2019 Yılsonu ve 2020 Yılına İlişkin Beklentiler Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Strateji Raporu – Yönetici Özeti

Küresel ortam gelişmekte olan ülkeler açısından destekleyici kalmaya devam edecek. 2019 yılı başında küresel para politikasına ilişkin aşırı sıkılaşma yönündeki endişeler yerini, özellikle ABD-Çin arasındaki ticaret gerginliğinin küresel büyüme üzerinde artırdığı aşağı yönlü riskler sonrasında, genişleyici yönde şekillenen politika adımlarına bıraktı. Küresel çapta bir çok merkez bankası genişleme yönünde beklenen politika adımlarını gerçekleştirmiş olsa da küresel ve bölgesel bazda devam etmekte olan belirsizlik unsurları kısa-orta vadede de genişleme yönlü ilâve adımlar görülmesine neden olabilir. Bu yönde ekstra adımlar görülmese dahi, mevcut küresel ekonomik görünüm, başta gelişmiş ülkelerde olmak üzere faizlerin en azından 2020 yılının önemli bir bölümünde daha düşük seviyelerde kalmayı sürdüreceğini işaret etmekte.

Türkiye Ekonomisi açısından zorluklar sona ermemiş olsa da kademeli iyileşme ufukta. Türkiye Ekonomisinde 2018 yılının ikinci yarısı itibariyle öne çıkan dengelenme eğiliminin, 2019 yılının ikinci yarısı itibariyle kademeli bir iyileşmeye bırakmaya başladığını düşünmekteyiz. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yılın ikinci yarısında gerçekleştirdiği güçlü faiz indirimlerinin finansal koşullardaki sıkılığı azaltıcı etkisi reel ekonomiye gecikmeli olarak yansıyacağından, beklenen toparlanmanın özellikle 2020 yılının ilk yarısı itibariyle daha gözle görülür hâle geleceğini değerlendirmekteyiz. Önümüzdeki süreçte, ekonomik büyüme rakamları üzerinde baz etkilerinin de destekleyici olacağını, enflasyonun önemli bir süre düşük çift haneli seviyelerde dengelendikten sonra 2020’nin ikinci yarısı itibariyle tek haneli seviyelere yakınsamaya başlayacağını, cari dengenin tarihsel ortalamalara kıyasla daha sürdürülebilir/yönetilebilir seviyelerde olacağını, beklenen toparlanma eğiliminin bütçe görünümünü de bir miktar destekleyeceğini ancak baz etkilerinden bağımsız olarak potansiyel büyüme rakamlarına yaklaşmadıkça iş gücü göstergelerinde kalıcı ve sağlıklı bir iyileşme görülmesinin kolay olmayacağını düşünmekteyiz. Yakın dönemde öncü göstergelerin de sinyalini verdiği, dengelenmeden kademeli toparlanmaya geçiş sürecinin hızı ve kalıcılığı açısından ülke risk priminin, güven endekslerinin, jeopolitik gelişmelerin ve dış ilişkilerin seyrinin önemli belirleyiciler olmasını beklemekteyiz.

BIST’in iskontosunun tarihi yüksek seviyelerde olması nedeniyle model portföyümüzün betasını artırıyoruz. Yakın dönemde ülke risk priminde gözlenen artış TL varlıkların dönem emsallerine göre negatif ayrışmasına ve iskontosunun tarihi yüksek seviyelere ulaşmasına yol açtı. Gelişen piyasalara sermaye hareketlerini destekleyici yönde şekillenen küresel finansal koşulların yanı sıra, Türkiye Ekonomisinde yaklaşık 1 yıldır devam eden dengelenme eğiliminin yerini kademeli bir iyileşmeye bırakacağı yönündeki beklentimiz, Türk Varlıkların değerlemeler açısından cazip seviyelerde olması, geçen yıl gözlenen yüksek oynaklığın ardından TL’nin görece istikrarlı bir görünüm sergilemesi, beklenen toparlanmanın ülke risk primini azaltıcı yönde etki etme potansiyeli gibi unsurları dikkate alarak Borsa İstanbul’un orta-uzun vadede önemli bir getiri potansiyeli taşıdığını düşünmekte ve 2020 yılında endeksin 125,000 ve üzeri seviyelerine doğru hareketlenmesini olası görüyoruz. Bu doğrultuda endeksle korelasyonu yüksek olan ve uzun süredir iskontolu seviyelerde işlem görmekte olan şirket hisselerinin tercih edilebileceğini değerlendiriyoruz.

Model Portföy Güncelleme ve Değişiklikler

➢ Ekonomik dengelenme beklentilerimize paralel olarak, model portföyümüzün betasını artırıyoruz.

➢ Otokar ve Tekfen’i model portföyümüzden çıkartıyoruz:

➢ Otokar portföye eklendiğinden beri %41 getiri ile endeksin %21 üzerinde performans göstererek hedef fiyatımıza ulaşmıştır.

➢ Tekfen yarattığı değer ve nakit durumu göz önünde bulundurulduğunda potansiyel sunsa da taahhüt segmentinde yeni iş alamaması ve toplam iş miktarındaki gerileme endişe yaratmaktadır. Şirket halen cazip seviyelerde işlem görse de kısa vadede önemli bir katalizör bulunmaması nedeniyle bu dönemde model portföyden çıkarıyoruz.

➢ Aygaz ve Garanti Bankası’nı model portföyümüze ekliyoruz:

  • Aygaz’ı iştiraklerine göre iskontolu işlem görmesi, istikrarlı iş modeli, ve yüksek getiri potansiyelinden dolayısı ile portföyümüze ekliyoruz.
  • Garanti Bankası ise 2020 beklentilerimize göre 0,70xPD/DD’de işlem görmesinin yanında, BIST’in en kaliteli yüksek beta hisselerindendir.

➢ Öte yandan değerleme modellerimizde risksiz faiz oranlarını %16’dan %15’e indiriyor, ve oluşan değerleme farkını hedef fiyatlarımıza yansıtıyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN