2021 3. Çeyrek Strateji Raporu / Bizim Menkul

Yönetici Özeti

– Koronavirüs 2021 yılının ikinci çeyreğinde de piyasaların odağında yer almayı sürdürürken, aşı ve ülkelerin aşılama hızı salgına ilişkin gelişmelerin başını çekti. Ayrıca ilk kez Hindistan’da görülen ve hızla yayılan delta varyantı öne çıktı. Pandeminin yanı sıra ikinci çeyrekte ABD’deki Başkanlık değişimi sonrası ABD Başkanı Biden’ın izlediği politikalar ve merkez bankaları kararları küresel piyasalarca takip edildi.

– Aşının bulunmasıyla birlikte risk iştahında artış yaşanırken ülkelerin aşı tedariki ve aşılama sürecindeki ilerleyişe ilişkin gelişmeler ikinci çeyrekte piyasalar üzerinde etkili oldu.

– İlk kez Hindistan’da ortaya çıkan ve Covid-19’un diğer varyantları ile karşılaştırıldığında çok daha bulaşıcı ve tehlikeli olan Delta varyantı, piyasalarda panik yarattı. Hindistan’ın ardından hızla diğer ülkelere de yayılan ve yüksek aşılama oranına rağmen İngiltere’de yüksek vaka artışına neden olan delta varyantının, dünyada Covid-19’un dördüncü dalgasının yaşanabileceğine ilişkin endişeleri arttırırken, aşıların da koruma gücünün tartışılmasına neden oldu.

– Aşılama sürecinin başarılı olması, mali teşvik paketinin ekonomik toparlanma sağlaması sonrası enflasyonun artacağı ve Fed’in erken faiz artışına gideceği beklentileriyle hızla yükselişe geçerek Mart ayında %1,77 seviyesinin üzerine çıkan ABD 10 yıllık tahvil faizi, Fed’in varlık alımlarının devam edeceğini, enflasyondaki yükselişin geçici olacağını ve istihdamdaki desteklerin sürmesi gerektiğini belirtmesiyle piyasalarda erken faiz artırımı beklentileri azalırken Ağustos ayında %1,127 seviyesine kadar geriledi.

– Amerika Merkez Bankası (Fed), ikinci çeyrekte federal fonlama faizini değiştirmeyerek %0-0,25 aralığında sabit bırakırken, en az 120 milyar dolar olan aylık varlık alım programının sürdürüleceğini yineledi.

– İngiltere Merkez Bankası (BoE), 2021 yılı ikinci çeyreğinde de politika faizini değiştirmeyerek %0,10 seviyesinde sabit bırakırken varlık alım programını da 895 milyar sterlinde bıraktı.

– Avrupa Merkez Bankası (AMB), faizleri değiştirmeyerek politika faizini %0’da, marjinal faiz oranını %0,25’te, mevduat faizini de -%0,50 seviyesinde sabit bıraktı. Yılın ilk aylarına göre daha fazla varlık alımı yapılacağını vurgulayan AMB, 1,85 trilyon euro değerindeki Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nı (PEPP) da değiştirmedi. Ayrıca Banka, yeni stratejisinde enflasyon hedefinin %2’ye yükseleceğini ve %2’lik simetrik enflasyon hedefine ulaşana kadar mevcut faiz oranlarının korunacağını belirtti.

– OPEC+ ülkelerinin petrol üretiminde kesintiye gitmesi ve Suudi Arabistan’ın en büyük ham petrol terminallerinden biri olan Ras Tanura terminaline, Yemenli Husiler tarafından saldırı gerçekleştirildiği haberlerinin etkisi 2021 yılı Mart ayında 70 doların üzerine çıkan Brent tipi petrolün varil fiyatı, Temmuz ayında OPEC+’ın anlaşmaya varamamasının etkisiyle 77,83 dolara kadar yükseldi.

– Pandemi, Türkiye özelinde de ana gündem maddesi olmayı sürdürürken aşı tedarikine ve aşılama sürecine ilişkin gelişmeler, salgın nedeniyle alınan tedbirlerin gevşetilme süreci, TCMB faiz kararları ve jeopolitik riskler yerel varlık fiyatlamaları üzerinde etkili olan diğer önemli unsurlar oldu.

– 2020 yılında %1,8 büyüyerek, küresel çapta görülen koronavirüs salgınına rağmen büyüme kaydeden az sayıda ki ekonomilerden olan Türkiye ekonomisi, 2021 yılının ilk çeyreğinde %7 büyüdü.

– Türkiye’nin koronavirüs salgınında aşılama süreci Ocak ayında ilk doz aşının Sağlık Bakanı Koca’ya yapılmasıyla başladı. Aşılamada öncelik ilk olarak sağlık çalışanlarına sonrasında 65 yaş üstü vatandaşlara verildi. Sağlık Bakanı Koca, Çin’in Sinovac aşısı tedariki hakkında yapılan sözleşmeye uymadığını nisan ayı sonunu itibariyle gelmesi beklenen 100 milyon doz Sinovac aşısını göndermediğini açıkladı. Aşı tedarikinde yaşanan kısa süreli aksama aşılama sürecini olumsuz etkilerken BioNTech ile anlaşma imzalanmasıyla süreç hızlandı.

– 31 Mayıs’ta gerçekleşen Kabine Toplantısı’nın ardından Haziran ayına ilişkin kademeli normalleşme takvimi açıklandı. Buna göre, Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve Cumartesi günü akşam 10 ile sabah 5 saatleri arasında uygulanırken, hafta sonu Cumartesi 10 ile Pazartesi sabah 5 saatleri arasında uygulandı. Restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yeme-içme yerleri 7-21 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis, saat 24’e kadar da paket servisi yapabildi. Temmuz ayı itibari ile ise sokağa çıkma ve seyahat kısıtlamaları tamamen kaldırıldı.

– 2021 yılı Ocak ve Şubat ayı toplantılarında politika faizini değiştirmeyen TCMB, 18 Mart’taki Naci Ağbal başkanlığındaki son toplantısında ise haftalık repo faizini 200 baz puan artırarak %19’a yükseltti. Merkez Bankası, Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu başkanlığındaki 15 Nisan, 6 Mayıs, 17 Haziran, 14 Temmuz ve 12 Ağustos PPK toplantılarında ise faiz oranında değişiklik yapmayarak %19 seviyesinde sabit bıraktı.

– Salgına ilişkin gelişmeler önümüzdeki dönemde de küresel piyasalar üzerinde etkili olmaya devam edecek. Bir çok ülke aşılamaya ilişkin önemli gelişmeler kaydetse de, hızla yayılan delta varyantının vaka sayılarında artışa sebep olması ve Fed’in varlık alımları bu yıl sonundan önce azaltabileceğine ilişkin sinyaller küresel piyasalar üzerinde baskı unsuru olabilir.

– Türkiye özelinde ise yaz aylarında kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte vaka sayılarının yükselmesi, Eylül ayı itibariyle tekrar gündeme gelebilecek kısıtlama tedbirleri ve jeopolitik riskler yerel varlık fiyatlamaları üzerinde etkili olabilir.

Bizim Menkul Model Portföy

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Bizim Menkul Strateji Raporları