2020 Aralık Hisse Önerileri / Şeker Yatırım

8 Hisseden Oluşan Portföy Önerileri

Strateji

Aralık’ta global piyasalarda geliştirilen aşıların onay alıp dağıtımına başlanıp başlanmayacağı takip edilecek. Aşıların dağıtımına başlanması global risk alma iştahının güçlü kalmasını sağlayabilir. ABD seçimleri nedeniyle rafa kalkan ABD ek teşvik paketine ilişkin gelişmeler de yakından takip edilecek. Teşviklerin ötelenmesi risk alma iştahını törpüleyebilir. Aralık’ta piyasalarda volatilitenin azalması ve risk alma iştahının güçlü kalmaya devam etmesi beklenir. Ancak Kasım’daki güçlü yükseliş sonrası ay içinde yurtdışı borsalarda kar satışları yaşanması beklenirken, düşüşlerin alım fırsatı olarak kullanılacağını düşünüyoruz. Covid-19 salgının hızının artması ve ülkelerden yeni kısıtlama tedbirleri uygulaması kar satışlarını tetikleyebilir.

Yurt içinde Aralık’ta para politikasında atılan normalleşme adımlarının desteklenip desteklenmeyeceği ve AB ile ilişkilerin seyri takip edilecektir. Kısıtlamaların artırılarak uzun süre devam etmesi büyüme endişeleriyle TL varlıklarda kısa süreli kar satışlarını tetikleyebilir. Aralık’ta AB zirvesinde Türkiye’ye yönelik alınabilecek bir yaptırım kararı önemli risklerden biri olacaktır. Aralık’ta AB’den yaptırım gelmedikçe BIST’te ay içinde kar satışları yaşansa da yabancı ilgisiyle alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve TL’nin değer kazançlarını sınırlı da olsa devam etmesi beklenmektedir. BIST’in Aralık’ta 1.245-1.370 aralığında geniş bantta dalgalanması beklenirken kısa vadede 1.250 ve altına gerilemelerin yeni alım fırsatı, 1.360 ve üzeri yükselişlerin kar satışı fırsatı olarak değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.

Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %50, döviz ağırlığını %25 ve hisse senedi ağırlığını %25’de sabit tutuyoruz.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Şeker Yatırım Aylık Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN