2020 Temmuz Hisse Önerileri / Şeker Yatırım

6 Hisseden Oluşan Portföy Önerileri

Yurtdışı piyasaların Haziran’da ana gündemi Covid-19 aşı çalışmaları ve majör ekonomilerin normalleşme süreci olacak. Majör ekonomilerin açılması, virüsün yayılma hızının yavaşlamaya devam etmesi ve güçlü teşviklerin desteğiyle Global risk alma iştahının kısa vadede devam etmesi beklenmektedir. Ancak virüsün yayılma hızının tekrar artarak ikinci dalga endişelerinin oluşması ve ABD-Çin gerginliğinin artması durumunda borsalarda ay içinde kar satışları oluşması beklenmektedir. Beklenenden çok zayıf gelen ve resesyonun daha uzun sürebileceğine işaret eden verilerin de piyasalarda ay içinde kar satışlarını tetikleyebileceğini düşünüyoruz. Yurtiçinde de ana gündem Covid-19 salgının hızı ve ekonominin Haziran başından itibaren kademli açılış planı olacak. Ekonominin açılmasıyla birlikte TL varlıklardaki toparlanmanın düşük momentumla da olsa Haziran ayında da devam etmesi beklenmektedir. Haziran’da TCMB faiz kararı ve Moody’s’in kredi notuna ilişkin değerlendirmesi takip edilecek diğer gelimeler olacak. Diğer yandan gündemde olmasa da Libya ve Suriye’de olası yeni gelişmeler jeopolitik riskleri tekrar gündeme getirebilir. Haziran ayında da BIST’in yurtdışı majör borsalardaki eğilime paralel hareket etmeye devam etmesi beklenmektedir. Değerleme olarak bankacılık endeksi dışındaki şirketlerde fazla bir alan kalmaması da endekste kar satışları yaşanma olasılığının yükseldiğine işaret ediyor. Global risk alma iştahının güçlenmeye devam etmesi durumunda ise BIST-100 endeksinin performans olarak geride kalan bankacılık endeksinin desteklemesi durumunda yükselişini 110.000’li sevilere kadar devam ettirmesi beklenir. Kısa vadede bu seviye üzerine yükselişlerin kar satışı fırsatı, 100.000’li seviyeler altına olası düşüşlerin ise yeni alım fırsatı olarak değerlendirilmesi beklenmektedir.

Makro Ekonomi

• TÜİK, GSYH’nin 1Ç20’de aynı zamanda medyan beklenti olan %5,2’lik tahminimizin altında yıllık %4,5 büyüdüğünü açıkladı.

• Mevsimsel düzeltilmiş kapasite kullanım oranı Mayıs’ta geçen aya göre %0,8 puanlık düşüşle %61,9 seviyesinden %62,7’ye yükseldi.

• TCMB politika faizini piyasa beklentisine paralel, 50 baz puanlık indirimle %8,25’e çekti.

• Merkezi bütçe, Nisan ayında 43,2mlr TL açık verirken, faiz dışı açık 26,2mlr TL’ye yükseldi.

• Cari açık, Mart’ta 3.9mlr $’lık medyan piyasa beklentisinin üzerinde 4,9mlr $ açık verdi.

Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %50, döviz ağırlığını %25 ve hisse senedi ağırlığını %25’de sabit tutuyoruz.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Şeker Yatırım Aylık Bülten