2020 Ağustos Hisse Önerileri / Şeker Yatırım

7 Hisseden Oluşan Portföy Önerileri

Strateji

Ağustos’ta yurtdışında ana gündem Covid-19 gelişmeleri ve majör ekonomilerden gelecek makro veriler olacaktır. Aşı çalışmalarına ilişkin pozitif beklentiler ve bol likiditenin desteğiyle Global risk iştahının Ağustos’ta da korunması beklenmektedir. Ancak majör ekonomilerden gelecek zayıf veriler ve ABD-Çin arasındaki gerilimin yükselmesi risk iştahını törpüleyerek Ağustos’ta borsalarda kar satışları yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle kısa vadede başta ABD olmak üzere gelecek makro verilere piyasaların hassasiyetinin daha yüksek olması beklenmektedir. Ekonomik toparlanmaya işaret eden pozitif verilerin borsalardaki yükselişi devam ettirmesi, çok zayıf verilerin ise kar satışlarını tetiklemesi beklenmektedir.

DXY dolar endeksindeki gerileme sonrası EM’lere yönelik sınırlı fon akımı oluşurken, Temmuz’da gelişmekte olan ülkeler pozitif ayrıştı. DXY endeksindeki zayıf seyrin devamıyla birlikte Ağustos’ta EM’ler genel olarak sınırlı da olsa pozitif ayrışmaya devam edebilir. Covid-19 salgınının hız kesmeden devam etmesi ve ikinci dalga endişeleri piyasalar açısından kısa vadede en büyük risklerden biri olmaya devam edecektir. Yurtiçinde de gündem Covid-19, makro veriler ve ekonomik toparlanmanın hızı olacaktır.

Bir süredir yatay seyreden Dolar/TL paritesinde Temmuz sonunda görülen oynaklığının seyri ve başta ABD ile ilişkiler olmak üzere jeopolitik risklerdeki gelişmeler, yurtiçi finansal piyasalar açısından yakından izlenecek konular olacaktır. Jeopolitik risklerin artması ve kurdaki oynaklığı hızlanması durumunda BIST’teki negatif ayrışmanın Ağustos’ta da devam etmesi beklenmektedir. Bu konularda olumlu gelişmeler olması durumunda Ağustos’ta pozitif ayrışması beklenir. BIST-100 Ağustos’ta 1.030-1.200 aralığında geniş bir bantta dalgalanması beklenmektedir. Ay içinde 1.040 ve altına gerilemelerin kademeli olarak yeni alım fırsatı, 1.200 ve üzeri yükselişlerin kar satışı fırsatı olarak değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.

Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %50, döviz ağırlığını %25 ve hisse senedi ağırlığını %25’de sabit tutuyoruz.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Şeker Yatırım Aylık Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN