2020 Şubat Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Aylık Piyasa Stratejisi…

Şubat ayına zayıflayan risk iştahı ile giriyoruz
Ocak ayını Çin’deki virüs salgına ilişkin endişeler ve zayıflama kaydeden risk iştahı ile tamamlıyoruz. Şubat ayında virüs salgına ilişkin gelişmeler ön planda bulunmaya ve fiyatlamalar üzerinde etkili olmaya devam edecektir. Mevcut durumun küresel bir salgın haline dönüşmesi durumunda risk iştahındaki zayıflamanın ve satış baskısının devam edebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bununla birlikte virüs salgının kontrol altına alınması ve endişelerin yatışması durumunda, 2019 Ekim’den bu yana güçlü seyreden risk iştahında tekrar güç kazanımının yaşandığı ve küresel piyasalardaki olumlu havanın tekrar etkili olduğu görülebilir. Salgın süreci mümkün olduğu kadar az bir hasarla atlatılacak olursa; piyasaların dikkati ABD – Çin arasında başlaması beklenen ikinci faz ticaret görüşmeleri ve Ortadoğu’daki gelişmeler üzerine çevrilecektir. Yurt dışındaki gelişmelerin etkisi altındaki yurt içi piyasalarda ise jeopolitik gelişmeler, Libya konusu ve şubat ayının ilk haftasında açıklanacak olan enflasyon rakamları yakından izlenecektir.

BIST-100 Endeksi 12 haftalık yükseliş trendini sonlandırdı
2019 Kasım başından bu yana üst üstte on iki hafta boyunca yükseliş kaydeden BIST-100 Endeksi ocak ayının son haftasını %2,24’lük bir düşüşle tamamlarken, haftalık bazda yükseliş serisini sonlandırmış oldu. Çin’deki virüs salgını nedeniyle küresel risk iştahındaki zayıflama ve yurt dışı piyasalarda artan satış baskısına bağlı olarak BIST-100 Endeksi’nde de zayıf bir seyir etkili oldu. Kısa vadede önemli bir destek olarak gördüğümüz 119.000 seviyesinin altında 118.255 seviyesi test edilirken, ocak ayı kapanışı 119.140’dan gerçekleşti. Önümüzdeki süreçte virüs salgınına ilişkin gelişmeler, risk iştahındaki gelişmeler ve jeopolitik risklerdeki değişim BIST-100 Endeksi’nin seyri üzerinde belirleyici olacaktır. Satış baskısının devam etmesi halinde ocak ayının son haftasında test edilen 118.255 seviyesi önem kazanacaktır. 118.255 altındaki kapanışlarda 116.000 ile 115.200 seviyeleri destek olarak önem kazacak olup, 115.200 desteğinin de kırılması durumunda boşluğun doldurulacağı 113.300 seviyesi gündeme gelebilir. Risk iştahındaki toparlanma görülecek olursa endeksteki yükselişlerde ise 120.000 seviyesi ve 14 günlük basit hareketli ortalama (121.250) ilk direnç noktaları olup, devamında 122.200 – 123.500 ve tarihi zirvenin bulunduğu 124.537 seviyesi direnç konumunda bulunmaktadır.

Risk iştahındaki zayıflama Dolar/TL’de yükselişleri beraberinde getirdi
Siyasi ve jeopolitik risklerin dönem dönem ön plana çıktığı ve fiyatlamalar üzerinde etkili olduğu ocak ayında Dolar/TL kuru 5,83 ile 5,99 seviyeleri arasında bir dalgalandı. Ocak ayının ortasına kadar aşağı yönlü bir seyir izleyen Dolar/TL kuru ocak ayının ikinci bölümünde yükseliş gösterdi. Virüs salgını nedeniyle risk iştahında zayıflama görülürken, güvenli liman talebi güç kazandı. Gelişmekte olan ülke para birimleri risk iştahındaki düşüş nedeniyle değer kaybederken, Dolar/TL kuru sınırlı da olsa yükseliş kaydetti. Türkiye’nin ekonomik görünümünde iyileşmenin beklendiği 2020 yılında küresel risk iştahındaki genel seyir ile TCMB’nin adımları Türk Lirası’nın seyri üzerinde belirleyici olacaktır. Dolar/TL’de yükselişlerin devam etmesi, daha önce aşılamayan 5,99 seviyesinin geçilmesi ve üzerinde kapanışların görülmesi durumunda Dolar/TL’de 6,03 – 6,08 aralığı ile 6,15 seviyesi önemli dirençlerdir. Tekrar gelişmekte olan ülkelere yönelik portföy akışının ve risk iştahının güç kazandığı görülürse, Dolar/TL’de 5,96 – 5,9250 ve 5,90 seviyeleri önemli destek noktalarıdır.

Aylık Teknik Öneriler…

Rapor için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN