2020 Ocak Strateji Raporu / Şeker Yatırım

BIST Aralık ayında yurtdışı borsalara paralel güçlü performans gösterirken, TL negatif ayrıştı…

ABD ile Çin’in ticaret görüşmelerinde birinci fazda anlaşma sağlanırken, Aralık ayında global risk iştahı güçlenmeye devam etti. BIST Aralık ayında yurtdışı borsalara paralel yükselişini devam ettirirken, EM borsaları içinde iyi performans gösteren grupta yer aldı. BIST Aralık ayını %7 yükselişle 114.425 puandan tamamladı. Yurtiçi piyasalar 2019 yılında birçok riskle karşı karşıya gelirken, TL varlıklar yıl içinde yüksek volatiliteye maruz kaldı. Buna rağmen BIST-100 endeksi yurtdışı benzerlerine göre iskontolu işle görmesinin de avantajıyla yılı %25.4 yükselişle güçlü bir performansla tamamlarken, bankacılık endeksi %36’lık yükselişle pozitif ayrıştı. Yurtiçi 10 yıllık tahvil faizleri yılı 420 puan üzeri düşüşle %12.20 seviyelerinden kapatırken, CDS’ler 280 seviyelerine kadar geriledi. TL ise ABD Doları karşısında %12.5’lik değer kaybı ile 2019 yılında EM para birimleri içinde Arjantin pezosundan sonra en kötü performans gösteren para birimi olarak negatif ayrıştı.

Fed Aralık toplantısında faizleri %1,50-1,75 aralığında sabit bıraktı. Fed, makroekonomik hedeflerde değişiklik yapmazken, 2020 için ortalama faiz tahminini %1,9’dan, %1,6’ya düşürdü. Bu, piyasa fiyatlamalarına paralel olarak, 2020 yılında genel olarak Fed üyelerinin faizlerin sabit kalmasını beklediklerine işaret etmektedir. Fed Başkanı Powell, olası faiz artırımlarının gelecek yıldan sonrası için konuşulabileceğini söylerken, faizleri artırmak için enflasyonda çok önemli ve kalıcı yükseliş oluşması gerektiğini ifade etti.

TCMB, Aralık ayı toplantısında politika faizini piyasa ortalama beklentisi 150 baz puanın üzerinde, 200 baz puan indirerek %12,00 olarak belirlemiştir. TCMB, PPK metninde, enflasyonun hedeflenen alt sınıra yakın (%11,2) gerçekleşebileceğini ve enflasyondaki düzelmenin genele yayıldığını ifade etmiştir. Enflasyona ilişkin olarak çizilen görüntünün genel olarak bir önceki rapora göre daha iyimser olduğu görülmektedir. Global piyasalardaki pozitif gelişmeler ve finansman koşullarının imkan vermesi durumunda, enflasyon görünümündeki gelişmelere bağlı olarak TCMB’nin faiz indirimlerine daha ölçülü şekilde, küçük adımlar ile devam etme arzusunda olacağını düşünüyoruz.

ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşması ve global büyüme endişelerinin azalması sonrası risk iştahının Ocak ayında güçlenmeye devam etmesi beklenmektedir. Ocak ayında Fed faiz kararı ve üyelerin yeni projeksiyonları piyasaların en önemli gündemi olacak. Fed’in 2020 yılı boyunca faizleri sabit bırakması beklenirken, bunun Fed tarafından bir kez daha teyit edilmesi global risk iştahı güçlü kalmaya devam edecektir. ABD’den ve özellikle Çin’den gelecek ekonomik veriler önemini korumaya devam edecek. Güçlü veriler piyasalardaki pozitif fiyatlamayı destekleyecektir. Aksine zayıf veriler yeniden büyüme endişelerini gündeme getirerek kar satışlarını tetikleyebilir.

Yurtiçinde ocak ayında makroekonomik tarafta TCMB faiz kararı ve enflasyon verileri önemli olacaktır. Ayrıca, Ocak ayında S&P’nin yapacağı gözden geçirme de piyasalar tarafından yakından takip edilecektir. S&P’nin görünümü Pozitif’e yükseltmesi TL varlıklarda en kötünün geride kaldığını teyit edileceği için özellikle BIST’te pozitif fiyatlamayı güçlendirecektir. Yurtiçi piyasalar için kısa vadede önemli risklerden biri ABD’den yaptırım konusunda yeni adımların gelmesi olacaktır. Aralık ayında ABD senatosunda onaylanan bütçe tasarısı içinde yer alan Türkiye’ye yaptırım uygulanması kararının uygulamaya geçirilmesi ya da yeni yaptırım öngören tasarıların Senatoya sunulması TL varlıklarda satışlara neden olabilir. Şu an için yurtiçi piyasaların, bu riski Trump’ın Türkiye’ye yönelik pozitif yaklaşımından dolayı fiyatlamalara sınırlı bir şekilde yansıtmaktadır.

Yurtiçine yönelik negatif haber akışı gelmedikçe ve yurtdışı piyasalarda ciddi bir bozulma yaşanmadıkça, BIST’in yükseliş trendini ara düzeltmelerle Ocak ayında da devam ettirmesi beklenmektedir. BIST’in halen yurtdışı benzerlerine göre iskontolu işlem görmesi bu beklentiyi desteklemektedir. BIST’in makul değerlemeye sahip olması, önümüzdeki dönemde yabancı yatırımcıların ilgisini çekmeye devam edecektir. Ancak son 2 ayda yaşanan güçlü yükselişe rağmen, yabancı girişinin bankalarda devam eden açığa satış yasağının da etkisiyle düşük kaldığını görüyoruz. Bu nedenle ay içinde sınırlı da olsa kar satışları yaşanabilir. Son dönemde yurtdışı borsalarla yüksek korelasyonla hareket eden BIST’in Ocak ayında bu eğiliminin devam etmesi beklenmektedir.

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %60’tan %50’ye düşürürken, döviz ağırlığını %20’den %25’e ve hisse senedi ağırlığını %20’den %25’e yükseltiyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN