2020 Ağustos Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Aylık Strateji Raporu

Başlarken

Önümüzdeki süreçte ekonomik toparlanmaya ilişkin iyimser beklentilerin korunması, risk iştahı ve piyasaların seyri açısından kritik önem taşıyor. Son olarak önümüzdeki birkaç haftalık süreçte hem yurt dışında hem de yurt içinde başlayan ikinci çeyrek finansal sonuç açıklama dönemi de fiyatlamalar üzerinde etkisini hissettirecektir. Özellikle son aylarda sıkça üzerinde durulan ve mali verilerden bağımsız fiyatlamaların olduğu küçük ve orta ölçekli şirketlerde bu dönemde sert hareketler görülebilir. Bununla birlikte salgın kaynaklı endişelere bağlı olarak alım iştahını zayıfladığı görülürken, vaka sayılarındaki seyir, olası tedbirler ve aşı ile ilgili haberler piyasaların yakın takibinde yer alacaktır.

Piyasalarda Son Durum

Ekonomileri desteklemeye yönelik atılan güçlü adımlar ve mayıs ayından itibaren tedbirlerin gevşetilmesine bağlı olarak ekonomilerde gözlenen toparlanma risk iştahını ve hisse piyasalarını destekleyen temel gelişmeler olarak karşımıza çıkmaktaydı. Ancak haziran ortalarından itibaren vaka sayılarında yaşanan artış, ikinci dalga endişelerini ve verilerdeki toparlanmanın devamlılığı konusundaki belirsizlikleri gündeme getiriyor. Salgın kaynaklı endişeler ve ABD – Çin arasındaki gerilim piyasalar ve alım iştahı üzerinde baskı oluşturuyor. Küresel hisse piyasalarında dalgalı bir seyrin izlendiği temmuz ayını BIST-100 Endeksi %3,29’luk düşüşle 1.126,90 puandan tamamladı. Dolar/TL kuru ise temmuz ayını %1,71’lik yükselişle 6,9720 seviyesinden tamamladı.

Yeni Ayda Piyasaları Bekleyenler

Yurt içinde yeni ayda; mayıs dönemi işsizlik rakamları, haziran ayı sanayi üretimi, cari işlemler dengesi, temmuz ayı bütçe dengesi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı ve ayın son gününde yılın ikinci çeyreğine ilişkin GSYH rakamları önemli olacak. TCMB, son iki toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmezken, ağustos ayı toplantısında enflasyonda anlamlı bir iyileşme görünceye kadar temkinli duruşunu korumayı seçebilir. Yine ay içerisinde gelecek sanayi üretimi, cari işlemler dengesi ve bütçe dengesi gibi ikincil veriler Türkiye Ekonomisi’nin ilerleyen süreçteki performansı konusunda fikir verecektir. Asıl önemli veri akışı ise 31 Ağustos Pazartesi günü açıklanacak 2020/2Ç’e ait GSYH rakamı olacaktır. Tüm dünyada olduğu gibi en sert daralmanın yaşanacağı çeyrek olan ikinci çeyrekte Türkiye Ekonomisi’nin ne ölçüde bir daralma kaydedeceği önemli olacaktır. Ayrıca 21 Ağustos Cuma günü Fitch’in Türkiye kredi ve not değerlendirmesi de piyasaların takibinde olacak. Küresel çapta da enflasyon ve büyüme gibi birincil veriler piyasalar açısından önemini korumayı sürdürmektedir. 6 Ağustos Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz kararı öne çıkacakken, diğer büyük merkez bankalarının toplantıları eylül ayında gerçekleşecektir.

BIST 100’de Mart sonundan itibaren devam eden yükseliş trendi kırıldı

Mart sonundan itibaren küresel risk iştahı ve piyasalardaki toparlanmaya bağlı olarak yukarı yönlü bir seyir izleyen ve mayıs ayı itibariyle alım iştahının güç kazandığı BIST-100 Endeksi’nde son haftalarda sıkışık bir fiyatlama dikkat çekmekteydi. Salgın kaynaklı artan endişeler ve yurt içindeki jeopolitik gelişmelerin etkisiyle dalgalı bir fiyatlamaya konu olan BIST-100 Endeksi’nde 1.180 ve 1.170 seviyeleri güçlü destek olarak çalışırken, 1.205 seviyesi de önemli bir direnç konumunda bulunmaktaydı. Temmuz ayının son haftasında 1.205 seviyeleri tekrar test edilmesine karşın bu seviyelerden etkili olan kâr satışları, kur cephesinde artan volatiliteye bağlı olarak hız kazandı. Mart sonundan itibaren devam eden ve 1.180’li seviyelerden geçen yükseliş trendinin kırılması panik satışlarını beraberinde getirdi. Hacimli satışların ve yükseliş trendi altında kapanışların yaşandığı BIST-100 Endeksi’nde teknik görünüm zayıflama kaydetti. Hem sıkışma alanının aşağı yönlü kırılmış olması hem de trend altında kapanışların yaşanması, endekste zayıf seyrin devam etmesine neden oluyor. Ağustos ayının ilk işlem gününde de yurt dışı piyasalarda Türk Lirası swap faizlerinde yaşanan sert yükseliş ve Türk Lirası likiditesinde yaşanan sıkışıklık, Türk Lirası ihtiyacını karşılamak adına endekste yabancı satışlarının yaşanmasına neden oldu. Ağustos ayındaki ilk işlem gününde yaklaşık 80 puanlık (eski rakamlarla 8.000 puan) bir aralıkta hareket eden BIST-100 Endeksi’nde önemli bir destek olan 1.100 seviyesi de kırıldı. Aşağı yönlü hareketlerin devam etmesi halinde 200 günlük üssel ortalama (1.070) ile 1.065 seviyeleri ilk önemli destek noktalarıdır. 200 günlük ortalama altında 1.055 ve 500 günlük üssel ortalama (1.033) gündeme gelebilir. Tekrar alımların yaşanması durumunda ise 1.100 – 1.110 ve 50 günlük üssel ortalama (1.128) seviyeleri kısa vadeli direnç noktalarıdır. 1.128 direnci üzerinde 1.143 ve 1.160 seviyeleri direnç olarak izlenebilir. Endekste dip oluşumu teyit edilmeden ve 50 günlük üssel ortalama üzerinde kapanışlar görülmeden yaşanabilecek yükselişlere karşı temkinli yaklaşılması yararlı olacaktır.

Son olarak salgın kaynaklı gelişmelerin ve küresel risk iştahının fiyatlamalar üzerinde etkisini sürdüreceği göz ardı edilmeden, ikinci çeyrek finansal sonuç açıklama dönemine bağlı olarak yaşanabilecek hisse bazlı hareketlerin yaşanabileceğini de göz önünde bulundurmak yararlı olacaktır.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Gedik Yatırım Aylık Strateji Raporu

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN