2021 Ekim Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Aylık Strateji Raporu

Başlarken

İçeride haftaya eylül ayı enflasyonu ile başlayacağız. Piyasadaki genel beklenti eylül ayında da yıllık enflasyonun sınırlı da olsa yükseliş eğilimini koruyacağı yönünde. Küresel ekonomiye, salgının yanında son haftalarda daha da belirginleşen enerji krizi damga vurmaya başladı. Enerji krizinin en net hissedildiği Çin piyasalarının cuma gününe kadar kapalı olması bu hafta kısmi bir rahatlama getirebilir. Geçtiğimiz hafta BIST 100’de yukarı yönlü tepkiler zayıf kalsa da yurtdışındaki satıcılı görünüme karşın önceki hafta gördüğü dip seviyelerin üzerinde tutunması olumlu oldu.

Piyasalarda Son Durum

Küresel hisse piyasalarında ağustos ayı içerisinde pozitif bir seyir kaydedilirken, eylül ayı içerisinde ise düzeltme hareketleri ve daha zayıf bir seyir etkili oldu. Bu süreçte gerek salgın gerekse enflasyon ve erken sıkılaşma konusunda gündeme gelen endişeler risk iştahı üzerinde baskı oluşturdu. Küresel çapta gündeme gelen riskler ve zayıflayan görünüm yurt içi piyasalar üzerinde de baskı oluşturdu. Önümüzdeki süreçte ekonomik veri akışları, salgın kaynaklı gelişmeler ve dünya çapında gözlenen enflasyonist ortam ile merkez bankalarının söylemleri yakından izlenmeye ve fiyatlamalar üzerinde belirleyici olmaya devam edecektir. BIST-100 Endeksi eylül ayını %4,46’lık bir düşüşle 1.406,39 puandan tamamlarken, Dolar/TL kuru ise yukarı yönlü bir seyir izleyerek ayı %6,90 oranında yükselişle 8,8902 seviyesinden kapattı.

Yeni Ayda Piyasaları Bekleyenler

Doğalgaz ve petrol fiyatlarında yükselen fiyatlar ve enerji maliyetlerindeki artışlar piyasaların gündemdeki yerini koruyor. Özellikle son dönemde ciddi artışların yaşandığı doğalgazda kış aylarının gelmesiyle birlikte yükseliş eğiliminin devam edebileceği ve artış kaydeden enerji maliyetleri neticesinde enflasyonist risklerin ön planda kalabileceği değerlendiriliyor. Dolardaki güç kazanımı ve ABD tahvil faizlerindeki yükseliş eğilimi ilerleyen günlerde piyasaların yakın takibinde yer alacaktır. Enerji maliyetlerinde yaşanan ciddi artış ve enflasyonist endişelere ek olarak salgın cephesindeki gelişmeler de yılın son çeyreğinde önemli bir risk unsuru olarak sıralanabilir. Son aylarda Delta varyantı nedeniyle vaka sayılarında yaşanan artış eğilimi ve bu artışların ilerleyen dönemde ekonomik toparlanma üzerinde baskı oluşturması riskli varlıklarda düzeltme hareketlerinin derinleşmesine neden olabilir. Bu nedenle vaka sayılarının seyri, aşılama çalışmaları ve ekonomik veri akışları piyasaların yakın takibinde yer alacak olup, risk iştahı ve fiyatlamalar üzerinde belirleyici olacaktır. Özetlemeye çalıştığımız bu risk başlıkları nedeniyle yılın son bölümünde riskli varlıklarda düzeltme beklentileri artış kaydederken, aşılama çalışmalarının devamlılığı ve ekonomik toparlanmanın gücünü koruması riskli varlıklardaki alım iştahının korunması için elzem gelişmeler olarak sıralanabilir.

Aylık Hisse Önerileri

Bu ay teknik takibimizdeki hisseler: DEVA, KCHOL, KRDMD, TMSN

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Gedik Yatırım Aylık Strateji Raporu