2020 Eylül Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Aylık Strateji Raporu

Başlarken…

Merkez Bankası geçtiğimiz sıkılaştırma adımları çerçevesinde fonlama yapısını değiştirerek Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyetini (AOFM) artırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta içinde açıklanan TCMB Para Politikası Kurulu toplantı özetinde, yıllık enflasyondaki geçtiğimiz ay yaşanan düşüşün bir önceki yılın aynı ayındaki vergi ayarlamalarının oluşturduğu baz etkilerinden kaynaklandığı, döviz kuru ve ithalat fiyatları gibi maliyet unsurlarının yanı sıra kredilerdeki güçlü ivme neticesinde enflasyon eğilimindeki artışın devam ettiği ifade edildi. TCMB’nin enflasyon eğilimindeki artışı bir kez de toplantı notu ile ifade etmiş olması sıkılaşma sürecinin devamı olarak görüldü. TCMB’nin sıkılaşma hamlelerinin yanında geçtiğimiz hafta içinde uluslararası bir kurumun dolar sat TL al önerisi ve Fed Başkanı Powell’ın perşembe günü Jachson Hole’de yaptığı açıklamaların faizlerin uzun süre düşük kalacağını işaret etmesi TL’nin geçtiğimiz hafta başındaki kayıplarının bir kısmını geri almasını sağladı.

Powell’dan gelişmekte olan ülkelere destek

Fed Başkanı J. Powell, geçtiğimiz hafta içinde Jackson Hole’de gerçekleştirdiği konuşmada, para politikasına yönelik yeni bir yaklaşım açıkladı. Bu yaklaşım, Fed’in enflasyon konusunda daha gevşek bir duruşa geçmesini ve ABD’de işsizliğin ne oranda düşük olması konusundaki görüşünü içeriyor. Bankanın hedefinin ortalama %2 enflasyon olduğunu ancak hedefi geçmesine izin verilebileceğini söyledi. Öte yandan, Powell, güçlü istihdam piyasasına odaklanacaklarını belirterek, istihdam için sayısal bir hedef belirlemenin akıllıca olmadığına inandıklarını söyledi. Powell, “Maksimum istihdam geniş tabanlı ve kapsayıcı bir hedef” dedi. Fed’in enflasyon hedefini %2’den ortalama %2’ye revize etmesi zaman zaman enflasyonun %2 üzerine çıkmasından rahatsız olunmayacağını işaret etti. Diğer taraftan istihdamın öncelikli hedefler arasına girmesi de genişlemeci tutumun devam edeceğini işaret ediyor. Bu durum düşük faiz ve bol likidite ortamın korunacağını, gelişmekte olan ülkeler üzerinde Fed baskısının uzun süre daha hissedilmeyeceğini işaret etti.

Avrupa’da vaka sayıları yeniden artıyor

Euro Bölgesi’nde vaka sayılarındaki artış devam ederken, geçtiğimiz hafta içinde Fransa’da nisandan bu yana en yüksek, Yunanistan ise 284 ile rekor yeni vaka sayısına tanıklık etti. İtalya’da da vaka artışında rekor görüldü. Artan vaka sayıları üzerine Almanya’da çalışanlara iş yerinde maske takma zorunluluğu getirilmesi gündeme geldi. Piyasalar tarafında aratan vaka sayıları çok fazla fiyatlanmıyor olsa da sonbahar aylarının yaklaşıyor olması mevsimsel grip salgınlarının da baş göstermesiyle birlikte geçtiğimiz kış aylarında olduğu gibi ekonomilerin kapanma riskinin ortaya çıkması ilerleyen dönem için piyasalar üzerinde baskı oluşturabilir. Bu sürecin olumsuz etkilerini hafifleten en önemli konu ise aşı kaynaklı haber akışları oluyor.

ABD – Çin geriliminde kısmi rahatlama

Hafta başında çeşitli kaynaklara dayandırılan haberde, Çinli teknoloji şirketlerine karşı yaptırımlar uygulayan Trump yönetiminin ABD’li şirketlerin Çin’de WeChat ile iş yapabilmesinin yollarını değerlendirdiği ifade edildi. Bu haberlerin arından ABD ve Çinli müzakereciler birinci faz anlaşma üzerine görüşme gerçekleştirdiler ve iki taraf da anlaşmayı ilerletecek koşulları oluşturmak konusunda mutabık kaldı. Bu iki haber son dönemde artış kaydeden ABD – Çin arasındaki gerilimin bir miktar yatıştığı yönünde yorumlansa da pürüzler tam anlamı ile ortadan kalmış değil. Güney Çin Denizi’ndeki faaliyetleri sebebiyle ABD Dışişleri Bakanı ve Ticaret Bakanı yaptıkları açıklamalar ile Çinli kişilere ve şirketlere vize kısıtlaması getirdiklerini duyurdu. Piyasaların gerilimlere karşı bağışıklık katsayısı oldukça yükselmiş durumda. Bu nedenle olası gerilimler zaman zaman piyasa üzerinde baskı oluştursa da tek başına piyasaları bozacak bir katalizör olmasını beklemiyoruz.

Akdeniz’deki gelişmeler yakından takip ediliyor

Türkiye’nin Akdeniz’deki doğalgaz arama faaliyetlerine karşı, son zamanlarda Yunanistan’ın gerilimi tırmandırıcı aksiyonları ve başta Fransa olmak üzere çeşitli ülkelerden aldığı destekler takip ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın haftasonu yaptığı açıklamada “Yunan halkı muhteris ve kifayetsiz yöneticileri yüzünden başlarına gelecekleri kabul ediyor mu? Fransız halkı muhteris ve kifayetsiz yöneticiler yüzünden ödeyecekleri bedeli biliyor mu?” diyerek bölgedeki gerilime dikkat çekti. Bu arada Avrupa Birliği’nden de zaman zaman Akdeniz konusunda açıklamalar gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Türkiye’ye yönelik yaptırım tehdidinde bulunan AB’den son olarak AB Komisyonu sözcüsünden gelen açıklamalar takip edildi. AB sözcüsü, Avrupa Birliği’nin Doğu Akdeniz konusunda endişeli olduğunu, Türkiye’den barışçıl ve ılımlı bir çözüm beklediklerini dile getirdi. Öte yandan, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ve Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Doğu Akdeniz konusunda AB’nin diyaloğa hazır olduğunu belirtti. İlerleyen günlerde Akdeniz konusu öncelikli gündem olarak izlenmeye devam edecek.

BIST 100’de yükselmekte zorlanıyor

Önceki hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı açıklamaya odaklanan ve açıklamalar sonrası Cuma günü realizasyon sürecine giren BIST 100 geçtiğimiz haftaya da satışlarla başladı. Haftanın ikinci yarısına girerken alımlar etkili olsa da bu alımların zayıf kaldığı ve genele yayılmadığı görüldü. Haftanın son günü de endeks yönünü yeniden aşağıya çevirdi ve yeni haftaya da sert satışlarla başlandı. Endekste kısa vadede geçtiğimiz hafta ve önceki hafta gördüğümüz dip seviyelerin bulunduğu 1.083 – 1.077 aralığı izlediğimiz en önemli destek bölgesi olmaya devam ediyor. Buranın altında iki hafta önce görülen dip seviyeler yeniden gündeme gelebilir. Teknik göstergelerdeki zayıflık endeksin bu bölgenin altının test edilme ihtimalini artırıyor. Yukarıda ise haftalık kapanışın kritik direnç olarak izlediğimiz 1.122 seviyesi ve üzerinde önceki hafta görülen 1.141 kritik dirençler olacak. Son haftalarda teknik görünümde zayıflık devam etse de herhangi bir pozitif haberle bu seviyelerin geçilmesi tarihi zirveleri yeniden gündeme getirebilir.

Aylık Hisse Önerileri

Bu ay teknik takibimizdeki hisseler: CCOLA, TOASO, TRKCM, TTRAK, SOKM

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Gedik Yatırım Aylık Strateji Raporu

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN