2020 Haziran Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Aylık Strateji Raporu

Başlarken

Salgına konusunda en kötünün geride kaldığına ilişkin iyimser beklentiler ve normalleşme adımlarının etkisiyle küresel risk iştahı güç kazanıyor. Avrupa Birliği ve Japonya’nın ek teşvik paketi hazırladığına ilişkin haberler de risk iştahını desteklerken, son dönemde ABD – Çin arasında artan gerilim ve ABD’de son günlerde yaşanan sokak olayları ABD endekslerindeki yükseliş isteğini sınırlamaya aday görünüyor. Önümüzdeki haftalarda bu iki konu piyasaların takibinde olacak.

Piyasalarda Son Durum

Mayıs ayı içerisinde atılan normalleşme adımları ve salgın konusunda en kötünün geride kaldığına ilişkin artan iyimser beklentiler risk iştahını ve piyasaları genel olarak desteklemeye devam etti. Bununla birlikte ikinci bir dalga yaşanabileceğine ilişkin gündeme gelen korkular ve ABD – Çin arasında artan gerilim piyasalar üzerinde zaman zaman baskı oluşturdu. Salgına ilişkin gelişmeler ve ABD – Çin ilişkilerinin seyri önümüzdeki süreçte risk iştahı ve fiyatlamalar üzerinde belirleyici olacaktır. Dalgalanmalar yaşansa da piyasalardaki toparlanma çabasının devam ettiği mayıs ayını BIST-100 Endeksi %4,36’lık bir yükselişle 105.521 puandan tamamladı. Dolar/TL kuru ise %2,35’lik düşüş göstererek mayıs ayını 6,8242 seviyesinden kapattı.

Yeni Ayda Piyasaları Bekleyenler

Mayıs ayı içerisinde dünya çapında atılan normalleşme adımları ve ekonomilerin kısmi de olsa yeniden açılması geçen ayda risk iştahını destekledi. Ancak salgında ikinci bir dalga yaşanabileceğine yönelik korkular ve ABD – Çin arasında artan gerginlik piyasalar ve risk iştahı üzerinde zaman zaman baskı oluşturdu. Önümüzdeki süreçte salgına ilişkin gelişmeler ve ABD – Çin ilişkilerinin seyri küresel piyasalardaki fiyatlamaları ve gündemi belirlemeye devam edecektir. Salgının yayılma hızındaki yavaşlama devam eder ve normalleşme adımları sürer ise, bu durum risk iştahını ve piyasaları desteklemeye devam edebilir. Ancak normalleşme adımlarının devamında salgının yayılma hızında tekrar bir artış yaşanır ve önlemler tekrar gündeme gelecek olursa, piyasalarda sert bir düzeltme hareketi de meydana gelebilecektir. Aynı zamanda son dönemde gerek salgının çıkış kaynağı kaynaklı gerekse ekonomik anlamda gerilen ABD – Çin ilişkilerinin seyri oldukça önemli olacaktır. İki ülke arasında tansiyonun yükselmesi ve ticaret savaşı zamanındaki adımlara benzer hamlelerin gelmesi, salgın nedeniyle zor günler yaşayan ekonomiler ve piyasalar açısından oldukça olumsuz bir tablo oluşturacaktır. O nedenle salgın ile alakalı gelişmelerin yanında ABD – Çin ilişkilerinin seyri de yakından takip edilmelidir. Bu iki konu gündemi belirlemeye devam ederken, haziran ayında açıklanacak ekonomik veriler de piyasaların takibinde yer alacaktır.

Euro Bölgesi’nde teşviklere rağmen şiddetli daralma bekleniyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, korona krizi sonrası Avrupa’nın ekonomik açıdan toparlanması için 750 milyar euroluk bir plan hazırladı. Plan resesyon tehdidi ile karşı karşıya olan ve krizinden en fazla etkilenen Avrupa ekonomilerine yardım edilmesini öngörüyor. Ancak planın uygulamaya girebilmesi için teklifin AB üyesi devletler tarafından onaylanması gerekiyor. Planda yer alan 750 milyar euronun büyük bir kısmının geri ödemesi olmayan hibe şeklinde gerçekleşmesi önerilirken, özellikle birliğin kuzey ülkelerinin hibeye karşı çıktığı ve tutarın kredi olarak kullandırılması görüşünde olduğu biliniyor. Bu riske rağmen planın ortaya çıkması Avrupa tarafında oldukça pozitif bir hava oluşturmuş durumda. Plan geleceğe yönelik riskleri sınırlandırma potansiyeli bulunsa da Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde hafta içinde gerçekleştirdiği koronavirüsle ilgili online soru cevap etkinliğinde, ,daha önceki tahminlerinde koronavirüsün ekonomik etkileri nedeniyle Euro Bölgesi’nde %5 – %12 daralma öngören ECB’nin başkanı Lagarde ‘ılımlı senaryonun şimdiden elendiğini’ belirterek, ECB’nin orta ve ağır sonuçların olduğu senaryolara geçtiğini belirtti ve “Euro Bölgesi bu yıl %8 -%12 daralacak” dedi. Pandemi sonrası bir borç krizi olup olmayacağına ilişkin soruya ise ECB Başkanı Lagarde “Pandemi sonrası Euro Bölgesi’nde borç krizi olmayacak” yanıtını verdi. Ekonominin finansal kriz sürecinden daha sert daralacağını ve bazı ülkelerin diğerlerinden daha fazla etkileneceğini söyledi. Avrupa’daki teşviklere rağmen ekonomideki hızlı daralma beklentisi bu bölgeyi pazar olarak kullanan Türk şirketleri için de olumsuz bir tablo oluşturuyor. Bu nedenle ihracat ağırlıklı çalışan şirketlerin bir süre yurtiçi talebe cevap veren şirketlere nazaran daha olumsuz bir tabloyla karşılaşmaları olası görünüyor.

ABD – Çin gerilimi bu sefer siyasi kanatta

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarının yerini siyasi çekişmeler almış durumda. Hong Kong ve Doğu Türkistan’da yaşananlar ve Çin’in ve ABD’nin bu konudaki tavırları yeni bir gerilimi işaret ediyor. İngiltere, ABD, Avustralya ve Kanada ortak açıklamalarında, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde uygulanması için Çin Ulusal Halk Kongresinde (Ulusal Meclis) kabul edilen Ulusal Güvenlik Yasası’ndan derin endişe duyulduğunu belirtiler. Bununla birlikte ABD Temsilciler Meclisi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türkleri’ne yönelik baskı politikalarından dolayı Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onayladı. Senato’da 15 Mayıs’ta onaylanan ve geçtiğmiz hafta Temsilciler Meclisinde oylanan tasarı, oy çokluğu ile kabul edildi. Tasarıda, ABD Başkanı Donald Trump yönetimine, Uygur Türkleri’ne ve diğer Müslüman azınlıklara uygulanan baskı ve şiddetten sorumlu olan bazı Çinli yetkililere yaptırım uygulanması çağrısı yapılıyor. Diğer taraftan Çinli telekomünikasyon devi Huawei’nin CFO’su Mıng Vancou’nun Kanada’da Vancouver’da devam eden duruşmasında hakim, ABD’ye iade davasının devamına karar verdi.

ABD’de sokaktaki tansiyon düşmüyor

ABD’de Minneapolis kentinde siyahi Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesiyle başlayan olaylar ABD’nin diğer kentlerine de sıçradı. Minneapolis’in ardından olayların arttığı Los Angeles, Detroit ve Philadelphia’da da aralarında yer aldığı toplam 25 kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Buna rağmen haftasonu da gösteriler devam etti. Sokaklardaki artan tansiyonla birlikte yönetimin de söylemlerinin sertleştiği görülürken, yeni aya bu olayların stresi ile başlanıyor.

Bu ay ön plana çıkacaklar

4 Haziran’da Avrupa Merkez Bankası, 10 Haziran’da Fed, 16 Haziran’da Japonya Merkez Bankası, 18 Haziran’da İngiltere Merkez Bankası ve 25 Haziran’da TCMB faiz kararlarının takip edilecek. Buna ek olarak, aylık ekonomik takvimde öne çıkan diğer bazı tarihler 5 Haziran Moody’s Türkiye Kredi Notu planlı gözden geçirmesi, 9-10 Haziran OPEC-OPEC+ toplantıları, 10-12 Haziran G-7 Zirvesi olarak not edilebilir.

BIST 100’de yurtdışı etkisi devam ediyor

Küreseldeki olumlu havanın etkisi ile yükseliş kaydeden BIST 100’de önceki haftanın aksine son günlerde işlem hacminde de gözle görülür bir artış dikkat çekti. Bununla birlikte önceki hafta yaşanan yükselişte sınırlı sayıdaki hisse ve sektörde görülen yükselişin bu sefer genele yayılması da olumlu havayı destekledi. Buna karşın BIST 100’deki pozitif tabloda iç dinamiklerden ziyade yurtdışı etkisinin çok daha ağır bastığını düşünüyoruz. Son haftalarda S&P 500 ve DAX gibi ana endekslerde oluşan sıkışma alanının yukarı yönlü kırılması BIST 100’de de oluşan sıkışma alanının yukarı kırılmasını dağladı. Geçtiğimiz hafta pozitif görünümün korunduğu ve 102.300 üzerinde ilk direnç olarak izlediğimiz 104.500’ün üzerinde kapanışlar gerçekleşen endekste yukarıda 106.100 ve devamında en güçlü direnç bölgesi olarak da 108.250 – 108.750 aralığı önemli olacaktır. Bu aralığın kısa ve orta vade için oldukça güçlü direnç oluşturacağını düşünüyoruz. Buranın geçilebilmesi için yeni haber ve gelişmelere ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle bu bölgede temkinli olmak gerekebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise ilk desteğimiz 104.500 iken altında 103.300 ve devamında 102.300 önemli destekler olarak izlenebilir. Herhangi bir sebeple 102.300’ün altına yeniden sarkılacak olur ise satış baskısı yeniden artabilir

Aylık Hisse Önerileri

Bu ay teknik takibimizdeki hisseler: ASELS, BRSAN, MAVI, TCELL, TUPRS

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Gedik Yatırım Aylık Strateji Raporu

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN