2020 Temmuz Strateji Raporu / Şeker Yatırım

Haziran ayında BIST güçlü pozitif ayrıştı…

Global piyasalarda V şeklinde toparlanma devam ediyor. Merkez bankalarından gelen güçlü teşvikler ve piyasalara verilen yüksek likidite güçlü toparlanmada ana etken oldu. Ancak ekonomik toparlanmanın zaman alacağı görünürken, piyasalar ile reel ekonomi arasında bol likidite nedeniyle uyumsuzluk oluştu. Yaz aylarının gelmesiyle ivme kaybetmesi beklenen Covid-19 salgını momentum kaybetmeden devam ederken, aşı çalışmaları konusunda pozitif gelişmeler olmaması durumunda ikinci dalga endişeleriyle borsalarda kar satışı yaşanma riski devam ediyor.

BIST Haziran ayında yükselişine devam ederken, yılbaşından beri güçlü şekilde devam eden yabancı çıkışının durması ve sınırlı da olsa yabancı girişlerinin yaşanmasının da desteğiyle Haziran ayında güçlü pozitif ayrışarak majör borsalar içinde en iyi performansı gösteren borsalardan biri oldu. BIST 100 Endeksi Haziran ayını %10,4 yükselişle 116.525’den kapatırken, Bankacılık endeksi ay sonundaki alımlarla %9,6’lık yükselişle endekse paralel performans gösterirken, sınai endeksi %12,5 yükselişle sınırlı pozitif ayrıştı. BIST yabancı payı %51,3 ile 2004 yılı seviyelerine kadar gerilerken, BIST’in güçlü performans göstermesinde yurtiçi TL varlıklarda reel getiri kalmaması nedeniyle yerli bireysel ve kurumsal yatırımcıların güçlü talebi etkili oldu. Bu görünüm BIST’te bir yapısal dönüşüm yaşandığını ve yabancı yatırımcıların uzun yıllardır süren hakimiyetinin son dönemde yerli yatırımcılara geçtiğine işaret ediyor.

TL Haziran ayında sınırlı değer kaybına maruz kalırken Swap kanallarının sınırlandırılmasının da etkisiyle ay boyunca EM para birimlerinden bağımsız olarak dar batta yatay seyir izledi. Kısa vadede TL’nin yatay bantta sıkışık seyrini devam ettirmesi beklenmektedir. Yurtiçi 10 yıllık tahvil faizleri ise 70 baz puan kadar gerilerken, ayı %11,80 seviyelerinden kapattı.

ABD borsalarındaki oynaklığı gösteren ve endişe endeksi olarak da adlandırılan VIX endeksi ay içinde önemsediğimiz 25 seviyesi altına gelse de kalıcı olamadı ve tekrar 40 seviyeleri üzerine yöneldi. Haziran ayını 31 seviyelerinden kapatan endeks, ABD borsalarında volatilite ve kar satışlarının devam edebileceğine işaret ediyor. Yurtiçinde ise CDS’ler aya 550’li seviyelerden başlarken, ay içinde 430’lu seviyelere kadar gerilese de tekrar yükselişe geçerek ayı 495 seviyesinden kapattı. CDS’lerdeki yüksek seyir TL varlıklara yönelik yüksek risk algısının devam ettiğine işaret ediyor.

TCMB Haziran toplantısında politika faizini değiştirmeyerek %8,25’de sabit tuttu. TCMB PPK özetinde enflasyona ilişkin potansiyel risk faktörlerine daha fazla vurgu yaparken, enflasyon görünümü konusunda daha temkinli bir görünüm sergiledi. TCMB salgının negatif etkilerinin kademeli olarak ortadan kalkmasını ve yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale gelmesini bekliyor. TCMB kredi kanalının ve firmaların nakit akışının sağlıklı işleyişinin devamının büyük önem arz ettiğini vurgulamaya devam ederek, birinci önceliğin büyüme olduğu sinyalini veriyor. Temkinli duruş sergileyen TCMB’nin faiz indirimlerinin sonuna gelmiş olabileceğini ve (potansiyel) faiz indirimlerine bir süreliğine ara verebileceğini düşünüyoruz.

Fed Haziran toplantısında faizleri oy birliği ile %0-0.25 aralığında sabit bıraktı. Fed üyeleri 2022 sonuna kadar faizlerin sabit kalmasını beklerken, faiz oranlarının maksimum istihdam ve enflasyon hedefleri gerçekleşene kadar sabit tutulacağını vurguladı. Fed üyeleri bu yıl ABD’nin %6,5 daralmasını beklerken, 2021 yılında %5 büyümesini bekliyor. Fed başkanı Powell, Fed’in gerekli olduğu sürece tüm araçlarını kullanmaya hazır olduğunu vurguladı. Powell ekonominin ciddi belirsizliklerle karşı karşıya olduğunu ve mali politika tepkisinin geniş, güçlü ve hızlı olduğunu söyledi. Ayrıca Fed’in ve Kongre’nin ekonomik toparlanmayı desteklemek için daha fazlasını yapmak zorunda kalabileceği uyarısında bulundu.

Yurtdışı piyasalarda ana gündemi Covid-19 salgını ve majör ekonomilerden gelecek veriler olacak. Global risk alma iştahı genel olarak devam etse de Covid-19 salgınının hız kesmeden devam etmesi ve ikinci dalga endişeleri risk iştahını törpüleyebilir. Bu nedenle V şeklindeki toparlanma ile pandemi sonrası kayıplarını geri alan majör borsalarda Temmuz ayı içinde kar satışları yaşanabileceğini düşünüyoruz. Özellikle zayıf ekonomik veriler kar satışlarını tetikleyebilir. Ancak teşvikler, yüksek likidite ve aşı çalışmalarına ilişkin pozitif gelişmeler kısa vadede risk alma iştahının güçlü kalmasını sağlayabilir. Borsalarda kar satışları yaşansa da bol ve güçlü likiditenin etkisiyle belli seviyelerde yeniden alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve orta vadede borsalarda oluşan yükseliş trendinin korunması beklenmektedir. Haziran ayında pozitif ayrışan EM’ler bu eğilimini Temmuz ayında da devam ettirebilir ve EM’lere yavaş yavaş fon girişlerinde artışlar yaşanabilir.

Yurtiçinde de ana gündem Covid-19 salgının hızı ve ekonomik toparlanmaya ilişkin ana göstergeler olacak. Öncü göstergelerde Haziran ayında ekonominin açılmasıyla birlikte reel ekonomide toparlanma başladığını gösteriyor. Bu nedenle BIST’te güçlü seyrin relatif olarak geride kalan bankacılık hisselerinin de yükselişe katılmasıyla devam edebileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle son dönemde güçlü performans gösteren bankacılık dışı hisselerden bankalara geçiş yaşanabilir. Yabancı çıkışının durması BIST’in güçlü görünümünü korumasına destekleyici olabilir. Ancak güçlü yükseliş sonrası Temmuz ayı içinde ya da ay sonuna doğru kar satışları yaşanabileceğini düşünüyoruz. Ancak yurtdışı borsalardaki olası satışlara göre BIST’in daha güçlü görünüm sergilemesi ve kar satışlarının belli seviyelerde yeni alım fırsatı olarak değerlendirilmesi beklenmektedir. Temmuz ayında BIST’in geçmiş hareketleri incelendiğinde geniş bir bantta dalgalanma yaşandığını görüyoruz. Buna bağlı olarak BIST-100 endeksinin Temmuz ayında 112.000-123.000 aralığında geniş bir bantta dalgalanması beklenmektedir. Ay içinde 112.000 ve altına gerilemelerin yeni alım fırsatı, 122.000 ve üzerine yükselişler ise kar satışı fırsatı olarak değerlendirilebilir. Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %50, döviz ağırlığını %25 ve hisse senedi ağırlığını %25 olarak koruyoruz.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Şeker Yatırım Strateji Raporları

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN