2021 Eylül Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Aylık Strateji Raporu

Başlarken

Küresel ekonomik görünümdeki iyileşme, aşılama çalışmaları ve bol likidite ortamı 2020 yılının ikinci çeyreğinden itibaren küresel risk iştahını destekleyen temel gelişmeler oldu. Bu süreçte zaman zaman düzeltmeler görsek de hisse piyasaları başta olmak üzere riskli varlıklarda yükseliş eğilimi korundu. Yılın son çeyreğine girerken gündemdeki salgın kaynaklı endişelere ek olarak küresel çaptaki enflasyonist ortam ve Fed’in varlık azaltım süreci riskli varlıklarda zaman zaman düzeltme hareketlerinin yaşanmasına neden olabilir. Bu sebeple gelişmelerin yakından izlenmesi ve portföylerin aktif olarak yönetilmesi önem taşımaktadır. Fed’in yılın son bölümündeki toplantıları ve ABD’de istihdam ile enflasyon verileri başta olmak üzere ekonomik gelişmeler piyasalarda oynaklığı artırabilecektir. Aynı zamanda salgın cephesindeki gelişmeler, aşılama çalışmaları ve ekonomik toparlanmanın devamlılığı da takip edilecek diğer önemli konu başlıklarıdır.

Piyasalarda Son Durum

Küresel çapta devam eden ekonomik toparlanma ve güçlü gelen finansal sonuçlar ağustos ayında küresel hisse piyasalarını desteklemeye devam etti. Bununla birlikte salgın endişeleri ve Fed cephesinde erken sıkılaşma korkuları zaman zaman risk iştahı üzerinde baskı oluşturdu. Önümüzdeki süreçte ekonomik veri akışları, salgın kaynaklı gelişmeler ve dünya çapında gözlenen enflasyonist ortam ile merkez bankalarının söylemleri yakından izlenmeye ve fiyatlamalar üzerinde belirleyici olmaya devam edecektir. Risk iştahındaki toparlanma ve yurt içinde de olumlu gelen finansalların katkısıyla yukarı yönlü bir seyrin izlendiği BIST100 Endeksi ağustos ayını %5,68’lik bir yükselişle 1.472,07 puandan tamamlarken, Dolar/TL kuru ise aşağı yönlü bir seyir izleyerek ayı %1,63 oranında düşüşle 8,3166 seviyesinden kapattı.

Yeni Ayda Piyasaları Bekleyenler

Yeni ayda ABD cephesinde enflasyon ve istihdam verileri yakından takip edilecektir. Son dönemde istihdam gözlenen iyileşmenin devam etmesi ve ABD ekonomisinin güçlü görünümünü sürdürmesi durumunda eylül sonuna doğru gerçekleşecek Fed toplantısında varlık azaltım sürecine ilişkin daha net yönlendirmeler görülebilir. Bu süreçte sadece ABD değil dünya genelinde artış kaydeden enflasyonist ortam da risk başlığı olarak önemini koruyor. Dünya genelinde artış kaydeden enflasyon rakamları geçici olarak yorumlansa da enflasyonun seyri yakından izlenecektir. Fed’in sıkılaştırma süreci ve mevcuttaki enflasyonist ortam risk unsurları olarak gündemde yer almaya devam ederken, bir diğer önemli risk unsuru da salgın kaynaklı gelişmeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Özetlemek gerekirse, korunan bol likidite ortamı, aşılama çalışmaları ve ekonomik toparlanma riski iştahı ve riskli varlıklar destekleyen temel katalizörler olurken, salgın ve enflasyon kaynaklı endişeler ile Fed öncülüğündeki sıkılaşma adımları piyasaların gündemindeki risk unsurları olacaktır.

Aylık Hisse Önerileri

Bu ay teknik takibimizdeki hisseler: ASELS, SAHOL, TKFEN, TUPRS

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Gedik Yatırım Aylık Strateji Raporu

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!