2020 Şubat Strateji Raporu / Şeker Yatırım

TL varlıklar Ocak ayında pozitif ayrışırken, BIST100 TL bazında yeni tarihi zirvelerini gördü…

Global piyasalar Ocak ayında ABD-İran gerilimi, ABD-Çin ticaret anlaşması ve Çin’de ortaya çıkan Corona virüsü nedeniyle dalgalı bir seyir izledi. Global risk alma iştahı ay sonunda ortaya çıkan virüs salgını nedeniyle zayıflarken, başta Asya piyasaları olmak üzere riskten kaçış yaşandı. Ocak ayı içinde başta ABD borsaları olmak üzere tarihi zirve seviyeler test ederken, BIST100 de bu kervana katılarak 124.536 ile TL bazında yeni tarihi zirvesini test etti. Ocak ayında önemli borsalar içinde iyi performans göstererek pozitif ayrışan BIST 100 endeksi ayı %4,1 yükselişle 119.140 puandan kapattı. Bankacılık endeksi tahvil faizlerindeki düşüşün de desteğiyle ayı %8,3 yükselişle pozitif ayrıştı. TL petrol fiyatlarındaki düşüşün desteğiyle yatay seyir izleyerek EM içinde pozitif ayrışan grupta yer aldı. Yurtiçi 10 yıllık tahvil faizleri TCMB faiz indirimlerinin desteğiyle Ekim 2016’dan beri en düşük seviye olan %10,04 seviyesine geriledi. CDS’ler ise Nisan 2018’den beri en düşük seviyesi olan 235’lerine kadar geriledi. TL varlıkların Ocak ayında pozitif ayrışmasında yurtiçi risklerin azalması, TL varlıkların benzerlerine göre makul değerlemelere sahip olması ve Fitch’in kredi notu görünümünü yükseltmesiyle en kötünün geride kaldığının teyit edilmesi etkili oldu.

Fed Ocak ayı toplantısında faizleri oy birliğiyle %1,50-%1,75 aralığında sabit bıraktı. Fed hazine bonosu alımlarını ikinci çeyreğe kadar, gecelik repo operasyonlarını ise en az Nisan ayına kadar devam ettireceğini belirtti. Ayrıca para politikasının mevcut duruşunun ekonomik büyümeyi desteklediğini, güçlü istihdam piyasası oluşturarak enflasyonun %2 hedefine dönmesi için uygun olduğunu söyledi. Mevcut şartlar altında Fed’in 2020 yılında faizleri sabit tutması bekleniyor. Fed’in mevcut politikası orta vadede özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülke piyasaları için destekleyici olmaya devam edecektir.

TCMB Ocak toplantısında haftalık repo faizlerini 75 baz puan indirerek %11,25’e düşürdü. TCMB son beş toplantıda 1275 baz puan faiz indirmiş oldu. TCMB enflasyon görünümünün ılımlı seyrettiğini belirterek enflasyona ilişkin olumlu görüşünü devam ettirdi. PPK metininde büyümedeki toparlanmanın devam edeceği beklentisi tekrarlanırken, politika faizinde “ölçülü” bir indirim yapıldığını ifade edildi. TCMB’nin küresel koşullar izin verdiği ölçüde faiz indirimlerine küçük adımlarla devam edeceğini düşünüyoruz. Ancak ortaya çıkan virüs salgını nedeniyle global büyüme endişelerinin tekrar gündeme gelmesi ve jeopolitik riskler nedeniyle global riskten kaçışın hızlanması durumunda TL’nin daha kırılgan bir hale gelebilir.

Yurtdışında Şubat ayında Çin’de ortaya çıkan Corona virüsünün kontrol altına alınıp alınamayacağı ve global ekonomiye etkileri piyasaların ana gündemi olacak. Fed ve diğer büyük merkez bankalarının destekleyici para politikaları ve ticaret anlaşması global piyasalardaki risk iştahının orta vadede devam etmesini destekleyecektir. Virüs salgını sonrası başta Çin olmak üzere Şubat ayı içinde gelecek ekonomik veriler önemli olacak. Zayıf gelebilecek veriler büyüme endişelerinin tekrar alevlenmesine ve tarihi zirve seviyelerine yakın olan borsalarda güçlü satışların yaşanmasına neden olacaktır. Ocak ayı içinde tarihi zirve seviyelerine yakın seyreden borsalarda Şubat ayında kar satışlarının devam edebileceğini düşünüyoruz. Ancak satışların şuan için kar satışı olarak kalması ve yeni alım fırsatı olarak değerlendirilmesi beklenmektedir.

Yurtiçinde ise TCMB faiz kararı ve açıklanacak makro veriler piyasalar tarafından takip edilecektir. TCMB’nin küçük adımlara faiz indirimlerine devam etmesi beklenmektedir. Ayrıca başta Suriye olmak üzere jeopolitik riskler ve global piyasaları etkileyen Corona virüsüne ilişkin gelişmeler de yurtiçi piyasalar için de önemli olacak. Bununla birlikte, ABD ile ilişkilerin seyri ve ay içinde gelmesi beklenen Fitch’in Türkiye’nin kredi notuna ilişkin değerlendirmesi takip edilecektir. Global risk iştahında ciddi bir bozulma yaşanmadıkça BIST’in halen yurtdışı benzerlerine göre iskontolu işlem görmesi nedeniyle yükseliş trendini koruması beklenmektedir. Ancak son dönemde BIST’te güçlü bir yükseliş yaşanması ve bu yükselişin düşük yabancı katılımı ile gerçekleşmesi nedeniyle ay içinde kar satışları yaşanabileceğini düşünüyoruz. Global riskten kaçış hızlanmadıkça bu kar satışlarının yeni alım fırsatı olarak kullanılması beklenmektedir.

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %50, döviz ağırlığını %25 ve hisse senedi ağırlığını %25 olarak koruyoruz.

Rapor için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN