2020 Strateji Raporu / ICBC Yatırım

Jeopolitik Risklerin Gölgesinde Ekonomik Toparlanma Yılı

Ticaret savaşları, global büyümeyle ilgili sorunlar, tekrarlanan yerel seçimler ve global düzeyde artan jeopolitik riskler sonucunda Türk finansal piyasaları 2019 yılına zayıf başlamıştı. Ancak hem global merkez bankalarının hem de TCMB’nin faiz indirimleriyle, piyasalar Haziran ayından itibaren bir toparlanma sürecine girdi. Her ne kadar 2020’ye artan jeopolitik tansiyon ile girmiş olsak da, düşük faiz ortamı ve iyileşen borçluluk seviyeleri ile gelen ekonomik toparlanma hisse senetlerine olumlu yansıdı. Olumlu havanın yılın ilk yarısında devam etmesini bekliyoruz. Hisse değerlemeleri için kullandığımız risksiz getiri oranını %13’e indirerek BIST100 için hedef değerimizi 150 bine yükselttik (%24 yükselme potansiyeli).

Büyüme dibi gördü. 2020 yılında 2019’a göre ciddi bir toparlanma öngörüyor ve büyümenin %3 seviyesinde gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Yurt içi talebin yanı sıra düşük faiz oranları ve baz etkisi, ertelenen tüketim ihtiyacı ve destekleyici para politikası büyümede etken olacaktır.

Dikkate değer kar artışı. 2019 yılında toplam karı %3 düşen takibimizdeki hisselerin 2020’de %53 oranında kar artışı gerçekleştirmesini bekliyoruz. Güçlü kar artışının yanı sıra cazip değerleme çarpanları borsayı olumlu etkilemeye devam edecektir. Bankalar, havacılık ve perakende sektörleri en çok kar artışı görmeyi beklediğimiz başlıca sektörler.

Cazip değerleme. 2020 tahminlerimiz takibimizdeki hisseler için ortalama 5,8 F/K çarpanına işaret etmektedir (banka: 4,1x; banka-dışı: 9,7x). BIST100 MSCI GOÜ Endeksine göre %47 iskontolu işlem görmektedir (tarihi ortalama: %30). Hisse getirilerinin beklentileri tahvil getirilerine oranla oldukça cazip gözükmektedir.

Şirketlerin stratejik hamleleri hareketlenebilir. Ağustos 2018’den bu yana, firmalar ve bankalar zorlu bir yapılandırma sürecinden geçti. Bu yıl temizliğin sürmesini beklemekle birlikte pek çok şirketin iş modellerini gözden geçireceğini ve satın alma ya da elden çıkarma gibi bazı stratejik hamlelerde bulunabileceklerini düşünüyoruz. Ancak, alıcıların fiyatlama konusunda çekingen davranmaları olası.

Riskler. Jeopolitik riskler hem Türkiye’nin hem de dünyanın ajandasında yer almaya devam edecek gibi görünmekte. ABD ile Halkbank, S400, Suriye ve yaptırım söylentileri, Doğu Akdeniz ve son olarak İran gibi konular gündemi meşgul edecektir. Hızlı faiz indirimlerinin sürmesi, global risk iştahının düşmesi durumunda kur üzerinde etkili olabilir.

2020’nin Olumlu Yanları

• Global merkez bankalarının genişleyici para politikaları
• İç tüketimde toparlanma ve kredi piyasasının canlanması
• Dikkate değer kar artışı beklentisi
• Hisse senetlerindeki toparlanmanın faiz ve bonolara oranla geride kalması ve daha cazip oranlar sunması
• BIST’deki yabancı payının tarihsel ortalamaların altında seyretmesi
• Son 2 yıldır bankaların ayırdığı yüksek karşılık giderlerinin ekonomik toparlanmayla birlikte yavaş yavaş normal seviyelere gelecek olması 

Ocak 2020 2020’nin Zorlukları

• Kredi büyümesi çabasındaki bankaların düşük faiz ortamında mevduat toplamayla ilgili olası zorlukları
• ABD ve AB ile olası jeopolitik gerilim ve yaptırım söylentilerinin yabancı yatırımcıyı hisse senetlerinden uzaklaştırması
• AB ekonomisinin öngörülenden daha çok yavaşlamasının ve/veya Orta Doğu’da artan gerilimin ihracata olumsuz etkisi
• Jeopolitik riskler sonucu yükselecek petrol fiyatlarının cari açık üzerine olumsuz etkisi

Değerleme

2019 yılında %19 yükselen ve bu yılın başında yükselmeye devam eden hisse senetleri, 2018’den gelen zararların bir kısmını telafi etmekle birlikte halen gelişmekte olan ülkelere (GOÜ) göre ciddi iskontolu işlem görüyor.

Güçlü kar toparlanması. Makro-ekonomik varsayımlarımıza yaptığımız düzenlemeler sonucunda takibimizdeki hisseler için beklentilerimizi güncelledik. Bankalar için %66, banka-dışı şirketler için %28 (bir seferlik gelirler hariç %45), toplamda ise %52 net kar artışı öngörüyoruz.

Yüksek iskonto. Takibimizdeki hisseler 2020 tahminlerimiz ile 5,8 F/K çarpanından işlem görürken, bu oran bankalar için 4,1, banka-dışı şirketler için ise 9,7 seviyesindedir. Konsensüs beklentilerine göre BIST100 MSCI GOÜ Endeksine göre %47 iskonto ile işlem görmektedir (tarihi ortalama %30 iskonto). Bankalar için 2020 tahmini F/K oranımız GOÜ bankalarına göre %52 iskontoludur. Yine bankalar için 2020 tahmini PD/DD oranımız (benzer seviyelerdeki özsermaye getiri oranlarına karşın) GOÜ benzerlerine göre %45 iskontolu işlem görmektedir.

Hisse senetlerinin cazip getiri oranları. 2019’un başında düşük hisse fiyatları ve cazip F/K oranlarına rağmen tahvil getirileri hisse senedi getirilerinin oldukça üzerindeydi. Ancak bu yıl, BIST100 konsensüs F/K oranı hisse senedi getirisinin %14,7 seviyesinde olduğunu gösteriyor ki bu seviye %10-11 düzeyindeki tahvil getirilerine göre oldukça cazip. Bu durumun yerli kurumsal ve bireysel yatırımcıyı sabit getirili yatırım araçlarından hisse senedi piyasasına yönlendirmesini bekliyoruz.

Bu rapor ile risksiz getiri oranımızı %13 seviyesine indirdik. Tahminlerimizde yaptığımız diğer değişiklikler ile birlikte BIST100 için 12-aylık hedef değerimizi 150 bine yükselttik. Yeni hedef değerimiz %24 yükselme potansiyeli sunuyor.

Olumlu

Banka. Kredi büyümesinde canlanma, kar marjlarında iyileşme ve risk maliyetinde ılımlı toparlanma sonucunda sektörün 2020 net karında önemli düzeyde artış bekliyoruz.

Gıda & İçecek. Yurt içi ve yurt dışı satış hacimlerinde iyileşme bekliyoruz. Düşen faiz oranları ve görece düşük kur hareketliliği net karlara olumlu yansıyacaktır.

Havacılık. Güçlenmesi beklenen yolcu büyümesi ve gelirlerdeki artışların cirolara olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Gelir-gider makasındaki iyileşme bu yıl karlılığa olumlu yansıyacaktır. Yeni havalimanı ihaleleri ve tazminatlar hisselere iticü güç olabilir.

Otomotiv. Düşen faiz oranları ve toparlanmaya başlayan tüketici güveni yurt içi satışlara ve toplam karlılık oranlarına olumlu yansıyacaktır. Avrupa’da büyüme yavaşlasa da ihracat beklentilerimiz olumlu.

Nötr

Beyaz eşya. Toparlanmaya başlayan tüketici güveni ve düşük faizler yurt içi talebe olumlu yansıyacaktır, ancak Arçelik’in pazar payı kaybedebileceğini düşünüyoruz. Önemli ihracat pazarlarında büyümenin yavaşlamasını bekliyoruz.

Perakende. Düşük enflasyon sepet büyümesi için olumsuz ancak müşteri trafiği için olumlu olacaktır. Yeni mağaza açılışları ile defansif perakende şirketleri hızlı büyüme performanslarını 2020 yılında da sürdüreceklerdir. Karlılık oranlarında düşüş beklediğimiz sektörde bazı şirketleri beğeniyoruz.

En Çok Beğenilen Hisseler

Akbank. Benzerleri arasında sermaye yeterlilik rasyoları en iyi durumda bulunuyor. Kredi/mevduat rasyosu ve kaldıraç bakımından canlanan kredi pazarında iyi pozisyonlandığını düşünüyoruz.

Garanti. Güçlü sermaye yeterlilik rasyoları, düşük kaldıraç, muhafazakar karşılık politikası, güçlü serbest karşılıkları Banka’yı dayanıklı kılıyor. Karlılık benzerlerine göre daha hızlı toparlanabilir.

İş Bankası. Kredi büyümesinin Türk Lirası cinsi krediler öncülüğünde hızlanmasını, Net faiz marjında iyileşmesini, takipteki kredilere yeni girişlerin ve karşılık giderlerinin yavaşlamasını bekliyoruz.

Vakıfbank. Karşılık ayırma politikasının ve sermaye yeterlilik rasyosunun diğer kamu bankalarına göre daha yeterli olduğunu düşünüyoruz. Banka, vergi ödemelerinin kamu bankaları üzerinden yapılmasına yönelik düzenleme nedeniyle mevduatta pazar payı kazanabilir.

Anadolu Efes. Rusya ile ilgili olumlu beklentiler, Türkiye bira pazarında hafif toparlanma öngörüsü, karlılık oranlarında iyileşme, düşen finansal giderler.

BİM. Sağlam büyüme, finansal borçluluğun bulunmaması, güçlü nakit yaratımı, defansif.

Mavi Giyim. Güçlü büyüme, gelişen bilanço pozisyonu (düşen borçluluk oranları).

Migros. Sağlam büyüme, düşük Euro volatilitesi, azalan finansal giderler.

Tofaş. Toparlanan ihracat, güçlü yurt içi pazar öngörüsü, Doblo anlaşmasının uzatılma beklentisi, Fiat-PSA birleşmesi, yüksek temettü.

Türk Hava Yolları. Toparlanan yolcu büyümesi, iyileşen gelir-gider makası, Boeing’den alınacak tazminat.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN