2021 2. Çeyrek Strateji Raporu / Bizim Menkul

2021 2. Çeyrek Strateji Raporu ve Varlık Dağılım Modeli

– Koronavirüs salgınına ilişkin gelişmeler 2021 yılının ilk çeyreğinde de piyasaların ana gündem maddesi olmayı sürdürdü. Salgının yanı sıra ilk çeyrekte ABD’deki Başkanlık değişimi, tahvil faizlerinde yaşanan hızlı yükseliş, teşvik paketleri, merkez bankalarının attıkları adımlar, koronavirüse karşı geliştirilen aşılara ilişkin gelişmeler, aşılama süreçleri ve virüsün mutasyona uğraması ön plana çıktı.

– 2020 yılının sonlarında Pfizer ve BioNTech tarafından kovid-19’u %90 oranında engelleyen aşının geliştirildiğine ilişkin haberler ve sonrasında peşi sıra açıklanan koronavirüs aşıları piyasaları desteklerken virüsün farklı varyasyonlarının ortaya çıkması piyasalarda kısa süreli paniğe neden oldu.

– ABD’de, Senato’daki çoğunluğu belirleyecek Georgia seçimlerinde Demokratların eşitliği sağlamasının ardından Kasım 2020’de düzenlenen seçimleri kaybeden Trump destekçileri Kongre’ye baskın düzenledi. ABD Kongresi, Trump destekçilerinin neden olduğu gecikmeden sonra Joe Biden’ın başkanlığını onayladı. Böylece 3 Kasım 2020’de gerçekleştirilen ABD başkanlık seçimini kazanan Demokrat aday Joe Biden, 20 Ocak 2021’de göreve başladı.

– ABD 10 yıllık tahvil faizi, aşılama programının başarılı olması ve mali teşvik paketinin ekonomik toparlanma sağlanması sonrası enflasyonun artacağı beklentileriyle hızla yükselişe geçerek %1,77 seviyesinin üzerini gördü.

– ABD’de uzun süredir en önemli gündem maddelerinden biri olan 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketi, 27 Şubat’ta Temsilciler Meclisinde kabul edilirken 6 Mart’ta ise Senato tarafından onaylandı. Sonrasında ABD Başkanı Joe Biden, salgına karşı hayata geçirilmesi planlanan 1,9 trilyon dolarlık ekonomik yardım paketini imzaladı. Yeni mali teşvik tasarısına göre, işsizlik yardımı haftalık olarak 300 dolar olarak belirlendi. Bunun yanı sıra, kriterlere uyan kişilere de 1.400 dolarlık nakit para yardımı yapılacak.

– Amerika Merkez Bankası (Fed), 2021 yılının ilk çeyreğinde federal fonlama faizini değiştirmeyerek %0-0,25 aralığında sabit bırakırken, Nisan ayı toplantısında en az 120 milyar dolar olan aylık varlık alım programının sürdürüleceği belirtildi.

– İngiltere Merkez Bankası (BoE), ilk çeyrekte politika faizini değiştirmeyerek %0,10 seviyesinde sabit bırakırken varlık alım programını da değiştirmedi ve 895 milyar sterlin olarak açıkladı.

– Avrupa Merkez Bankası (AMB), faizleri değiştirmeyerek politika faizini %0’da, marjinal faiz oranını %0,25’te, mevduat faizini de -%0,50 seviyesinde sabit bıraktı. 1,85 trilyon euro değerindeki Acil Varlık Alım Programı’nın (PEPP), 2022’nin Mart ayına kadar devam edeceğini belirten AMB, yılın ilk aylarına göre ikinci çeyrekte varlık alım hızının artırılacağını da vurguladı.

– 2020 yılı Nisan ayında salgın nedeniyle petrol talebinde yaşanan azalma, Rusya ve Suudi Arabistan arasındaki gerginlik nedeniyle 15,99 dolara kadar gerileyen Brent tipi petrolün varil fiyatı, Rusya ile Suudi Arabistan’ın uzlaşması, OPEC+ ülkelerinin petrol üretiminde kesintiye gitmesiyle yükselişe geçerken Suudi Arabistan’ın en büyük ham petrol terminallerinden biri olan Ras Tanura terminaline, Yemenli Husiler tarafından saldırı gerçekleştirildiği haberlerinin etkisi 2021 yılı Mart ayında 70 doların üzerine çıktı.

– Pandemi, 2021 yılı ilk çeyreğinde Türkiye özelinde de ana gündem maddesi olmayı sürdürürken reform paketi, TCMB başkan değişikliği, TCMB faiz kararları ve sözlü yönlendirmeler, aşılamaya ilişkin gelişmeler ve jeopolitik riskler yerel varlık fiyatlamaları üzerinde etkili olan diğer önemli unsurlar oldu.

– 2020 yılının dördüncü çeyreğinde %5,9 büyüyen Türkiye ekonomisi, 2020 yılının tamamında %1,8 büyüyerek, salgına rağmen büyüme kaydeden az sayıda ki ülkelerden biri oldu.

– 12 Mart’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ekonomik reform paketi açıklandı. Ekonomik Reform Paketi’nin özünde ekonomiyi yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde büyütme amacı bulunduğunu dile getirdi. Pakette mali disiplin vurgusu dikkat çekerken, enflasyonla mücadeleye de vurgu yapıldı. Ayrıca, koronavirüs salgınından etkilenen 850 bin küçük esnafa yönelik vergi muafiyeti getirileceği ve reel sektör şirketlerinin tahvil ihraçlarına yönelik Tahvil Garanti Fonu oluşturulacağı açıklandı. Cari açıkla mücadele etmek adına ihracata ve sanayide yeşil dönüşüme destek verileceği belirtildi. Öte yandan, ekonomideki tüm gelişmeleri yakından izlemek ve yönetmek amacıyla Ekonomi Koordinasyon Kurulu ve Finansal İstikrar Komitesi kurulacağı duyuruldu.

– 20 Mart tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile TCMB Başkanı Naci Ağbal görevinden alınarak yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı.

– 2020 yılı sonunda %17 seviyesinde bulunan politika faizini 2021 yılı Ocak ve Şubat ayı toplantılarında değiştirmeyen TCMB, 18 Mart’taki Naci Ağbal başkanlığındaki son toplantısında ise haftalık repo faizini 200 baz puan artırarak %19’a yükseltti. 15 Nisan toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının %19 seviyesinde sabit tutan Merkez Bankası, karar metninden “uzun bir müddet sıkı duruş” ve “gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacak” ifadelerini çıkarırken enflasyonda kalıcı düşüş elde edilene ve orta vadeli %5 hedefine ulaşılana kadar politika faizinin enflasyonun üzerinde tutulmaya devam edileceği ifadesini ekledi.

– Salgına ilişkin gelişmeler önümüzdeki dönemde de küresel piyasalar üzerinde etkili olmaya devam edecek. Bir çok ülke aşılamaya ilişkin önemli gelişmeler kaydetse de, vaka sayılarının hala yüksek seviyede oluşu, aşı tedarikinde yaşanabilecek aksaklıklar ve mutasyona uğrayan virüse dair belirsizlik küresel piyasalar üzerinde baskı unsuru olmayı sürdürüyor.

– Türkiye özelinde ise vaka sayılarının yüksek seviyelere ulaşması, aşı tedarikinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle aşılamanın sekteye uğraması, salgın nedeniyle yaşanan tam kapanma süreci, ABD ile ilişkiler ve jeopolitik riskler yerel varlık fiyatlamaları üzerinde etkili olabilir.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Bizim Menkul Strateji Raporları

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!