2020 Satrateji Raporu / Vakıf Yatırım

Yeni Başlangıçlar Zamanı

  • Küresel piyasalar 2019 yılını yükselişle tamamladı – ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı, yılın genelinde küresel piyasaların ana gündem maddesi olurken Fed’in, jeopolitik gerginliklere ve küresel büyüme üzerinde aşağı yönlü risklere vurgu yaparak yaptığı faiz indirimleri, küresel piyasalardaki yukarı eğilimin en önemli destekçisi oldu. Avrupa ekonomilerinde büyümenin ivme kaybetmesi ve Brexit eksenli tartışmalara karşılık, Avrupa Merkez Bankası’ndan gelen faizlerin uzun süre düşük tutulacağı ve varlık alım programı açıklaması, küresel piyasalarda risk iştahını destekleyici bir rol oynadı. MSCI Dünya Endeksi bu gelişmeler ışığında yılın genelinde %25 değer kazandı. Gelişmiş ülke merkez bankalarının faiz indirim kararlarını izleyen gelişmekte olan ülke merkez bankaları, yılın genelinde faizlerde aşağı eğilime katılırken, MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi ise %15 değer kazancı ile yılı tamamladı.
  • 2019 yılına büyüme tarafında sert daralma beklentileri ile başlansa da Fed’in faiz indirimleri, başta TCMB ve diğer otoritelerin TL ve piyasalardaki oynaklığı azaltıcı adımları, enflasyon başta olmak üzere temel ekonomik göstergelerde iyileşmeler, TL varlıkları ve hisse senedi piyasalarını destekleyen unsurlar olarak ön plana çıktı. Ayrıca, Türkiye hisse senedi piyasalarının benzerlerine göre uzun süredir yaklaşık %50’ye yakın iskonto ile işlem görmesi, jeopolitik gerginlikler ve ABD ile ilişkilerde yıl içinde gözlenen gerilimlere karşı, BIST-100 endeksini destekleyen en önemli etkenler oldu. Yıl içinde gözlenen dalgalı seyirlere karşılık MSCI Türkiye Endeksi yılı  %7 getiri performansı ile tamamlamayı başardı.
  • 2020 yılında i) Faz 1 anlaşması ve Brexit ile ilgili beklentilerde iyileşme, ii) Gelişmiş ülke merkez bankalarının genişleyici maliye politikalarının desteği, iii) Ekonomide yeniden büyüme patikasına dönecek olmamız, iv) Enflasyon ve faiz oranlarındaki aşağı eğilimin süreceği beklentimiz, v) Benzer ülkelere göre TL varlıklarda devam eden iskonto, nedeniyle Türkiye hisse senedi piyasalarının yükseliş eğilimini devam ettireceğini düşünüyoruz.
  • Endeks hedefimiz %23 yükseliş potansiyeline işaret ediyor – Araştırma kapsamımızda bulunan şirketler için TL bazlı değerlemelerde 10 yıllık projeksiyon dönemi için %13 risksiz faiz oranı ve %5,5 hisse senedi risk primi kullanarak, BIST-100 endeksi için daha önce 124.000 olan 12 Aylık endeks hedefimizi 137.000 olarak güncelliyoruz. 12 aylık hedefimiz, BIST-100’de %23 yükseliş potansiyeline işaret etmektedir. Araştırma kapsamımızda bulunan bankalar için %24, sanayi şirketleri için %22 yükseliş potansiyeli öngörmekteyiz.
  • Hisse Model Portföy Önerilerimiz – Hisse Model portföyümüzü oluşturan hisseler; Akbank, Garanti Bankası, Migros, Türk Hava Yolları, Aselsan, TAV Havalimanları Holding, Soda Sanayi ve Kardemir’dir. Hisse Model Portföyümüz 2019 yılında %39 getiri performansı sergiledi.
  • Portföy Dağılımı Önerilerimiz – 2020 yılının Türkiye ekonomisi ve yerel varlıklar adına daha güçlü bir yıl olmasını bekliyoruz. Ekonomik büyüme beklentimize paralel olarak hisse senedi değerlemelerinin de cazip olduğunu düşünüyoruz. TL’de enflasyon kadar değer kaybı, tahvil faizlerinde ise düşük seyrin devam etmesini bekliyoruz. Bu nedenle risk algısına göre hisse ve altın ağırlıklı bir portföy öneriyoruz.
  • Riskler – ABD-İran gerginliğinin sıcak çatışmaya dönüşmesi, Faz 1 Anlaşması ardından ticaret savaşlarının sonuçlandırılamaması, ABD ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklık ilişkisinde bozulma yaşanması, jeopolitik gerginliklerin kur ve petrol fiyatları üzerinden Türkiye ekonomisinin toparlanma eğilimine sekte vurması.

Raporun tamamı için tıklayın.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN