2020 Mayıs Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Yeni Ayda Piyasaları Bekleyenler…

Çin’de 2019’un sonlarında ortaya çıkmasının ardından dünya geneline yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve ardından yaşanan gelişmeler, mayıs ayında da en önemli gündem maddesi olmayı sürdürecektir. Salgına yönelik endişeler ve resesyon korkuları nedeniyle küresel risk iştahı ve piyasalar, şubat ayından mart ayının son haftasına kadar baskı altında kaldı. Bununla birlikte hem merkez bankaları hem de hükümetlerden ekonomileri desteklemeye yönelik atılan güçlü adımlar, salgının yayılma hızında görülen yavaşlamaya bağlı olarak artan iyimser beklentiler ve salgın nedeniyle alınan tedbirlerin gevşetileceği açıklamaları nisan ayında risk iştahını ve piyasalardaki toparlanmayı destekledi. Nisan ayında özellikle küresel hisse piyasalarında pozitif bir seyir izlenirken, şubat ayından itibaren oluşan kayıplar belirli ölçüde geri alındı. Mayıs ayı içerisinde başta Avrupa ve ABD’de tedbirlerin kademeli olarak gevşetilmesi ve ekonomik faaliyetlerin tekrar başlaması piyasaların takip edeceği öncelikli konu olacaktır. Konu ile ilgili olumlu gelişmeler risk iştahını desteklemeye devam edecektir. Ancak bu tarafta tedbirlerin gevşetilmesine bağlı olarak salgında ikinci bir dalga yaşanıp yaşanmayacağı da kritik bir önemde olacaktır. Virüse yönelik ilaç geliştirme ve aşı çalışmaları da izlenmesi gereken bir diğer önemli konudur. Salgına ilişkin gelişmelerin önemini koruduğu bu konjonktürde, volatilitenin yüksek seyrini korumaya devam edebileceği ve haber akışlarına bağlı olarak piyasalarda dalgalı bir seyir izlenebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Son olarak salgının küresel çapta ekonomiler üzerindeki etkisinin anlaşılabilmesi açısından mayıs ayı içerisinde açıklanacak ekonomik veriler de piyasalar açısından kritik önemde olacaktır.

Türkiye

Yeni aya yurt içinde nisan ayına ait imalat PMI ve enflasyon rakamları ile başlayacağız. Bir önceki ay 48,10 olarak açıklanan imalat PMI rakamında, salgına yönelik tedbirlerin ve ekonomide üzerindeki etkinin daha belirgin hissedildiği nisan ayında fabrikalardaki kapanma / ara vermeler dikkate alındığında sert bir düşüş yaşanmasını bekliyoruz. Yine 4 Mayıs Pazartesi günü ise yurt içinde nisan ayı enflasyon rakamları açıklanacak. Piyasadaki tahminler aylık bazda %0,65 oranında artış yaşanması ve yıllık bazda TÜFE’nin %10,74 olarak gerçekleşmesi yönünde şekilleniyor. (Gedik Yatırım: %0,80 / %10,88). Yakın dönemde TL’de gözlenen değer kayıpları yukarı yönlü risk oluştursa da; petrol fiyatlarındaki gerilemenin yanı sıra emtia fiyatlarındaki düşüşler ile özellikle talepte gözlenen sert düşüşün enflasyon görünümü üzerindeki aşağı yönlü etkileri ağır basmakta. Bu etkiler dikkate alındığında enflasyonun aşağı yönlü bir seyir izleyeceği değerlendiriliyor. Yurt içinde diğer önemli ekonomik verilere baktığımızda ise; 11 Mayıs Pazartesi günü nisan dönemi işsizlik rakamları, 13 Mayıs Çarşamba günü mart ayı cari işlemler dengesi, 14 Mayıs Perşembe günü mart ayı sanayi üretim rakamları, 15 Mayıs Cuma günü TCMB beklenti anketi ile nisan ayına ait bütçe dengesi, 21 Mayıs Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı ve 29 Mayıs Cuma günü nisan ayı dış ticaret dengesi, 2020/1Ç GSYH rakamları ve TCMB Finansal İstikrar Raporu açıklanacak. 29 Mayıs Cuma günü açıklanacak büyüme rakamı ile TCMB Finansal İstikrar raporu piyasalar açısından önemli olacaktır. Yılın ilk iki ayında Türkiye’deki toparlanmanın devam ettiği ve mart ayının ortasından itibaren salgının etkilerinin görülmeye başlandığı dikkate alındığında Türkiye Ekonomisi 2020/1Ç’te yıldan yıla pozitif bir büyüme kaydedecektir. (Gedik: %6,0). Ancak yılın ikinci çeyreğinde küresel ekonomilerle paralel bir görünümle Türkiye ekonomisinde sert bir daralma kaydedilmesi beklenmektedir. Mayıs ayın genelinde açıklanacak ekonomik veriler, salgının Türkiye Ekonomisi üzerindeki etkileri daha belirgin bir şekilde ortaya koyacağından büyük önem taşımaktadır.

Euro Bölgesi

Euro Bölgesi’nde 4 Mayıs Pazartesi günü nisan ayına ait imalat PMI rakamı, 5 Mayıs Salı günü mart ayı ÜFE verisi ve ile 6 Mayıs Çarşamba günü nisan ayı hizmet PMI rakamları açıklanacak. Kesin rakamların öncesinde 23 Nisan’da açıklanan öncü PMI verilerinde Euro Bölgesi genelinde düşüşün devam ettiği izlenirken, hizmet PMI rakamlarındaki gerileme daha sert gerçekleşti. Bu tarafta salgına yönelik tedbirler nedeniyle ekonomilerin büyük oranda kapalı kaldığı Avrupa’da mayıs ayı içerisinde de açıklanacak PMI verileri ve genel olarak diğer ekonomik verilerde bozulmanın devam etmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Euro Bölgesi’nde 13 Mayıs Çarşamba günü mart ayı sanayi üretim rakamları, 15 Mayıs Cuma günü 2020/1Ç GSYH rakamları, 20 Mayıs Çarşamba günü nisan ayı enflasyon verileri, 22 Mayıs Cuma günü mayıs ayına ait öncü PMI verileri ve 29 Mayıs Cuma günü de mayıs ayına ilişkin öncü enflasyon verileri takip edilecek önemli ekonomik verilerdir. Salgının Avrupa’da yayılmaya başlamasının ardından sokağa çıkma yasağına kadar varan alınan sert önlemlerin ekonomik etkisinin daha iyi anlaşılabilmesi açısından mayıs ayı içerisinde açıklanacak ekonomik veriler önem taşımaktadır. Zaten kırılgan yapıda olan Euro Bölgesi ekonomisi açısından nisan ayı içerisinde açıklanan verilerde ekonomideki zayıflama gözler önüne serilirken, mayıs ayı içinde açıklanan verilerle ekonomik görünüm zayıflamaya devam edebilecektir.

ABD

Mart ayında salgının merkez üssünün Asya’dan Avrupa ve ABD’ye kaymasıyla %30’un üzerinde kayıplar gördüğümüz ABD borsalarında Nisan ayında küresel pandeminin pik yaptığına yönelik söylemler ve ekonomilerin yeniden açılmasına yönelik planlamalar ABD borsalarının %12 civarında kazançlarla son 70 yılın en iyi 3. aylık performansını göstermesini sağladı. ABD’de bu ay yine salgına yönelik vaka sayılarındaki artış hızı, ilaç çalışmaları ve buna bağlı olarak ekonomik aktivitelerin yeniden başlamasına ilişkin gelişmeler gündemin ana maddesi olmaya devam edecek. 5 Mayıs’taki hizmet PMI ve dış ticaret dengesi rakamlarının ardından haftanın son gününe kadar açıklanacak başta ADP özel sektör olmak üzere istihdam verileri yakından takip edilecek. Mayıs ayının 2. haftasının başında açıklanacak nisan ayı enflasyon ve ÜFE verilerini 15 Mayıs’ta açıklanacak piyasalar açısından önem derecesi yüksek perakende satışlar ve sanayi üretimi rakamları takip edecek. Ayın 20’sinde Nisan ayının son günlerinde yapılan ve Fed’in herhangi bir faiz değişikliğine gitmediği FOMC toplantısının tutanakları yayınlanacak olup devamında Mayıs ayı öncü PMI rakamları piyasalar açısından kritik olacaktır. 25 Mayıs’ta “Anma Günü” nedeniyle bir gün kapalı olacak piyasalarda ayın son haftasında önce konut piyasası verileri ardından dayanıklı mal siparişleri, 1.çeyrek büyümesinin ikinci okuması ve son olarak kişisel tüketim harcamaları verisi mevcut salgın krizinin yansımaları konusunda önemli ekonomik göstergeler olarak piyasalara yol gösterecektir.

Aylık Teknik Öneriler…

Rapor için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN