2020’nin gündemi ‘yatırım hamlesi’

2008 küresel finans krizinden bu yana, 11 yılı aşan bir süredir, küresel ölçekte çalışabilir nüfusu iş imkanıyla buluşturacak ölçüde bir ‘yatırım hamlesi’nin bir türlü gerçekleşemiyor olması ekonomistleri düşündürüyor.

Avrupa’dan Amerika’ya, Afrika’dan Asya’ya, her kıtada bu sorun kendisini göstermekte.
Elbette ki, ülkeden ülkeye bu sorun farklı boyutlarda yaşanıyor. İçinde bulunduğumuz ocak ayında ‘Küresel Ekonomik Görünüm’ Raporu’nu açıklayan Uluslararası Para Fonu (IMF), 2020 için büyüme tahminini bir kez daha 0,2 puan aşağı çekerek yüzde 3,3 olarak revize etti.

2019’da dünya ekonomisinin yüzde 2,9 büyüdüğünü belirten IMF; 2022 için ise yüzde 3,4’lük bir küresel büyüme öngörüyor. IMF; dünya genelinde büyümenin en kritik noktasının ‘yatırım hamlesi’ olduğunu belirtmekte.

Ağırlıklı olarak özel sektör yatırımları ve kamu alt ve üst yapı yatırımları ağırlıklı bir hamle, aynı zamanda küresel ölçekte istihdamı da hareketlendirmiş olacak.

IMF, önde gelen merkez bankalarının göreceli ‘genişletici’ para politikası tedbirleri sayesinde, yatırımların finansmanına yönelik zorlukların azalacağını öngörmekte.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!