2020 Mayıs Kantitatif Hisse Stratejisi / Tacirler Yatırım

Mayıs 2020 – Hızlı ve öfkeli: sırada bankalar mı var?

Raporu nasıl okumalıyız? – Hatırlanacağı üzere Haziran ayında yayınladığımız raporumuzda (burada) risk faktörü modellerinden nasıl hisse stratejisi oluşturulabileceğini, risk faktörlerinin ne anlama geldiklerini ve geçmiş dönem performanslarını irdelemiştik. Temmuz ayında ise ilk strateji sepetlerini yayınlamıştık. Son aylık raporda (burada) yayınladığımız Kantitatif Hisse Sepeti (KHS) Nisan döneminde BIST-30 endeksine göre +%19,2 ek getiri sağlarken, yüksek düzey risk sepeti +%38,3, orta düzey risk +%23,4, düşük düzey risk sepeti ise +%16,4 göreceli ek getiri sağladı. Düşük düzey risk sepeti beklendiği gibi piyasaya göre daha düşük düzeyde bir oynaklık gösterdiğini gözlemlemeye devam ettik. Yayımlanmaya başladıkları tarih olan Temmuz 2019’dan itibaren dönemsel KHS, BIST-30 endeksine göre +%43,7 getirirken, yüksek düzey risk sepeti +%72,7 orta düzey risk sepeti +%38,1, düşük düzey risk sepeti ise +%33,9 dönemsel ek getiri sağladı. Hızlı bir düzeltmenin yaşandığı Nisan ayında tüm faktör ve tematik sepetlerimiz BIST-30’a karşı (ortalama: ~30%) ek getiri sağladı.

Aylık kantitatif strateji raporlarımızda 4 farklı strateji sepeti bulacaksınız: (1) Kantitatif Hisse Sepeti (KHS): tüm faktörler içerisinde en yüksek sinyali üreten hisseler ham bir şekilde toplanarak oluşturulur. Strateji oluşturulmadan sinyal başarısını değerlendirir. Bu sepette 10 adet eşit ağırlıklı (EA) hisse senedi bulacaksınız. (2) Düşük Düzey Risk Sepeti: en düşük oynaklığa sahip stratejiyi oluşturmak için optimizasyon yapılır, 20 adet EA hisse içermektedir. Risk iştahının düştüğü dönemlerde göreceli getirisinin artması beklenebilir. (3) Orta Düzey Risk Sepeti: riske göre ayarlanmış getiriyi azami seviyeye getirmek için optimizasyon yapılır (örneğin Sharpe rasyosunu maksimize etmek), 20 adet EA hisse içermektedir. Piyasanın yönü net belirlenemediği durumlarda piyasaya katılmak için kullanılabilir (4) Yüksek Düzey Risk Sepeti: strateji getirisini azami seviyeye getirmek için optimizasyon yapılır, 20 adet EA hisse içermektedir. Risk iştahının arttığı dönemlerde göreceli getirisinin artması beklenebilir.

Aylık sepet önerileri – Kantitatif sepetleri değerlendirirken, a) önerililerin göreceli uzun vadeli olarak görülmesini, b) bir sepet mantığıyla önerilerin birlikte alınıp/satılmalarını, c) riski azaltmak adına mevcut korunma yöntemlerinin kullanılması (örneğin vadeli kontratlar ile BIST30 endeksinin açığa satılması gibi), d) sepetler içinden tek hisse seçilecekse, temel ve teknik analiz yöntemlerinden destek alınmasını, e) olası kayıplar durumunda belirli bir stop-loss (örn. %5) stratejisinin de kullanılmasını öneririz.

Geleceğe yönelik beklentilerimiz – Momentumda (özellikle düşük piyasa değerli hisselerin etkisiyle) oldukça kuvvetli bir ay geçirmemize rağmen biz düşük risk algımızı devam ettiriyor ve Düşük Risk Sepetini öneriyoruz. Son rallide geri kalmaları ve göreceli yüksek getiri verimlerinden dolayı banka hisselerinin tematik sepetler içerisindeki ağırlığının arttığını gözlemliyoruz.

Düşük Düzey Risk Sepeti

Bu strateji ağırlıklı olarak Düşük Oynaklık faktöründen oluşmaktadır. Öte yandan daha düşük ağırlıklarda Değer ve Büyüme faktörleri de bulunur. Momentum faktörü ise negatif ağırlığa sahiptir. Optimizasyon modelimiz bu sepetten yıllıklandırılmış olarak piyasaya göre daha düşük oynaklık beklemektedir. Buradaki 20 hisse optimizasyon modelinden çıkan en yüksek ağırlığa sahip ilk 20 hissenin eşit ağırlıklandırılmış halidir. Sektör ve korelasyon matrisi bazında bakıldığında sektörel dağılımın çeşitlendirmeye uygun olduğu gözlemlenmektedir. En yüksek ağırlığa sahip sektörler: Bankacılık ve Sigorta. Beta: 0,89x

Orta Düzey Risk Sepeti

Bu strateji ağırlıklı olarak Değer faktöründen oluşmaktadır. Öte yandan daha düşük ağırlıklarda Düşük Oynaklık faktörü de bulunur. Momentum ve büyüme faktörleri ise negatif ağırlığa sahiptir. Optimizasyon modelimiz bu sepetten yıllıklandırılmış olarak piyasa göre eşit derecede oynaklık beklemektedir. Buradaki 20 hisse optimizasyon modelinden çıkan en yüksek ağırlığa sahip ilk 20 hissenin eşit ağırlıklandırılmış halidir. Sektör ve korelasyon matrisi bazında bakıldığında sektörel dağılımın çeşitlendirmeye uygun olduğu gözlemlenmektedir. En yüksek ağırlığa sahip sektörler: Otomotiv, Bankacılık ve Holding. Beta: 1,10x.

Yüksek Düzey Risk Sepeti

Bu strateji ağırlıklı olarak Değer faktöründen oluşmaktadır. Öte yandan daha düşük ağırlıklarda Momentum faktörü de bulunur. Düşük oynaklık ve büyüme faktörleri ise negatif ağırlığa sahiptir. Optimizasyon modelimiz bu sepetten yıllıklandırılmış olarak piyasa göre eşit derecede oynaklık beklemektedir. Buradaki 20 hisse optimizasyon modelinden çıkan en yüksek ağırlığa sahip ilk 20 hissenin eşit ağırlıklandırılmış halidir. Sektör ve korelasyon matrisi bazında bakıldığında sektörel dağılımın çeşitlendirmeye uygun olmadığı gözlemlenmektedir. En yüksek ağırlığa sahip sektörler: Bankacılık, GMYO ve Otomotiv. Beta: 1,14x.

Rapor için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN