2020 Haziran Strateji Raporu / Şeker Yatırım

Mayıs ayında global risk alma iştahı güçlenmeye devam ederken, TL varlıklar yurtdışına paralel hareket etti…

Covid-19 salgını ivme kaybederken, global risk alma iştahı ekonomilerin açılacağı beklentisi, açıklanan teşviklerin etkisi ve aşı çalışmalarına ilişkin pozitif açıklamalar ile güçlenmeye devam etti. Global risk alma iştahı Mayıs ayında özellikle gelişmiş ülkelerde güçlenirken, ABD-Çin gerili etkisiyle başta Asya piyasaları olmak üzere gelişmekte olan piyasalar negatif ayrıştı. ABD, Almanya ve Japonya gibi majör borsa endeksleri Covid-19 krizi sonrası zirve seviyelerden düşüşün %60’nı geri aldı. Petrol fiyatları Mayıs ayında %50 üzeri sert yükselişle kapatırken, borsalardaki yükselişi destekledi. Mayıs ayında BIST’ten güçlü yabancı çıkışı devam etse de yerli talebiyle birlikte yurtdışına paralel yükselişine devam ederek ayı %4,36 yükselişle 105.520’den kapattı. Bankacılık endeksi %1,09 düşüşle ile negatif ayrışmasını devam ettirdi. BIST EM içinde Mayıs ayında iyi performansa gösteren borsa endekslerinden biri olurken, TL’deki değer kazancıyla birlikte dolar bazında majör borsa endekslerine paralel performans gösterdi.

TL döviz sepetine karşı, Katar ile Swap anlaşması ve yeni anlaşmaların yapılabileceği beklentisiyle %2’ye yaklaşan oranda değer kazancıyla EM ortalamasına paralel değer kazandı. TCMB’nin bir Swap anlaşması daha yapabileceği beklentisi halen devam ediyor. Bu beklentinin gerçekleşmesi durumunda TL’de kısa vadede değer kazancı ve pozitif ayrışma devam edebilir. Swap anlaşması sonrası CDS’ler 530’lu seviyelere kadar hızlı bir gerilese de ayı 557 seviyelerinden kapatırken, mevcut seviyeler TL varlıklar için halen yüksek risk fiyatlamasının devam ettiğine işaret ediyor. BIST’te yılbaşından beri yabancı çıkışı 15 Mayıs itibarıyla 3,6 milyar dolara ulaşırken, DİBS’te ise 6,7 milyar dolara yaklaştı. Bu son yıllarda gerçekleşen en yüksek yabancı çıkışına işaret ederken BIST yabancı payı %53 altına gerileyerek 2004 yılı seviyelerine düştü.

TCMB Mayıs toplantısında politika faizini piyasa beklentisine paralel 50 baz puan düşürerek %8,25’e indirdi. TCMB, kredi kanalının ve firmaların nakit akışının sağlıklı işleyişinin devamının büyük önem arz ettiğini söylemeye devam ediyor. TCMB çekirdek enflasyon göstergelerinin ılımlı seyir izlediğini vurgulamaya devam ederken, TL’deki değer kaybı ve üretimdeki düşüşe bağlı olarak maliyet artışlarına rağmen emtia fiyatları ile talepteki düşüşün enflasyonu olumlu etkilediği vurgulanıyor. Bununla beraber, son faiz indirimi ile birlikte faiz indirim döngüsünün sonuna yaklaşıldığını ve TCMB’nin önümüzdeki dönemde faizleri indirmek için çok sınırlı bir alanı kaldığını düşünülmektedir.

Nisan ayı Fed toplantı tutanakları virüs salgınının etkilerinin kısa vadede ekonomik faaliyet, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceğine işaret ederken, orta vadede ise ekonomik görünüm için önemli riskler oluşturabileceğini söyledi. Fed başkanı Powell salgınının ekonomiler için yıkıcı olduğuna işaret ederken, oluşan ekonomik durgunluğun 2. Dünya Savaşı döneminden beri görülen en büyük resesyon olacağını söyledi. Powell, ekonomik aktiviteyle istihdamda ciddi bir düşüş görüldüğünü ve atılan adımların ile teşviklerin eşi benzeri görülmemiş nitelikte olduğunu vurguladı. Powell ayrıca gerekmesi durumunda ek teşvik ve önlemlerin alınabileceğini tekrarladı.

Yurtdışı piyasaların Haziran ayında ana gündemi Covid-19 aşı çalışmaları ve majör ekonomilerin normalleşme süreci olacak. Majör ekonomilerin açılması, virüsün yayılma hızının yavaşlamaya devam etmesi ve güçlü teşviklerin desteğiyle global risk alma iştahının kısa vadede devam etmesi beklenmektedir. Ancak virüsün yayılma hızının tekrar artarak ikinci dalga endişelerinin oluşması ve ABD-Çin gerginliğinin artması durumunda borsalarda ay içinde kar satışları oluşması beklenmektedir. Beklenenden çok zayıf gelen ve resesyonun daha uzun sürebileceğine işaret eden verilerin de piyasalarda ay içinde kar satışlarını tetikleyebileceğini düşünüyoruz. Majör borsa endekslerinin Haziran ayında pozitif ayrışmasını devam ettirmesi beklenirken bu endekslerin düşüşün %60’nı çok hızlı şekilde geri alması nedeniyle ay içinde kar satışları ile karşılaşma riskinin de yüksek olduğunu belirtmek gerekiyor. Ancak genel olarak bu kar satışlarının yeni alım fırsatı olarak kullanılacağını düşünülmektedir.

Yurtiçinde de ana gündem Covid-19 salgının hızı ve ekonominin Haziran başından itibaren kademli açılış planı olacak. Ekonominin açılmasıyla birlikte TL varlıklardaki toparlanmanın düşük momentumla da olsa Haziran ayında da devam etmesi beklenmektedir. Haziran ayında TCMB faiz kararı ve Moody’s’in kredi notuna ilişkin değerlendirmesi takip edilecek diğer gelimeler olacak. Diğer yandan gündemde olmasa da Libya ve Suriye’de olası yeni gelişmeler jeopolitik riskleri tekrar gündeme getirebilir. TL’nin performansı için bir merkez bankası ile daha Swap anlaşması yapılıp yapılmayacağı önemli olacak. Yeni bir anlaşmanın TL’yi pozitif ayrıştırması beklenirken, bir anlaşma olmaması ya da bu yöndeki beklentilerin zayıflaması TL’de değer kayıplarını tekrar tetikleyebilir.

Haziran ayında da BIST’in yurtdışı majör borsalardaki eğilime paralel hareket etmeye devam etmesi beklenmektedir. BIST zirve seviyelerden düşüşün %55’ni, pandemi sonrası yaşanan düşüşün ise yaklaşık %70’lik bölümünü geri aldı. Bu hızlı toparlanma sonrası yurtdışı borsalarda olduğu gibi Haziran ayı içinde BIST’te de kar satışları yaşanma riskinin yükseldiğini düşünüyoruz. Değerleme olarak bankacılık endeksi dışındaki şirketlerde fazla bir alan kalmaması da endekste kar satışları yaşanma olasılığının yükseldiğine işaret ediyor. Global risk alma iştahının güçlenmeye devam etmesi durumunda ise BIST-100 endeksinin performans olarak geride kalan bankacılık endeksinin desteklemesi durumunda yükselişini 110.000’li sevilere kadar devam ettirmesi beklenir. Kısa vadede bu seviye üzerine yükselişlerin kar satışı fırsatı, 100.000’li seviyeler altına olası düşüşlerin ise yeni alım fırsatı olarak değerlendirilmesi beklenmektedir. Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %50, döviz ağırlığını %25 ve hisse senedi ağırlığını %25 olarak koruyoruz.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Şeker Yatırım Strateji Raporları

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN