2020 Ocak Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Aylık Strateji Raporu

Başlarken

ABD ile İran arasındaki gerilimi tırmandıran son saldırının yanında, son haftalarda piyasalarımızda fiyatlamalar üzerinde çok etkili olmasa da Suriye’de İdlib’de devam eden çatışmalar ve Libya’ya asker gönderilmesini sağlayan tezkere ile Doğru Akdeniz üzerindeki hak arayışları yakın dönemde risk unsurları olarak duruyor. Özellikle İranlı komutanların öldürülmesinin ardından İran’ın bölgede daha agresif bir politika izleme riski Türkiye de dahil bölgede askeri varlığı bulunan ülkeler için risk oluşturabilecek bir etken.

Piyasalarda Son Durum

ABD – Çin arasında birinci faz ticaret anlaşmasına varılması, Brexit’e ilişkin olumlu gelişmeler ve küresel ekonomilerde gözlenen toparlanma ve resesyon endişelerinin büyük oranda yatışması risk iştahını destekleyen gelişmeler oldu. Türkiye ekonomisine ilişkin olumlu beklentiler ve yurt dışından gelen pozitif katkıyla BIST-100 Endeksi aralık ayında da pozitif seyrini sürdürdü. Ekim ortasından bu yana yükselişlerin yaşandığı BIST-100 Endeksi aralık ayını %7,04’lük değer kazanımıyla tamamladı. Küresel risk iştahı gücünü korumasına ve Borsa İstanbul tarafında pozitif fiyatlama sürmesine karşın kur cephesinde aralık ayında yukarı yönlü bir seyir etkili oldu. Bu tarafta gerek Suriye’nin İdlib bölgesinde tansiyonun artış kaydetmesi gerekse Libya konusundaki tartışmalar Türk Lirası üzerinde baskı oluşturdu. Aralık ayında TCMB’den gelen 200 baz puanlık faiz indirimi sonrasında politika faizinin %12’ye çekilmesi de Türk Lirası’nda değer kayıpları yaşanmasında kısmi etkili oldu. Dolar/TL kuru aralık ayını %3,48’lik yükselişle 5,9491 kapattı.

Yeni Ayda Piyasaları Bekleyenler

Ocak ayı içerisinde TCMB, Fed ve ECB’nin para politikaları toplantılarının yanı sıra 1.Enflasyon Raporu TCMB tarafımdan yayımlanacak. ABD-Çin ticaret anlaşmasının 15 Ocak’ta imzalanması beklenirken, İran’ın en güçlü generallerinden birinin öldürülmesi ve İran Dışişleri Bakanı Zarif’in intikam açıklaması jeopolitik gerginlikleri iyice tırmandırdı. Yeni ayda ABD-İran gerilimin ne boyutlara ulaşacağı, Trump’ın azline yönelik dosyanın Senato’ya gelip aklanmasını başta petrol fiyatları ve güvenli liman varlık fiyatları olmak üzere azalan risk algısının zirvedeki endekslere etkileri takip edilecek.

Aylık Hisse Önerileri

Bu ay teknik takibimizdeki hisseler: ARCLK, ASELS, BIMAS, OTKAR, SODA

Başlarken

Ticaret müzakeresinden yeniden jeopolitik risklere 2019 yılını ABD-Çin arasındaki ticaret müzakerelerinin seyrini takip ederek kapattık. Yılın son bölümünde anlaşma ihtimalinin artmış olması ve bu yönde gelen açıklamalar risk iştahını artıran ana etken oldu. Bu durum birçok borsada ya tarihi ya da yıl içi rekorların görülmesini sağladı. Geldiğimiz son noktada ise ABD ile Çin arasındaki Faz 1 anlaşmasının 15 Ocak’ta imzalanacağı duyuruldu. Bu ay izleyeceğimiz en önemli gelişmelerden biri bu iken, yeni yıla uyuyan dev jeopolitik risklerin uyanışı ile başladık. Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon), haftanın son gününe girerken Bağdat Uluslararası Havalimanı’nda Haşd-i Şabi komutanlarını hedef alan saldırıda İran Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşd-i Şabi komutanı Ebu Mehdi el Mühendis’in öldürüldüğünü duyurdu. Bu açıklama ile Ortadoğu’daki istikrarsızlık ve ABD-İran gerilimi yeniden akıllara geldi. İran’ın dini lideri Ali Hamaney, devlet televizyonunda yayımlanan açıklamasında, “suçluları çok sert bir intikamın beklediğini” ifade ederken İran’da üç günlük yas ilan edildi. Bu açıklama ve ilan edilen üç günlük yas öldürülen komutanların İran için önemini göstermektedir. Bu durum zirve yapan bu gerilimin karşılıklı hamlelerle devam edebileceğini işaret ediyor. Gerilimin piyasalar tarafındaki ilk yansıması petrol ve altın fiyatlarında sert yükseliş olarak görülürken, uzun süredir yükseliş trendinde olan hisse senetleri endekslerinde de önemli bir düzeltmeye neden oldu.

Türkiye açısından da jeopolitik riskler yeniden ön planda

ABD ile İran arasındaki gerilimi tırmandıran son saldırının yanında, son haftalarda piyasalarımızda fiyatlamalar üzerinde çok etkili olmasa da Suriye’de İdlib’de devam eden çatışmalar ve Libya’ya asker gönderilmesini sağlayan tezkere ile Doğru Akdeniz üzerindeki hak arayışları yakın dönemde risk unsurları olarak duruyor. Özellikle İranlı komutanların öldürülmesinin ardından İran’ın bölgede daha agresif bir politika izleme riski Türkiye de dahil bölgede askeri varlığı bulunan ülkeler için risk oluşturabilecek bir etken. İdlib’de devam eden çatışmalar ve Türkiye’ye yönelik başlayan göç dalgasının seyri, sınır hatlarında yeni olası hareketlilik izleyeceğimiz en önemli gelişmeler olacak. Diğer taraftan Libya’ya asker gönderme yetkisini içeren tezkere onaylanDI VE Türkiye bölgeye asker gönderimine peyderpey başladı. Türkiye’nin orada ne şekilde bir misyon üstleneceği zamanla şekillenecek. Ocak ayında bu sürecin de netleşmeye başladığını göreceğiz. Rusya başta olmak üzere bölge ülkelerinin birçoğunun Türkiye’nin karşısında bulunduğu Hafter güçlerini destekliyor olması da burada riski artıran bir unsur. Rus gazının Avrupa’ya sevkiyatı için yeni bir alternatif sunacak olan TürkAkım projesinin açılışı için 8 Ocak’ta Türkiye’ye gelecek Putin’in burada vereceği mesajlar gerek İdlib gerekse Libya konularındaki sis perdelerinin aralanması konusunda yardımcı olacaktır.

Bankalar ve BIST 100 dışı şirketler düzeltmede ön planda

Artan jeopolitik riskler nedeniyle Cuma günü görülen satışlarda bankaların ve son ayların en hızlı yükselen hisse grubu olan BIST 100 dışı şirketlerin ön plana çıktığını gördük. Artırılan zorunlu karşılık oranları ile basına yansıyan yabancı para cinsinden zorunlu karşılıklardan alınması planlanan komisyon uygulaması bankaların karlılığını olumsuz etkileyecek gelişmeler olarak banka hisselerindeki satışları tetikledi. Son aylarda zorunlu karşılık mekanizmasını daha etkin kullanmaya başlayan TCMB’nin adımlarının sadece bu alanla da sınırlı kalmayacağı beklentisi artacak olur ise mevcut ıskontolarına rağmen bankacılık endeksi yeni bir yükselişin başını çekme konusunda yetersiz kalabilir. Diğer taraftan BIST 100 dışı şirketlerde son aylarda görülen yüksek getiriler de burada bir düzeltme riskini artırmış durumda. Cuma günü burada başlayacak bir düzeltmenin nasıl genele yayılabileceğinin provasını gördük. İlerleyen günlerde herhangi bir sebeple risk iştahında düşüş yaşanacak olur ise, ilk panik yaşanacak hisse grubunun burası olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle BIST 30, BIST 100 gibi ana endekslerden daha fazla düzeltme riski taşıyan bu grupta riskleri azaltmanın faydalı olacağını düşünüyoruz.

BIST 100’de düzeltme başladı mı?

Bir süredir teknik göstergelerde görülen negatif uyumsuzluklara ve jeopolitik risklerdeki artış getiren haber akışlarına rağmen, küresel piyasalardaki iyimserliği arkasına alarak yükselişini devam ettiren BIST 100’de uzun bir aradan sonra gelen ilk sert satışta ABD ile İran arasındaki tırmanan gerilimle birlikte küresel risk iştahındaki düşüş etkili oldu. Perşembe günü 115.932 ile Nisan 2018’den sonraki en yüksek kapanışını yapan endekste Cuma gününe satışlarla başlandı ve gün boyunca de bu satışlar devam etti. Cuma günü bu satışlarla en düşük 112.617 seviyesini gören BIST 100’ün kapanışı ise 113.684’ten gerçekleşti. Gördüğü son zirvenin yaklaşık 2.250 puan altında kapanış gerçekleşmiş olsa da endeksin ekim ortalarından başlayan yükselen trendin hemen üzerinde kapanmış olması endeksin hala dirençli olduğunu gösterdi. Buna karşın endekste bu hafta herhangi bir sebeple 112 bin altında kapanışlar görülecek olursa, satış baskının şiddetlenebileceği göz önünde bulundurulmalı. 110 bin altında ise trend dönüşünün teyidi de alınmış olacaktır. Her ne kadar kapanış trendin üzerinde ols ada cuma günü gelen sert satışların son günlerin işlem hacimleri dikkate alındığında görece olarak yüksek bir hacimle yaşanmış olması da düzeltmenin başlamış olma ihtimalini artırıyor. Cuma günü gerçekleşen satışlar sonrası endekste hafta içinde görülen zirvelerin bulunduğu 116 bin civarı artık en güçlü direnç konumuna geçmiş oldu. Bu seviye üzerinde kapanış ihtimali doğmadığı ya da endeks hatırı sayılır bir düzeltme yapmadığı sürece bu bölgeye yakın yerlerin orta vade için yeni maliyetler oluşturulmasının riskli olacağını düşünüyoruz. 116 bin üzerine çıkacak olur ise ilk olarak 118.500-119.000 aralığı devamında ise tarihi zirvelerin bulunduğu 121.500 civarı hedef olabilir.

Dolar/TL’de yukarı yönlü hareket devam ediyor

Aralık ayının ortalarından beri dar bir banda sıkışarak 5,96’yı geçmekte zorlanan dolar/TL Cuma günü burayı aşarak sınırlı bir yükselişle 5,9750 civarına ulaştı. Bir süredir yurtdışı piyasaların tatil rehavetinde olması ve Borsa İstanbul’daki pozitif havaya rağmen aşağı inmekte zorlanan Dolar/TL’de küresel risk iştahının azalmasının etkisi ile yukarı yönlü hareketler izledik. 5,94’ün üzerinde yukarı potansiyelini devam ettiren kurda 5,99 – 6,06 ve devamında 6,09 önemli dirençler olarak takip edilebilir. Herhangi bir sebeple kurun yeniden 5,94 altına sarkması durumunda ise düzeltmenin devam etme ihtimali artacaktır. Bu durumda aşağıda 5,89 ve 5,85 seviyeleri gündeme gelebilir. Bu hafta ağırlıklı olarak küresel risk iştahının seyri ve Türkiye özelinde jeopolitik risklere odaklanılmasını beklediğimiz TL’de Borsa İstanbul’da yaşanabilecek bir düzeltme hareketinin olumsuz etkileri görülebilir. Bu nedenle son zamanlarda korelasyon azalmış olsa da Borsa İstanbul üzerinden gelebilecek bu riski takip etmek gerektiğini düşünüyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN