2021 Ağustos Strateji Raporu / Şeker Yatırım

Strateji – Ağustos

TL varlıklar Temmuz ayında pozitif ayrıştı…

Covid-19 delta varyantının hızla yayılmasına ve Tapering tartışmalarına rağmen global risk alma iştahı Temmuz ayında güçlü seyrini korudu. Major borsalar Dax ve Japonya hariç Temmuz ayını %1- 2 arasında değişen yükselişlerle kapatırken, gelişmekte olan ülke piyasaları (EM) negatif ayrıştı. EM içinde Çin öncülüğünde Asya piyasaları negatif ayrışmada etkili oldu. BIST Temmuz ayında dalgalı ve düşük hacimli bir seyir izlerken, borsalar içinde aylık olarak iyi performans gösteren grupta yer aldı. EM para birimleri Temmuz ayını genel olarak değer kaybı ile tamamlarken TL uzun süre sonra pozitif ayrışarak ayı ABD doları karşısında %2,9 değer kazancıyla kapattı. Beklentilerden yüksek gelen enflasyon verileri sonrası TCMB faiz indirimi beklentilerinin ötelenmesi açılma sonrası turist girişlerinin artması, TL’nin pozitif ayrışmasında ana etkenler oldu.

BIST Temmuz ayına hafif pozitif eğilimle başlarken ayı içinde 1.341-1.400 arasında dalgalı bir seyir izledi. BIST-100 endeksi ayı %2.7 yükselişle 1.393’den kapatırken, Bankacılık endeksi üç aylık pozitif ayrışma sonrası ayı %1.7 yükselişle negatif ayrışma ile kapattı. Sınai endeks ise %4.9 yükselişle endeksteki yükselişe öncülük ederek pozitif ayrıştı. BIST Temmuz ayındaki uzun tatilin de etkisiyle aylık olarak son iki yılın aylık en düşük işlem hacmini gerçekleştirdi. CDS’ler aya 385 seviyelerinden başlarken, ay boyunca yatay bir eğilim sergileyerek ayı 390 seviyesi altından kapatıyor. CDS’lerdeki eğilim TL varlıklara ilişkin risk fiyatlamasına son aylarda kayda değer bir değişim olmadığına işaret ediyor.

TCMB Temmuz toplantısında politika faizini piyasa beklentisine paralel %19,00 seviyesinde sabit bıraktı. Kurul PPK metninde fiyat oynaklıkları, kredi gelişmeleri ve cari işlemler dengesine ilişkin makro göstergelere dikkat çekti. TCMB 2021 üçüncü enflasyon raporunda 2021 için orta nokta enflasyon tahminini %12,2’den, %14,1’a, 2022 yılı için %7,50’den, %7,80’e yükseltti. TCMB başkanı Kavcıoğlu, sıkı para politikası duruşunun enflasyonda düşüş eğilimi sağlanan kadar devam ettirileceği mesajını yineledi. Haziran ayı enflasyonunun beklentilerin oldukça üzerinde gelmesi sonrası faiz indirimi beklentileri ötelenirken, buna bağlı olarak TL Temmuz ayında pozitif ayrışarak değer kazandı. TCMB’nin enflasyonda düşüş eğilimi başlaması durumunda en erken yılın son çeyreğinin ve son aylarında bir faiz indirimine gidebileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle önümüzdeki dönemde TL’de bir miktar daha değer kazancı görebiliriz.

Fed Temmuz ayı toplantısında piyasa beklentisine paralel oy birliğiyle faizleri %0-0,25 aralığında sabit tutarken varlık alınmalarını devam ettireceğini açıkladı. Fed Başkanı Pow ell, ekonomik toparlanma sağlanana kadar para politikasının destekleyici kalmaya devam edeceğini ve istihdamda hala alınacak yol olduğunu söyledi. Pow ell ayrıca, varlık alım programındaki değişikliklerin açıklanacak verilere bağlı olacağını ve faiz artırmayı düşünmeye hiç yakın olmadıklarını vurguladı. Başkan Pow ell’in açıklamaları güvercin tonda algılanırken Tapering endişeleri kısa vade için zayıfladı.

Ağustos ayında global piyasaların ana gündemi Covid-19 delta varyantının yayılma hızı ve ülkelerin yeniden kısıtlamalara başvurup başvurmayacağı olacak. Virüsün yayılma hızının yükselmesi ve kısıtlamaların uygulanmaya başlaması global risk alma iştahını törpüleyebilir. Ekonomi tarafında ise 26-28 Ağustos tarihinde yapılacak ve merkez bankası başkanlarının katılacağı Jackson Hole toplantısı takip edilecek. Fed’in ve diğer büyük merkez bankalarının para politikası konusunda vereceği mesajlar önemli olacaktır. Tapering endişelerinin zayıflamasıyla Ağustos ayında global risk alma iştahının güçlü kalmaya devam etmesi beklenirken, EM piyasalarındaki negatif ayrışmanın kısa vade için durması beklenmektedir. Ancak delta varyantının yayılım hızının artması ve bazı ülkelerin yeniden kısıtlamalara başvurması zaman zaman risk alma iştahını zayıflatabilir. Majör borsalarda satışlar yaşansa da kar satışları olarak kalması ve borsaların güçlü seyrini koruması beklenmektedir. VIX volatilite endeksi Temmuz ayında 25 seviyelerini test etse de ayı 19 seviyelerinden kapattı. Endeks 23 seviyesi üzerinde kalıcı olmadıkça ABD borsalarındaki olası satışların kar satışı olarak kalması ve borsalardaki yükseliş trendinin korunması beklenmektedir.

Yurt içi piyasalarda da aşılamanın hızlanmasına rağmen vaka sayılarının tekrar yükselmeye başlaması BIST’te tepki yükselişlerinin sınırlı kalmasına ve tekrardan satış baskısına neden olabilir. Vaka sayılarının kontrollü şekilde devam etmesi durumunda BIST’in yurtdışına paralel hareket etmesi beklenmektedir. Ağustos ayında yurt içinde ekonomi tarafında ise TCMB’nin faiz kararı ve enflasyondaki seyir takip edilecektir. TCMB faiz indirimi beklentilerinin ötelenmesiyle yılbaşından beri güçlü negatif ayrışan TL Ağustos ayında da sınırlı şekilde değer kazanarak pozitif ayrışmaya devam edebilir. AB ve ABD ile ilişkilerin seyri TL varlıklar açısından önemli olmaya devam edecek. İlişkilerde pozitif gelişmeler olması durumunda TL varlıklarda kısa vadeli güçlü pozitif fiyatlama görebiliriz. BIST’in yurtdışına paralel hareket etmesi ve Ağustos ayında düşük momentumla da olsa tepki yükselişi eğilimini devam ettirmesi beklenmektedir. Ancak vaka sayılarındaki artışın hızlanması, halka arzların yoğun şekilde devam etmesi ve global risk alma iştahının zayıflaması durumunda BIST’teki tepki yükselişlerinin satış fırsatı olarak kullanılması beklenir.

BIST’in son dört yılda Ağustos ayında güçlü satışlarla karşılaştığını ve ayı düşüşle kapattığını görüyoruz. Negatif gelişmeler olması ve global risk alma iştahında zayıflama olması durumunda bu yılda bu yönde bir fiyatlama oluşabilir. Ancak BIST’in yılbaşından beri negatif ayrışması ve değerleme olarak yurtdışı benzerlerine göre oldukça cazip seviyelerde olması nedeniyle global risk alma iştahında bir bozulma olmadıkça BIST’in Ağustos ayında tepki yükselişini düşük momentumla da olsa devam ettirebileceğini düşünüyoruz. Bu beklentiler ışığında BIST-100 endeksinin Ağustos ayında 1.310-1.440 aralığında dalgalanabileceğini, 1.310 ve altına gerilemelerin alım fırsatı olacağını, 1.440 ve üzeri yükselişlerin ise trade amaçlı satış fırsatı olabileceğini düşünüyoruz.

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %45, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını %35 olarak koruyoruz.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Şeker Yatırım Strateji Raporları

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!