BIST Ağustos ayında da pozitif ayrıştı…

Covid-19 delta varyantı hızlı şekilde yayılmaya devam etmesine ve yükselen (ABD) enflasyonu endişelerine rağmen aşı uygulamalarının yaygınlaşması ve merkez bankalarının destekleyici para politikalarını devam ettirmesinin etkisiyle global risk alma iştahı güçlü kalmaya devam ediyor. Tapering endişeleriyle risk alma iştahı ay içinde zayıflasa da majör borsalar yeni tarihi zirveler test ederek Ağustos ayını %1-4 arasında değişen yükselişlerle kapattı. Asya hariç EM borsaları ise Ağustos ayında genel olarak güçlü performans göstererek pozitif ayrıştı. EM para birimleri genel olarak ayı değer kazancıyla kapatırken, TL’de EM para birimlerine paralel ayı dolar karşısında %2’ye yaklaşan değer kazancıyla tamamladı. TCMB’nin hızlı faiz indirimi beklentilerinin zayıflaması, emtia fiyatlarında yaşanan geri çekilme ve açılma ile birlikte artan turizm gelirleri, TL’nin pozitif ayrışmasını destekledi.

TCMB başkan değişikliği sonrasındaki üç haftada hisse senedi piyasasından 1,16 milyar dolarlık yabancı çıkışı yaşanırken sonrasında 16 Nisan- 20 Ağustos arasında yabancılar halka arzlara da ilgi göstererek net 622 milyon dolarlık alım yaptı. Aynı dönemde DİBS tarafında ise üç haftada 1,24 milyar dolarlık yabancı çıkışı yaşanırken, 16 Nisan- 20 Ağustos arasında yabancıların 1,12 milyarlık yabancı girişi ile yaşanan çıkışın neredeyse tamamına yakının geri döndüğünü görüyoruz. Bu görünüm yabancıların BIST tarafında temkinli olmakla birlikte TL varlıklara ilgisinin arttığına işaret ederken, BIST ve TL varlıklarda son dönemde oluşan pozitif ayrışmayı destekledi.

Ağustos ayına pozitif eğilimle başlayan BIST 100 Endeksi ay içinde 1.394-1.474 arasında hareket ederken ayı %5,68 yükselişle 1.472 seviyesinden pozitif ayrışma ile kapattı. Bankacılık endeksi %11,28 yükselişle pozitif ayrışırken, Sınai endeks %1,23 yükselişle negatif ayrıştı. CDS’lerin sınırlı düşüşle 363’lü seviyelere gerilemesi TL varlıklardaki pozitif ayrışmayı destekledi. CDS’lerdeki düşüş eğiliminin devam etmesi durumunda TL varlıklarda güçlenmenin yabancı ilgisiyle devam etmesi beklenmektedir. Ancak, global piyasalarda yaşanacak bir dalgalanma yaşanması durumunda TL varlıklarında bundan negatif etkilenmesi beklenir.

Ağustos ayında TCMB politika faizini piyasa beklentilerine paralel %19,00’da sabit tutarken para politikasındaki sıkı duruş söylemini devam ettirdi. TCMB PPK metninde, küresel gıda fiyatlarına, kredi gelişmeleri ve cari işlemler dengesine ilişkin makro göstergelere dikkat çekilirken uluslararası tarımsal emtia ve gıda fiyatlarındaki yüksek seviyeler, birikimli kur etkileri ve iklim koşullarına bağlı etkilere ilave olarak belirli ürünlerdeki arz kısıtlarının tüketici enflasyonu üzerinde yarattığı baskıların altı çizilmiştir. TCMB’nin enflasyonda düşüş eğilimi başlayana kadar sıkı duruşunu devam ettireceğini ve Eylül ayı itibarı ile düşüş eğilimi başlaması durumunda yılın son çeyreğinde faiz indirimlerine başlayabileceğini düşünüyoruz.

Ağustos ayında birçok Fed üyesi varlık alımlarını azaltmak için gerekli koşulların oluştuğunu ve kısa süre içinde Fed’in varlık alımlarını azaltmaya (tapering) başlaması gerektiğini ifade ettiler. Fed Başkanı Pow ell ise Jackson Hole konuşmasında, varlık alımlarının bu yıl azaltmanın uygun olabileceğini söylerken, varlık alımlarının ne zaman azaltılmaya başlanacağına ilişkin net bir ifade kullanmadı. Fed Başkanı, varlık alımlarını azaltmanın zamanlamasının ve hızının, faiz oranlarındaki artışın zamanlamasına ilişkin doğrudan bir sinyal amacı taşımayacağını söyleyerek, bu yıl içinde Tapering süreci başlasa bile bunun faizlerin yakın zamanda arıtılabileceğine yönelik bir anla m taşımayacağı mesajı verdi. Pow ell’ın açıklamaları güvercin olarak algılanan piyasalarda risk alma iştahı güçlenmeye devam etti.

Ağustos ayında piyasaların ana gündemi Covid-19 delta varyantının yayılma hızı ve ülkelerin yeniden kısıtlamalara başvurup başvurmayacağı olacak. Birçok ülke şu anda bazı seyahat kısıtlamaları ve kontrolleri uygulamaya başladı. Ancak, aşı uygulamaları nedeniyle olası kısıtlamaların öncekilere göre daha dar kapsamlı olması ve ekonomilere etkisinin sınırlı kalması beklenmektedir. Ekonomi tarafında ise piyasaların ana gündemi Fed’in varlık alımlarını ne zaman azaltmaya başlayacağı olacak. Fed’in Eylül toplantısında Tapering’e kısa sürede başlanacağı sinyalini vermesi durumunda global risk alma iştahında bir zayıflama yaşanabilir. Ancak, negatif fiyatlama ve etkinin kısa süreli ve kısmen sınırlı kalması beklenmektedir. Mevcut para politikaları pandemi nedeniyle halen oldukça genişleyici ve merkez bankalarından kısa vadede sert bir sıkılaşma adımı beklenmiyor. Bu nedenle global risk alma iştahında Eylül ayında bir zayıflama yaşansa da bunun çok güçlü olmayacağını ve orta vadede risk alma iştahının güçlü kalmaya devam etmesi beklenmektedir. Buna paralel ay içinde borsalarda kar satışları yaşansa da majör borsaların Eylül ayında da yeni tarihi zirve seviyeler test etmesi beklenmektedir.

Eylül ayında yurtiçi piyasalarda da öncelikli olarak pandemideki gelişmeler, ekonomi tarafında ise enflasyonun seyri ve TCMB faiz kararı yakından takip edecek. TCMB’nin Eylül toplantısında sıkı duruşuna sürdürmesi durumunda TL’de değer kazançlarının ve BIST’in de pozitif ayrışmanın sınırlı da olsa devam etmesi beklenmektedir. Son dönemde artan yabancı ilgisinin devamı ve TL varlıkların benzerlerine göre halen iskontolu olması da bu beklentiyi destekleyecektir. Yurtiçinde aşılanma oranın yükselmesi, yeniden kısıtlamaların gelme ihtimalinin zayıflaması, büyümenin güçlü şekilde devam etmesi ve BIST şirketlerinin güçlü bilançolar açıklaması, beklentimizin ana temalarını oluşturuyor. Bununla beraber, BIST’te kısa vadeli güçlü yükseliş sonrası ay içinde sınırlı da olsa kar satışlarının devam edebileceğini ancak bu gerilemelerin orta vade için alım fırsatı olacağını düşünüyoruz. Son üç yılda BIST’in Eylül ayında güçlü bir performans gösterdiğini görüyoruz. Global risk alma iştahında büyük bir bozulma yaşanmadıkça bu yıl da endeksin Eylül ayını yükselişle kapatacağını düşünüyoruz. Bu beklentiler ışığında BIST-100 endeksinin Eylül ayında 1.420-1.530 aralığında dalgalanabileceğini düşünüyoruz. Ay içinde 1.420 ve altına gerilemelerin alım fırsatı, 1.520 ve üzerine yükselişlerin ise trade amaçlı satış fırsatı olabileceğini düşünüyoruz.

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %45, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını %35 olarak koruyoruz.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Şeker Yatırım Strateji Raporları