2020’de mucizenin adı: ‘Pozitif Büyüme’

Bu satırları okuduğunuz an itibariyle, TÜİK tarafından ya 2020 yılı GSYH verileri açıklanmış veya açıklanmasına kısa bir süre kalmış olacak. 2020’nin bütünü için reel büyüme hızı oranı tahminim, yüzde 70 olasılıkla, yüzde 2,485. Tahminimin dip noktası olan yüzde 2,33, 2020’nin son çeyreğinde Türkiye Ekonomisi’nin yüzde 8,04 oranında büyüdüğümüz tahminime dayanıyor. Tahminimin tepe noktası olan yüzde 2,66 ise son çeyrekte yüzde 10,49 oranında büyüdüğümüz tahminime. Ancak, işin özünü kaçırmayalım: 2020’nin mucizesi ‘Pozitif Büyüme’dir. Bu mucizeyi gerçekleştirmek adına, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vizyoner liderliğiyle, Ekonomi Yönetimi’nin geçtiğimiz mart ayı sonundan itibaren seferber ettiği tüm para-maliye-direkt kontrol politikaları setinin bir başarısıdır.

Bu başarıyı, 2008 yılının eylül ayının ikinci yarısında patlak veren ve 2009’da tüm dünya ekonomisinin ve küresel finans sisteminin derin yara almasına sebep olan Küresel Finans Krizi sürecinde yaşananlarla karşılaştırdığımızda, 2009 yılının büyüme hedefi yüzde 5 büyüme iken, yüzde -4,8 ile yılı tamamlayabilmiş bir Türkiye’nin, 2008 finans krizinden 3 kat daha yüksek bir küresel belirsizliğe sebep olmuş ‘Kovid-19’ küresel virüs salgınının yaşandığı 2020 yılını, yüzde 5 büyüme hedefine göre, bu defa yüzde 2,5 büyüme ile tamamlıyor olması gerçek bir ‘başarı öykü’südür. Üstelik de, bu başarının bir ‘kamu mali disiplini’ başarısı ve TCMB’nin 1 kuruş karşılıksız TL basmadığı koşullarda yakalamış olmanın değeri tartışılmaz bile.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN