2020 Temmuz Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Başlarken

Hisse senedi piyasalarının klasikleşen söylemlerinden biri olan “Mayısta sat git” kuralı bu sene gerçekleşmedi ve mayısın ardından haziran ayında da küresel ölçüde hisse senetleri piyasalarında zaman zaman dalgalanmalar olsa da yukarı yön korundu. Küresel ölçüde ekonomik verilerdeki toparlanma ve yüksek seyreden risk iştahına rağmen salgında ikinci dalga görülebileceği endişesi uzun süredir yükselen hisse senedi piyasalarında zaman zaman kar realizasyonlarına neden oluyor. Borsa İstanbul tarafında 1 Temmuz itibari ile BIST 30 Endeksi’ndeki hisseler için açığa satış yasağı kaldırıldı.

Piyasalarda Son Durum

Normalleşme adımlarının etkisiyle ekonomik verilerde gözlenen toparlanma piyasalardaki iyimser beklentileri güçlendirirken, alım iştahının da mayıs ortasından itibaren artış kaydettiği görüldü. Ancak son haftalarda artan vaka sayıları ve ikinci dalga endişeleri risk iştahı ve piyasalar üzerinde zaman zaman baskı oluştururken, alım iştahının önceki haftalara kıyasla bir miktar ivme kaybettiği görüldü. Salgın kaynaklı gelişmeler ile ekonomik verilerde gözlenen toparlanmanın devamlılığı piyasaların seyri üzerinde belirleyici olacaktır. Yurt dışı piyasalara kıyasla son dönemde pozitif bir ayrışa kaydeden ve güçlü teknik görünümünü koruyan BIST-100 Endeksi haziran ayını %10,43’lük yükselişle 116.525 puandan tamamladı. Dolar/TL kuru ise %0,60’lık sınırlı bir yükselişle haziran ayını 6,8546 seviyesinden kapattı.

Yeni Ayda Piyasaları Bekleyenler

Mayıs ayı itibariyle atılan normalleşme adımlarının etkisiyle ekonomik verilerde toparlanma ve dipten dönüş görülürken, yaşanan bu gelişmeler en kötünün geride kaldığına ilişkin iyimser beklentileri güçlendirdi. Artan iyimser beklentiler ile mayıs ayı ortasından itibaren risk iştahı ve piyasalardaki alım iştahı güç kazandı. Ancak haziran ayının son haftalarında vaka sayılarında artışların kaydedilmesi ve özellikle ABD’de bazı eyaletlerde ciddi artışların yaşanarak vaka sayılarının rekor seviyelere ulaşması, ikinci dalga endişelerinin gündeme gelmesine neden oluyor. Temmuz ayında da salgın kaynaklı gelişme ve haber akışları piyasaların yakın takibinde yer alacak olup, fiyatlamalar üzerinde etkisini sürdürecektir. Yayılma hızındaki gelişmelere bağlı olarak belirli tedbirlerin ABD başta olmak üzere dünya çapında yeniden gündeme gelip gelmeyeceği piyasalar açısından büyük önem taşımaktadır. Salgın kaynaklı gelişmelere ek olarak ABD – Çin ilişkilerinin seyri ve açıklanacak ekonomik verilerde yeni ayda da önemini korumaktadır. Salgın kaynaklı gelişmeler aşağı yönlü risk oluştururken, açıklanacak verilerde toparlanmanın devam etmesi yeni ayda da risk iştahını desteklemeye devam edebilecektir. Merkez bankalarının toplantıları ve verilecek mesajlar da fiyatlamalar açısından önem taşımaktadır.

Aylık Hisse Önerileri

Bu ay teknik takibimizdeki hisseler: ASELS, EREGL, KCHOL, KOZAL, ULKER

Borsa İstanbul’da açığa satış dönemi yeniden başlıyor

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ayın son günü yaptığı açıklama ile, 1 Temmuz’dan itibaren Borsa İstanbul “BIST 30 Endeksi”nde yer alan pay piyasalarında açığa satış yasağının kaldırılmasına karar verildiğini bildirdi. Yapılan açıklamada 1 Temmuz’dan itibaren Borsa İstanbul AŞ tarafından ilan edilen BIST-30 Endeksinde yer alan pay piyasalarında açığa satış yasağının kaldırılmasına, BIST-30 Endeksi dışında kalan pay piyasalarında ise yasak uygulamasının devam etmesine karar verildiği vurgulandı. Buna ek olarak, açığa satış yasağı kaldırılan pay piyasalarında gerçekleştirilecek işlemlerde, kurulumuzun Sermaye Piyasası Araçlarının Kredili Alım, Açığa Satış ve Ödünç Alma ve Verme İşlemleri Hakkında Tebliğ’in 24. ve 28. maddeleri uyarınca, gün içinde sahip olunmadan satılan ve aynı gün içinde kapatılan pozisyonlara ilişkin olarak da açığa satış tuşuna basılmasının zorunlu olduğu hususunda yatırımcıların ve yatırım kuruluşlarının bilgilendirilmesine karar verildiği açıklandı. Hatırlanacak olursa geçtiğimiz günlerde MSCI değerlendirilmesinde Türkiye’nin gelişmekte olan ülke statüsünün gözden geçirildiği vurgulanmış, bu karara gerekçe olarak da açığa satış ve hisse senedi borç verme işlemlerinin yasaklanması gerekçe gösterilmişti. Bu çerçevede alınan kararın doğrudan MSCI ile ilgili olmasa bile normalleşme adımı olduğunu değerlendiriyoruz.

Endeksin 116 bin üzerinde tutunabilmesi önemli

Pandemide ikinci dalga gelebileceğine yönelik endişeler geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda dalgalanmaya neden olurken, BIST 100 Endeksi’nde de yükselişi yavaşlattı. Tarihin en yüksek işlem hacimlerinin görüldüğü endekste 116 bin civarından gelen kar satışları hafta içinde endeksi 113.500’ün altına itse de buralardan tepkiler geldi. Kısa vadede endekste takip ettiğimiz iki önemli trend bulunmaktadır. Bunlardan kısa vadeli olanı mayıs ayında ivmelenen son yükseliş trendi olup, haftaya başlarken bu trend 113.500 civarında bulunup günlük yaklaşık 500 puanlık yükselişle seyretmektedir. Diğeri ise mart ayında başlayan ana yükseliş trendi olup, hafta başında 111 bin civarında bulunan bu trendin hafta sonunda 113.500 civarına ulaşacaktır. Bahsettiğimiz bu iki trend kırılmadığı sürece geri çekilmelere temkinli yaklaşmak faydalı olabilir. Geçtiğimiz hafta test edilen ve dün geçilen 116 bin civarı ise bu hafta takip edeceğimiz kritik noktalardan. Bu bölgenin üzerinde tutunulması endekste hareketlerin hızlanmasını sağlayabilir. Bu durumda 118.500 – 121.000 ve devamında endeksteki tarihi zirveler gündeme gelebilir.

Aylık Hisse Önerileri

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Gedik Yatırım Aylık Strateji Raporu

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN