2019’u %1.5 büyümeyle kapatırız

2019’un 2. çeyreğine ait GSYH büyüme tahminleri yüzde -1,8 ile -2 arası yoğunlaşmıştı. Hiç şüphesiz, ekonomistlerin arasında yüzde 1 daralma bekleyen de vardı; yüzde 2,5 daralma da. Türkiye İstatistik Kurumu, 2. çeyrek GSYH reel büyüme performansını yüzde -1,5 olarak açıkladı. İstanbul Sanayi Odası Satın Alma Yöneticileri (PMI) Endeksi de, hazirandaki 46,5 ve temmuz ayındaki 46,7 puan düzeylerinden, ağustos ayında 48 puana yükselişe işaret edince; üretim çarklarına yönelik tablonun verdiği olumlu sinyaller piyasa verilerine de, beklentilere de olumlu yönde yansıdı.

Bu tabloyla hiç kuşkusuz, TCMB’nin aylık olarak 100 civarında ekonomiste sorarak oluşturduğu Beklenti Anketi’nde, 2019 yıl sonu büyüme öngörüleri yukarı doğru revize olacaktır. Makro ekonomik veriler üzerine analiz yapan kurumlar, şimdiden 2019 yılını Türkiye Ekonomisi’nin yüzde 0,8 civarında bir pozitif büyüme ile kapatabileceği yönündeki görüşlerini paylaşmaya başladılar. Bilhassa, yıllık enflasyonda aşağı doğru trendin devam edeceği yönündeki beklenti, TCMB Para Politikası Kurulu’nun 12 Eylül’deki toplantısından 3 puanlık bir indirim kararının daha çıkabileceği beklentisini güçlendirmekte.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin