2020 Nisan Strateji Raporu / ICBC Yatırım

Kovid-19 Sonrası Güncelleme Raporu – Nisan 2020

Kovid-19 Ekonomik Toparlanma Beklentilerini Olumsuz Etkiliyor

Virüs salgını sebebiyle dünya oldukça zorlayıcı bir dönemden geçiyor. Kovid-19 virüsünün küresel ekonomilere olumsuz etkilerinin ne kadar süreceği ve ne büyüklükte olacağı ise henüz belirsiz. Pek çok global piyasa gibi Türk finansal piyasaları da bu beklenmedik krize negatif tepki verdi. Tüm dünya borsalarının virüs sebebiyle düşmeye başladığı 24 Şubat tarihinden beri Borsa İstanbul’un gösterge endeksi BIST100 %23 geriledi, 5-yıllık CDS 260 baz puan yükseldi, ve Türk Lirası döviz sepetine göre %8 değer kaybetti.

2019 yılını %0,9 gibi görece düşük bir büyüme oranı ile kapatan Türkiye ekonomisi için genel beklentiler 2020’de toparlanmanın devam edeceği yönünde idi. Kovid-19’un bu toparlanma sürecini ne kadar etkileyeceği ise ekonomik aktivitelere gelen zorunlu kısıtlanmaların ne kadar süreceğine ve ne kadar şiddetli olacağına bağlı olacaktır. Son 2-3 haftalık süreçte hükümet 100 milyar liralık yardım paketi açıklarken, Merkez Bankası, BDDK, TBB ve bazı bankalar çeşitli önlem ve yardım paketleri yayımladılar.

Özellikle 2018 Ağustos’undaki kur şoku ile başlayan zorlu bir süreci, bankalar ve pek çok diğer şirket başarıyla aştı. Bu süreçte hükümetin aldığı önlemler ve bankaların uyguladığı yeniden yapılandırma çalışmaları ile pek çok şirketin bilanço kırılganlığı toparlandı. 2020 yılında bu toparlanma sürecinin hem bankalar hem de banka-dışı kesim için devam etmesini beklerken karşı karşıya kaldığımız Kovid-19 şokunun ekonominin tüm paydaşlarına yeni ve daha önce tecrübe edilmemiş zorluklar çıkaracağını düşünüyoruz.

Bu rapor ile son gelişmelerin belli sektör ve şirketlere olası etkilerini vurgulamak ve muhtemelen gereğinden fazla ceza kesilmiş hisselere dikkat çekmek istedik. Ayrıca Model Portföyümüzü virüs salgını sırasında endekse göre daha iyi performans göstereceğini düşündüğümüz hisseler ile güncelledik.

En Çok Cezalandırılan Hisseler

Bu sayfada son yıllarda fazla cezalandırıldığını düşündüğümüz yüksek piyasa değerli şirketleri öne çıkarıyoruz. Bu hisseler 10 yıllık dolar bazlı ortalama piyasa değerlerine göre ortalama olarak %54 iskonto ile işlem görüyorlar (soldaki grafik). Bu hisselerden (TTKOM ve MGROS gibi) bazıları 10 yıllık dip seviyelerinden iyi bir sıçrayış gerçekleştirdi. Bu iki hisse dışında kalanlar dip seviyelerinin sadece %24 üzerinde işlem görüyorlar.

Bilanço Sağlamlığı ve Hisse Performansı

Soldaki grafikte net nakit pozisyonlarının piyasa değerine göre yüksek olduğu (sağlam bilançolu) 10 hisseyi öne çıkarıyoruz. IPEKE ve KOZAA hisseleri net nakit pozisyonlarının altında işlem görmekteler. Sağdaki grafikte ise net borç seviyelerinin piyasa değerine göre yüksek olduğu (çok borçlu) 10 hisseyi vurguluyoruz. Soldaki grafikte yer alan hisselerin fazla cezalandırıldığını, sağdakilerin ise önümüzdeki dönemde daha fazla zorluk çekebileceğini düşünüyoruz.

BIZIM dışında, soldaki grafikteki hisseler 24 Şubat’tan bu yana ortalama %23 değer kaybına uğradı (endekse paralel). MGROS dışında, sağdaki grafikteki hisseler ise ortalamada %36 değer kaybına uğradı.

BIST30 Hisselerinin Son Dönem Performansı

BIST30 ve Takipteki Hisselerin BIST100 Endeksine Görece Performansı

Model Portföy

Model Portföyümüz Ocak 2019’dan beri %35 getiri ile BIST100 Getiri Endeksinin %29 üzerinde performans gösterdi. Piyasalarda Kovid-19 sebebiyle 24 Şubat’ta başlayan satış sürecinde Model Portföy endekse paralel performans gösterdi.

Bu rapor ile Coca-Cola İçecek, Şok Marketler ve Ülker Bisküvi hisselerini En Beğendiğimiz Hisseler listesine eklerken, İş Bankası, Mavi, Tofaş ve Türk Hava Yolları hisselerini portföyden çıkardık. Kovid-19 ile ilgili belirsizlikler sürdüğü için tahmin, hedef değer veya önerilerimizde bir güncelleme yapmadık.

Bu sebeple, Model Portföy güncellememizi yaparken virüs salgını sırasında endekse görece daha iyi performans göstereceğini düşündüğümüz hisseleri öne çıkardık.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN