2020 2. Çeyrek Strateji Raporu / Bizim Menkul

2020 2.Ç Strateji Raporu ve Varlık Dağılım Modeli

 2020 yılı ilk çeyreğinde küresel piyasalarda en önemli gündem maddesi Çin’i Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs oldu. Bunun yanı sıra ABD Başkanı Donald Trump’ın emri ile Bağdat’ta düzenlenen hava saldırısında İranlı General Kasım Süleymani’yi öldürmesi, ABD’de Başkan Trump’ın azil davası, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması, Rusya ile Suudi Arabistan arasındaki anlaşmazlık ve koronavirüs salgınına karşı gelişmiş ve gelişmekte olan ülke merkez bankalarından gelen olağanüstü kararlar izlendi.

 İlk çeyrekte koronavirüs salgını Türkiye özelinde de ana gündem maddesi olurken buna ek olarak 27 Şubat Perşembe akşamı Suriye rejiminin İdlib’te Türk askerlerine yaptığı hava saldırısı sonrası Rusya ile yaşanan gerilim yerel varlık fiyatlamaları üzerinde etkili olan diğer unsurların başını çekti.

 ABD Başkanı Donald Trump, Senato’da yapılan oylamada kendisine yönelik “Görevini kötüye kullanmak” ve “Kongre’nin işleyişini engellemek” olan iki azil maddesinden aklandı.

 8 Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde yeni tip koronavirüs semptomlarına benzerlik gösteren bir hasta olduğunu dünyaya duyurmasıyla hayatımıza giren Covid-19, 2020 yılı ilk çeyreği boyunca küresel piyasaları alt üst etti.

 Koronavirüsün Çin dışında hızla diğer ülkelerde yayılması, DSÖ’nün salgını pandemi olarak adlandırması finansal piyasalarda panik yaratırken ülkelerin sınırlarını kapatmaya başlaması, ülkelerde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesiyle birçok alanda üretimin durması, salgına bir tedavinin bulunamaması ölü ve vaka sayılarının hızla artması endişeleri daha da artırdı.

 Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınını finansal piyasalarda panik havası yaratmasıyla merkez bankaları salgının ekonomiye etkisini sınırlandırmak amacıyla adımlar attı

 Amerika Merkez Bankası (Fed), 3 Mart tarihinde (planlı toplantı tarihi 18 Mart) Ekim 2008’den bu yana ilk kez sürpriz bir şekilde politika faizini 50 baz puan indirdi. 16 Mart’ta Fed, 100 baz puanlık faiz indirimine giderek fonlama faizini sürpriz bir şekilde %0-0,25 aralığına çekti. Ayrıca banka 700 milyar dolarlık genişleme programı açıkladı. Ayrıca bankalara 90 gün süre ile reeskont penceresinden borçlanma imkanı tanıdı ve rezerv karşılık oranlarını sıfıra indirmek gibi bazı ek tedbirler aldı.

 Avrupa Merkez Bankası (ECB), ABD Merkez Bankası (Fed), Kanada (BOC), İngiltere (BOE), Japonya(BOJ) ve İsviçre(SNB) merkez bankaları, küresel ölçekte dolar likiditesi sağlanmasını güvence altına almak için swap hattını genişletme kararı aldı.

 Fed, 23 Mart‘ta ekonomiyi desteklemek amacıyla sınırsız varlık alımı da dahil olmak üzere yeni tedbirler açıkladı. Tüketiciler ve işletmelere kredi akışının destekleneceği 300 milyar dolara yakın yeni finansmanın sağlanacağı duyuruldu.

 İngiltere Merkez Bankası (BoE), Mart ayında iki sürpriz toplantı gerçekleştirdi. İlk ani toplantıda 50 ve ikinci toplantıda 15 baz puan faiz indirimiyle politika faizini %0,10 seviyesine çekti. Varlık alımlarını 200 milyar sterlin artışla 645 milyar sterline çıkardı.

 Avrupa Merkez Bankası (AMB), faizlerde değişikliğe gitmezken piyasalara likidite sağlayacak adımlar atmayı tercih etti. AMB politika faizini %0’da, marjinal faiz oranını %0,25’te, mevduat faizini de eksi %0,5’te tuttu. AMB, yıl sonuna kadar ek geçici 120 milyar Euro varlık alımı yapacağını ve piyasaların ihtiyaç duyduğu sürece varlık alımına devam edeceğini açıkladı. Sonrasında ise ani toplanarak güçlü bir adım atan Banka, 750 milyar EUR değerinde acil tahvil alım programı açıkladı.

 En büyük petrol ithalatçı ülkelerden biri olan Çin’in koronavirüsün salgınının başlamasıyla birlikte fabrikalarda üretimi durdurmasına paralel olarak petrol talebinin azalmasıyla petrol fiyatları düşüşe geçerken Rusya ve Suudi Arabistan arasında üretim kısıntısına dair yaşanan anlaşmazlık ve sonrasında üretimi maksimuma çıkaracaklarına ilişkin açıklamalarla Brent tipi petrolün varili 25 doların altına kadar indi.

 Koronavirüsün Çin’in dışında da hızla yayılması ve bunun ekonomik etkilerine ilişkin korkuların artmasıyla yatırımcılar güvenli liman varlıklara yöneldi.

 ABD 10 yıllık tahvil faizi yılın ilk çeyreğinde %0,32 ile rekor düşük seviyeye geriledi.

 Altının onsu 1.700 doların üzerine yükselirken altının gram fiyatı 387,6 TL ile rekor kırdı.

 Dolar endeksi 100 sınırının üzerine çıkarken Euro/Dolar paritesi 1,06’lı seviyelere indi.

 Türkiye ekonomisi, 2019 yılının son çeyreğinde %6 büyürken, 2019 yılının tamamında %0,6 büyüme gösterdi.

 Kasım 2019’da tekrar çift hanelere yükselen yıllık enflasyon Mart ayında %11,86 oldu.

 Suriye rejiminin İdlib’te Türk askerlerine yaptığı hava saldırısı sonrası 33 askerimizin şehit olması, Rusya ile yaşanan anlaşmazlık, jeopolitik risklerin artması ve koronavirüs salgını yerel varlık fiyatlamalarını olumsuz etkileyen unsurlar oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin arasında yapılan görüşme sonrası Rusya ile sağlanan mutabakat, salgının etkilerini azaltmak için gelişmiş ülke merkez bankalarından gelen genişlemeci adımlar yerel varlıklara destek oldu.

 2019 yılında 1.200 baz puan faiz indirimi gerçekleştiren TCMB, 16 Ocak toplantısında 75 ve 19 Şubat toplantısında 50 baz puanlık indirime giderken, koronavirüs salgını nedeniyle 17 Mart’ta, planlı toplantısından 2 gün önce, olağanüstü toplanarak 100 baz puan indirimle haftalık repo faizini %9,75 seviyesine çekti.

 2020 yılı başlarında 235 seviyesine kadar gerileyen Türkiye risk primini gösteren dolar bazlı 5 yıllık CDS oranı sonrasında 600 seviyesinin üzerine kadar yükseldi.

 Koronavirüs salgını ve salgının ekonomi üzerindeki etkileri, merkez bankalarından gelecek adımlar, Kasım ayında yapılacak olan ABD seçimleri küresel fiyatlamalar üzerinde etkili olması beklenirken Türkiye özelinde jeopolitik riskler, koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında fabrikalarda üretime verilen ara, vardiyalı çalışma sistemi ve evden çalışma düzeninin makroekonomik veriler üzerinde yaratacağı sonuç yerel varlıklar üzerinde baskı unsuru olabilir.

Borsa İstanbul

 2019 yılı Ekim ayında Suriye’nin kuzeyine düzenlenen Barış Pınarı Harekatı’nın ABD ve Rusya ile varılan mutabakatlarla başarıya ulaşmasıyla yönünü yukarı çeviren ve 2020 yılının başında 124.537 ile tarihi zirvesini yineleyen BİST100 Endeksi sonrasında satış baskısıyla karşılaştı.

 Rekorun ardından Suriye rejiminin İdlib’te Türk askerlerine yaptığı hava saldırısı sonrası Rusya ile yaşanan gerilimle ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgının finansal piyasalarda yarattığı panik havasının yurt içi piyasalara da sirayet etmesiyle 81.936 seviyesine kadar gerileyen BİST100 Endeksi, ilk çeyreği 89.644 puandan tamamladı.

 BİST100 Endeksi 2020 yılı birinci çeyreğinde %21,66 değer kaybederken dolar bazlı endekse bakıldığında ise ilk çeyrekte %28,58 değer kaybettiği görülmektedir.

 Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan koronovirüs salgını nedeniyle ülkelerde ölü ve vaka sayılarının hızla artmasıyla piyasalarda yaşanan panik havasının kısmen dağılmasıyla Endeks, yönünü yukarı çevirdi. Salgın belirsizliğinin devam etmesi, etkilerinin makroekonomik verilerde ve şirket bilançolarında net ortaya çıkmasıyla endeks olumsuz etkilenebilir.

 2020 yılının ilk çeyreğinde BİST100 Endeksi, %21,66 ve BİST Sınai Endeks %22,63 değer kaybetmiştir.

 2020 yılı ilk çeyreğinde endekslerde genel olarak değer kayıpları görülürken genel endekse katkı sağlayan endeks sayısının azlığı dikkat çekiyor.

 Genel endekse sadece dört endeksin katkı sağladığı görülürken en büyük katkıyı %9,29 ile teknoloji verdi. Onu sırasıyla %6,51 ile menkul kıymet yatırım ortaklıkları ve %5,40 ile teknoloji ağırlık sınırlamalı ve %2,44 ile bilişim izledi.

 Koronavirüs salgını küresel piyasalarda olduğu gibi yurt içi piyasalar üzerindeki olumsuz etkisini ilk çeyrek boyunca sürdürdü.

 BİST’te ilk çeyrek genelinde sert değer kayıpları yaşanırken en düşük getiriyi %40,55 ile ulaştırma endeksi elde etti. Onu sırasıyla %30,51 ile metal eşya ve %28,11 ile holding izledi.

Model Portföy

 2020 yılı birinci çeyreğinde, baz olarak aldığımız BİST Sınai Endeks %22,23, BİST100 Endeksi %21,66, Model portföyümüz ise %22,72 değer kaybetmiştir. (Model Portföy hesaplama periyodumuz nedeniyle endeksler ve şirketler için baz alınan tarih aralığı 31.12.2019 – 31.03.2020 )

 Yılın ilk çeyreğinde, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle şirketlerin tedarik zincirinde oluşan aksamalar, üretimlerine ara vermeleri, çalışma saatlerini azaltma ve vardiyalı çalışma sistemi gibi virüse karşı alınan önlemler ve küresel piyasalarda yaşanan panik havasının yurt içi piyasalara da sirayet etmesi şirketleri olumsuz etkilemiştir.

 2020 yılı ilk çeyreğinde model portföyümüze %7,48 ile sadece BIMAS katkı vermiştir.

 Model portföyümüze en düşük getiriyi -%40,46 ile TUPRS elde ederken onu %35,02 ile BRSAN ve %32,36 ile TRGYO payları izlemiştir.

1.Ç 2020 Model Portföy Performansı

Rapor için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN