2021 Ağustos Strateji Raporu / Vakıf Yatırım

Aylık Yatırım Stratejisi – Ağustos 2021

Dünya genelinde Covid-19’dan ölenlerin sayısı 4.19 milyona ulaştı. Aşılanma oranı artmaya devam etse de Delta varyantı sebebiyle Avrupa’da vaka sayıları yeniden artmaya başladı. ABD’de yıllık enflasyon %5,40 (beklenti:%4,90) açıklanırken, çekirdek enflasyon aylık %0,90 (beklenti:%0,50) açıklandı. ABD 2021’in 2. çeyreğinde %6,5 (beklenti: %8,40) büyüdü. Fed, beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek %0-0,25 aralığında sabit bıraktı ve tahvil alımını 120 milyar dolar olarak sürdürdü. Ekonomideki son dönemki iyimserliğe rağmen faiz artırımına çok uzak olunduğunu belirten FED Başkanı Powell, istihdam piyasasında kalıcı bir toparlanma görmek için birkaç veriye daha ihtiyaç olduğunu belirtti. Enflasyon için ise bilinen duruş korundu. Toplantı öncesinde piyasada tapering yada Delta varyant vakalarına ilişkin FED’in takınacağı tavır yakın takip edilirken, FED Delta varyantı üzerinde durmadı. Bu durum son dönemde vaka sayılarına bağlı büyüme endişelerini ortadan kaldırarak pozitif fiyatlandı. Varlık alım programının azaltılması için ise halen Ağustos-Eylül aylarında net mesaj gelebileceğini düşünüyoruz. Avrupa Merkez Bankası, yeni stratejisinde enflasyon hedefinin % 2’ye yükseleceğini teyit etti ve orta vadede simetrik % 2 hedefi kabul edildi.

Yurtiçi tarafta Covid-19 vakaları 20 bine kadar yükseliş gerçekleştirdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında %17,53, yurt içi üretici fiyatlarında %42,89 oldu. İşsizlik oranı Mayıs ayında %13,2 seviyesinde gerçekleşti. TCMB politika faizini %19,00’da sabit tuttu, “sıkı duruş” vurgusunu korudu ve yatırımcı toplantıları kapsamında, enflasyonda belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceği mesajını yineledi ve enflasyon raporunda %12.2 olan 2021 yıl sonu enflasyon tahminini %14.1’e, 2022 yıl sonu tahminini ise %7,8’e revize etti. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan; konaklama, yeme – içme, ulaşım, işyeri kiralama ve diğer hizmetlerde son 1 yıldır uygulanan KDV oran indirimlerinin süresinin 2 ay daha uzatıldığını açıkladı. Elvan ayrıca Türk Lirası mevduatlarındaki stopaj oran indirimlerinin süresinin eylül ayı sonuna kadar uzatıldığını duyurdu. Öte yandan içeride 2. çeyrek bilanço dönemi başladı. Güçlü sonuçlar beklediğimiz sektörler demir-çelik, otomotiv, çimento ve dayanıklı tüketim. Demir-Çelik’te Kardemir, otomotivde Tofaş en beğendiklerimiz arasında yer almaktadır. Ek olarak model portföyümüzde de bulunan Şişecam’dan güçlü sonuçlar bekliyoruz.

BIST 100 endeksi Temmuz ayında negatif seyir izlerken, 10 yıllık tahvilin getirisi %17,00’nin üzerinde ayı sonlandırdı. Ülke risk primi 2 baz puan düşerek 383 seviyesine geriledi. Eurobond tarafında ise risk priminin düşmesiyle bonolar primli olarak ayı geride bıraktı. Aydem Yenilenebilir Enerji, 6 yıl %7,95 ile 750 Milyon ABD Doları borçlandı. Son olarak Halk Bankası’nın 2021 vadeli USD bazlı 500 Milyon USD’lik eurobondunun itfası gerçekleşti. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ağustos ayında toplam 10,9 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 16,0 milyar TL’lik iç borçlanma yapılması programlanmaktadır.

Zayıf geçen Temmuz ayının ardından Ağustos ayı için nispeten iyimseriz. Bu nedenle orta-yüksek riskli fon dağılımları tercih edilebilir.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Vakıf Yatırım Strateji Raporu