2020 Nisan Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Aylık Strateji Raporu

Başlarken

Virüsün etki alanının genişlemesi ile birlikte merkez bankaları ve hükümetlerden gelen adımlar piyasalardaki panik havasını yatıştırsa da volatilite hala oldukça yüksek seyrediyor. Bununla birlikte 2008 krizinden de edinilen tecrübeler, likidite önlemlerinin ilk anda piyasalarda olumlu etkileri görülse de piyasalarda sürekli olarak yeni teşvik beklentisini doğurması, piyasalarda bir süre sert hareketlere neden olabiliyor. Şuan ana sorun olan virüsün yayılma hızı ve çevresel etkileri özellikle Avrupa ve ABD tarafında henüz düşüş eğilime geçmiş değil. Bu halkaya Türkiye’yi de eklemek mümkün. Böyle olunca gerek virüsün yayılma hızı gerekse yavaş yavaş verilere yansıyacak olan virüsün ekonomik tahribatı piyasalardaki bu volatil süreci artırabilir.

Piyasalarda Son Durum

Koronavirüs salgını tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılırken, özellikle Avrupa ve ABD’deki vaka sayılarındaki hızlı artışlar dikkat çekiyor. Şubat ayından bu yana piyasaların gündemini salgın ile ilgili gelişmeler oluştururken, bu konudaki belirsizlik ve küresel ekonomiye ilişkin endişeler risk iştahını baskılıyor. Bu süreçte birçok merkez bankası ve hükümetten ekonomileri desteklemek adına güçlü adımlar geliyor. Özellikle Fed’in sınırsız parasal genişleme mesajı ve ABD’de 2 trilyon dolarlık teşvik paketinin onaylanması, şubat ayı ortasından bu yana sert satışların görüldüğü hisse piyasalarında mart ayının son haftasında kısmi toparlanmalar görülmesine katkı sağladı. Ancak mart ayı genelinde küresel hisse piyasalarındaki değer kaybının etkisiyle BIST-100 Endeksi ayı %9,75’lik bir düşüşle tamamlarken, Dolar/TL kuru ise mart ayını %5,04’lük yükselişle tamamladı.

Yeni Ayda Piyasaları Bekleyenler

Koronavirüs salgını tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılmaya devam ederken, özellikle Avrupa ve ABD’deki vaka sayılarındaki hızlı artışlar dikkat çekiyor. Salgına ilişkin belirsizlikler ve küresel ekonomiye ilişkin endişeler nisan ayında da yakından izlenmeye ve fiyatlamalar üzerinde belirleyici olmaya devam edecektir. Salgın nedeniyle yılın ilk yarısında küresel resesyon ihtimali güç kazanırken, bu süreçte birçok merkez bankası ve hükümetten ekonomileri desteklemek adına güçlü adımlar geliyor. Birçok merkez bankası toplantı tarihini beklemeden mart ayı içerisinde önemli adımlar attı. Faiz indirimleri ve varlık alım programları ile merkez bankaları ekonomileri ayakta tutmaya çalışırken, mevcut hükümetlerden de önemli teşvik paketleri açıklanıyor. En son mart ayının son bölümünde Fed sınırsız parasal genişleme açıklarken, ABD’de 2 trilyon dolar büyüklüğünde bir teşvik paketi açıklandı. Atılan bu son hamleler ile finansal piyasalardaki kırılganlık bir miktar azalış kaydederken, nisan ayı içerisinde de piyasaların bir gözü ekonomiyi desteklemeye yönelik atılabilecek olası adımlarda olacaktır. Salgının küresel çapta ekonomiler üzerindeki etkisinin anlaşılabilmesi açısından nisan ayı içerisinde açıklanacak ekonomik veriler de piyasalar açısından kritik önemde olacak. Açıklanan ekonomik verilerin performansına bağlı olarak risk iştahının şekillenebileceğini değerlendiriyoruz.

Aylık Hisse Önerileri

Bu ay teknik takibimizdeki hisseler: ASELS, SISE, SOKM, TATGD, TTKOM

Başlarken…

Piyasaların öncelikli konusu koronavirüs olmaya devam ediyor. Gerek virüsün yayılma hızı ve etkileri gerekse virüsün ekonomik tahribatını azaltmaya yönelik alınan önlemler piyasaları şekillendirmeye devam ediyor. Bu süreçte virüsün ekonomik tahribatı ile mücadele konusunda her ülkenin merkez banaklarından ve hükümetlerinden ayrı ayrı önlem paketleri açıklanmaya devam ediliyor. Bu konuda en büyük adım ABD Merkez Bankası Fed ve ABD hükümetinden geldi. Fed, piyasaların sorunsuz bir şekilde işlemesi ve para politikasının etkinliğini sağlamak amacıyla hazine tahvili ve konut kredisine dayalı menkul kıymet alımı yapacağını duyurdu. Bu alımlar için ihtiyaç duyulan miktarda ibaresi kullanılarak bir üst limit tanınmaması Fed’in sınırsız genişlemeye gittiği şeklinde yorumlandı. Hatırlanacak olursa bu karar öncesinde Fed faizleri sıfıra indirmiş ve 500 milyar dolar tutarında Hazine tahvili ve 200 milyar dolar tutarında devlet kuruluşlarının mortgage destekli menkul kıymetlerini alacağını duyurmuştu. Fed’in bu hamlelerinin ardından ABD senatosunda da koronavirüs salgınının ekonomiye ve sosyal alandaki olumsuz etkilerine karşı ülke tarihinin en büyük kurtarma paketini onayladı. Yaklaşık iki trilyon dolar büyüklüğündeki paketin senatoda oybirliği ile alınmış olması da önemli. Paket, her ABD’de kişi başı bin 200 dolarlık çek, küçük ölçekli işletmelere hızlı şekilde yardım ve holdinglere milyar dolarlık krediler öngörüyor. Bununla birlikte sağlık sistemi ve eyalet yönetimleri için de teşvikler bulunuyor. ABD’nin yanında diğer büyük paketler açıklanan bir coğrafya da Euro Bölgesi. Avrupa Merkez Bankası 120 milyar dolarlık pakete ek olarak 750 milyar euroluk devlet ve özel şirket tahvili alımı öngören bir programı onayladı. Almanya’nın kurtarma paketi 750 milyar euroyu buldu. İspanya 200 milyar dolar, Fransa işsiz kalanlara 45 milyar euro ve şirketlere 300 milyar dolarlık kredi garantisi ile bu silsileye katıldı. İngiltere’de şuana kadar hükümetin ve merkez bankasının açıkladığı paketler 600-700 milyar doları buldu. Çin, Japonya ve dünyanın geri kalanı da eklendiğinde toplam parasal ve mali teşvik ile desteklerin büyüklüğü 7 trilyon doları buluyor. Türkiye’de de 18 Mart’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 100 milyar TL’yi bulan bir ekonomik destek paketi açıklandı. Bununla birlikte birçok bakanlık tarafından da çeşitli teşvikler ve düzenlemeler hayata geçirildi. Tüm dünyada alınan bu önlemler piyasalardaki serbest düşüşü sınırlarken, zaman zaman güçlü tepkiler yaşanmasını da sağladı.

Likidite önlemleri dibin oluşmasını sağladı mı?

Virüsün etki alanının genişlemesi ile birlikte merkez bankaları ve hükümetlerden gelen adımlar piyasalardaki panik havasını yatıştırsa da volatilite hala oldukça yüksek seyrediyor. Bununla birlikte 2008 krizinden de edinilen tecrübeler, likidite önlemlerinin ilk anda piyasalarda olumlu etkileri görülse de piyasalarda sürekli olarak yeni teşvik beklentisini doğurması, piyasalarda bir süre sert hareketlere neden olabiliyor. Her yeni önlem ana sorun ortadan kalkmaya başlamadığı sürece hastaya morfin verilmesi gibi sınırlı rahatlamalar sağlıyor. Bir süre geçtikten sonra da yeni teşvik ve destek beklentisi kuvvetleniyor. Şuan ana sorun olan virüsün yayılma hızı ve çevresel etkileri özellikle Avrupa ve ABD tarafında henüz düşüş eğilime geçmiş değil. Bu halkaya Türkiye’yi de eklemek mümkün. Böyle olunca gerek virüsün yayılma hızı gerekse yavaş yavaş verilere yansıyacak olan virüsün ekonomik tahribatı piyasalardaki bu volatil süreci artırabilir. Geçtiğimiz hafta ABD’de açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları verilerdeki bozulmayı en net şekilde gösterdi. ABD’de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının iş gücü piyasasını etkilemesiyle, 21 Mart ile biten haftada 3 milyon 283 bine yükseldi ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Piyasada beklentiler çok geniş bir alana yayılırken ortalama beklenti 1 milyon 650 bin civarında olması yönündeydi. 2008 yılındaki yüzyılın finansal krizi olarak adlandırılan süreçte görülen rakamların bile mumla aranıyor olması sürecin ekonomik aktivitelerde oluşturduğu tahribatı göstermektedir. İlerleyen günlerde başka veriler de bu tahribatı gösterdikçe, toparlanmanın gecikebileceğine yönelik endişeler piyasalarda baskı unsuru oluşturabilir. Şuana kadar merkez bankaları ve hükümetler likidite musluklarını açmış olsalar da bu imkanlara ulaşamayan ve zorda kalan firma haberleri de piyasalarda baskı oluşturabilecek ikinci etken. Bu haftadan itibaren bu iki konunun daha fazla gündeme geldiğini görebiliriz.

BIST 100’de 92 bin geçilemedi

Önceki hafta başında en düşük 82 binli rakamları test eden BIST 100’de ABD’nin öncülüğünde küresel piyasalarda görülen tepkiden destek bulundu ve yükseliş 92 binli rakamlara kadar devam etti. BIST 100’de tarihi zirvelerden başlayan düşüşün düzeltmesinde %23,6 seviyesine tekabül eden 92 bin civarı güçlü direnç oluşturdu ve endeks geçtiğimiz haftanın son 3 günü burayı test etmesine rağmen geçemedi ve tekrar satışlarla karşılaştı. Tepkide olduğu gibi düşüşte de yurtdışı piyasaların izlendiğini söylemek mümkün. Bu nedenle bir süre daha ana belirleyici yurtdışı piyasalar olmaya aday. Endekste önümüzdeki günlerde 86 bin altındaki rakamların görülmesi görünümü daha da bozacaktır. Bu durumda daha önce görülen dip seviyelerin bulunduğu 82 bin civarı yeniden test edilmek istenebilir. 82 bin bu dönemde en kritik destek seviyesi olacak. Buranın kırılması yeni bir panik dalgası başlatabilir. Böyle bir durumda 80 bin ve 76 bin gündeme gelebilir. Yukarıda ise geçtiğimiz hafta test edilen 92 bin civarı en güçlü direnç konumunda olmaya devam edecek. Burası geçilecek olur ise dipler teyit edilmiş olacak ve yükselişte 98-100 bin aralığı gündeme gelecektir. Bu nedenle kısa vade için belirsizliklerin hala çok yüksek olduğunu düşünmekle birlikte 92 bin geçilecek olursa sadece teknik nedenlerle dahi olsa yukarı yönlü hareketlere katılmak gerektiğini düşünüyoruz.

Dola/TL’de dolar endeksinin seyri ve teknik seviyeler izlenecek

ABD Merkez Bankası Fed’in sınırsız varlık alım açıklaması ve senatonun 2 trilyon doları bulan teşvik paketi dolar endeksinin de sert bir şekilde gerilemesine neden oldu. Geçtiğimiz hafta 103’e kadar yükselen dolar endeksi Cuma günü 99’un altını test etti. Dolar endeksindeki bu düşüş gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskıyı da hafifletti. Ancak Güney Afrika’nın notunun yatırım yapılabilir seviyenin altına düşmesi ve IMF’e gidebileceğine yönelik endişeler Güney Afrika randı ile birlikte diğer gelişmekte olan ülkelerin de para birimi baskıladı. Dolar/TL’de geçen hafta başında 6,60 üzeri test edildikten sonra hafta içinde en düşük 6,38’e kadar gerilendi ve hafta 6,45 civarından tamamlandı. Bu hafta ise yeniden 5,60 civarı test edildi. Teknik göstergelerin yukarı yönlü eğilimi devam ettirdiği kurda 6,55 – 6,60 aralığı oldukça güçlü bir direnç konumunda. Bu bölgeye kadar olacak yükselişler sorun oluşturmasa da buranın aşılması, alım iştahını artırabilir. Bu durumda 6,73 ve devamında 6,84 civarı gündeme gelebilir. Dolar endeksindeki düşüşün geçtiğimiz hafta panik havasını bir miktar yatıştırmasına karşın henüz, risk iştahının dengelendiğini söylemek mümkün değil. Kurda şuana kadar olan aşağı yönlü hareketler sınırlı kalırken, olası bir geri çekilmede 6,42 ve 6,35 güçlü destek noktaları olarak izlenebilir. 6,35 altında kapanışlar teyit edilemediği sürece geri olası geri çekilmelerin piyasada alım fırsatı olarak değerlendirileceği kanaatindeyiz.

Aylık Teknik Öneriler…

Rapor için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN