2020 Mayıs Strateji Raporu / Şeker Yatırım

Strateji – Mayıs

Piyasalar Nisan ayında güçlü toparlanma ile geri dönüş sinyali verdi…

Covid-19’un yayılma hızının yavaşlaması, ekonomilerin kademeli olarak açılışa hazırlanması ve tedaviye yönelik pozitif gelişmelerle piyasalar Nisan ayında güçlü şekilde toparlandı. Fed ve diğer merkez bankaları ile hükümetlerden gelen eşi görülmemiş teşvikler piyasaların hızlı toparlanmasında ana etken oldu. Önemli borsalar kayıplarının yarısından fazlasını geri alarak geri dönüş sinyali verirken orta vadede borsalarda dip oluşumu gerçekleştiğine işaret etti. Ancak, gelen ekonomik veriler güçlü bir resesyon yaşanacağına işaret ediyor ve zayıf ekonomik veriler açıklandıkça Mayıs ayı içinde borsalarda kar satışları oluşması beklenmektedir. Nisan ayında piyasalardaki toparlanmaya rağmen Global risk alma iştahı tam olarak geri dönmüş değil. Güvenli liman olarak görülen altın fiyatlarındaki yükseliş ve ABD tahvil faizlerine olan talebin devam etmesi Global riskten kaçınma eğiliminin devam ettiğine işaret ediyor.

Nisan ayında BIST-100 endeksi 102.328 seviyesine kadar yükselirken, ayı %13,33 yükselişle 101.595’den kapattı. BIST Nisan ayında pozitif ayrışarak majör borsalar içinde ABD borsalarıyla birlikte en iyi performans gösteren borsalardan birisi oldu. Sınai endeks %20,53 yükselişle BIST’teki yükselişe öncülük ederken, bankacılık endeksi %6,15’lik yükselişle negatif ayrıştı. BIST’teki pozitif ayrışmaya rağmen TL Nisan ayında gelişen ülkeler içinde Brezilya Real’i ve Güney Afrika Rand’ı ile birlikte negatif ayrışarak ABD Dolar’ı karşısında en fazla değer kaybeden para birimlerinden birisi oldu. Türkiye CDS’leri ay içinde yükselişine devam ederek 670 ile 2003’den beri en yüksek seviyesine çıkarken ayı 582 seviyelerinden tamamladı. CDS’lerdeki seyir TL varlıklara ilişkin yüksek risk algısının devam ettiğine işaret ediyor. TCMB’nin faiz indiriminin yanında BDDK’nın aldığı aktif rasyosu düzenlemesi sonrası bankaların tahvil alımlarına yönelmesinin de desteğiyle 10 yıllık tahvil faizleri 1,70 puan gerileyerek %11,79’lerden kapattı.

TCMB Para Politikası Kurulu Nisan ayı toplantısında politika faiz oranını ortalama piyasa beklentisi olan 50 baz puanın üzerinde 100 baz puan indirerek %8,75’e düşürdü. TCMB kararı sonrası TL’de değer kaybı ve negatif ayrışma sınırlı şekilde devam etti. Ayrıca, TCMB yayınladığı yeni enflasyon raporunda 2020 için %8,2 olan enflasyon tahminini, %7,4’e revize etti. TCMB’nin enflasyon tahminini aşağı revize etmesi ve ileriye dönük enflasyon tahmininin önemine dikkat çekmesi faiz indirimlerine devam edeceğine işaret ediyor.

Fed Nisan ayı toplantısında faizleri oy birliği ile %0-0,25 aralığında sabit bıraktı. Fed, ABD ekonomisinin salgın nedeniyle kötüleştiğini ve ekonomik toparlanmayı desteklemek için agresif adımlar atmaya devam edeceklerini söyledi. Salgının ekonomik aktivite, istihdam ve enflasyon üzerinde kısa vadede ağır baskı oluşturarak orta vadede ekonomik görünüm üzerinde önemli riskler oluşturacağını belirtildi. Fed, hazine kağıdı, ticari ve mortgage dayalı menkul kıymetler almaya devam edeceğini söyledi. Fed başkanı Powell, Ekonomik aktivitenin ikinci çeyrekte eşi benzeri görülmemiş hızda daralacağın belirtirken, işsizlik oranın çift hanelere yükselebileceğini vurguladı. Powell, ekonomik toparlamadan emin olana kadar tüm yetkilerini kullanacaklarını belirtti.

Yurtdışı piyasaların ana gündemi Covid-19 virüsünün yayılma hızı ve ilaç geliştirme çalışmaları olacaktır. Virüsün etkisinin azalmaması ve yayılmaya devam etmesi, beklenen resesyonun hem daha güçlü hem de daha uzun sürmesine neden olacaktır. Ancak, son dönemde virüsün yayılma hızının azalması ve yaz aylarının gelmesinin de etkisiyle birçok ülke kademeli olarak Mayıs ayı ortasından itibaren ekonomilerini açmayı planlıyor. Bu beklentiler, kısa vadede Global piyasalardaki toparlanmanın devamını sağlayacaktır. Ancak, nerdeyse tüm dünya ekonomilerin virüs nedeniyle Nisan ayında durması nedeniyle Mayıs ayında gelecek dramatik verilerin güçlü resesyon beklentileriyle borsalarda kar satışlarına neden olabilir. Ancak satışların kar satışı şeklinde gelişmesi ve yeni alım fırsatı olarak kullanılması beklenmektedir. Birçok borsa endeksi Nisan sonu itibariyle kayıplarının %50’sinden fazlasını geri alarak dip oluşumu gerçekleştiğine işaret etmektedir. Uygulanan yüksek miktarlı parasal ve mali teşviklerin çok hızlı şekilde devreye sokulması bu dip oluşumunun kısa sürede gerçekleşmesinde etkili oldu. Mayıs ayında başta ABD olmak üzere gelişmiş ülke ekonomilerden gelecek makro veriler ekonomilerin ne oranda daralacağını yönelik işaret vermesi açısından yakından takip edilecek.

Yurtiçinde de ana gündem Covid-19 salgının gelişimi ve ekonominin kademli de olsa ne zaman açılacağı olacak. Nisan ayı sonlarında başlayan yayılma hızındaki yavaşlama ve iyileşme oranındaki yükseliş ekonominin Mayıs ayı sonundan itibaren kademeli olarak açılabileceğine işaret ediyor. Bu nedenle Mayıs ayında BIST’te yurtdışına paralel kar satışları yaşanması beklense de bunun alım fırsatı olarak kullanılacağı düşünülmektedir. Ayrıca, TCMB’nin faiz indirimlerine devam edip etmeyeceği, gelecek makroekonomik veriler ve TCMB Başkanı Murat Uysal’ın açıkladığı diğer merkez bankaları ile yapılan SWAP görüşmelerinden gelecek haberler yakından takip edilecektir. Hayatın normale dönmeye başlamasıyla birlikte TL varlıkların özellikle emtia ithalatçısı olması ve petrol fiyatlarında yaşanan gerilemenin cari açık üzerinde yaratacağı olumlu etkiyle de Global parasal genişlemeden en fazla pozitif etkilenen grupta yer alması beklenmektedir.

Mayıs ayında BIST’in yurtdışına özellikle de ABD borsalarındaki eğilime paralel hareket etmeye devam etmesi beklenmektedir. Mayıs ayları için bir ritüel olan “Sat ve Git”’in bu sene borsalardaki hızlı yükseliş sonrası kar satışı şeklinde gerçekleşebileceğini düşünüyoruz. Ancak, yurtdışı piyasalarda ciddi bir bozulma ve yeni bir panik yaşanmadıkça satışların kar satışı olarak kalması ve yeni alım fırsatı olarak kullanılması beklenmektedir. Endekste ay içinde 92-93 bin bandına olası düşüşlerin yeni alım fırsatı, 105-106 bin aralığına olası yükselişlerin ise kar satışı fırsatı olarak kullanılması beklenmektedir. Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %50, döviz ağırlığını %25 ve hisse senedi ağırlığını %25 olarak koruyoruz.

Rapor için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN