2019 Yılı Strateji Raporu / A1 Capital

2018 Yılı Değerlendirmesi – 2019 Yılı Beklentileri

1. Dünyadaki Gelişmeler
1.1 ABD ile Çin Arasında Ticaret Savaşı Endişeleri
1.2. Euro Bölgesinde Brexit ve İtalya Açmazı
1.2.1. Brexit’in Faturası Büyük. Son Tarih 29 Mart 2019
1.2.2. İtalya’da Yunanistan Dejavusu
1.3. Özel Gündem 1: Dünya Petrol Fiyatlarında 2018 Volatilitesi,
2019 Beklentileri
ABD’de Petrol Üretimi Geçen Yıla Göre %21 Arttı
OPEC’te Kritik Toplantı
1.4. Özel Gündem 2: Merkez Bankaları
ABD Merkez Bankası – Fed
Avrupa Merkez Bankası – ECB

2. Türkiye’nin 2018 Resmi ve 2019 Beklentileri
2.1. Enflasyon
2.2. Büyüme
2.3. Sanayi Üretimi

3. 2019: Puslu Hava, Artan Belirsizlikler, Çözülecek Düğümler ve Kriz
Söylentileri
3.1. Dünya’da Trendi Neler Belirleyecek
3.2. Türkiye Piyasaları Puslu Havadan Nasıl Sıyrılacak

ÖNSÖZ
2018 yılı dünyada risklerin arttığı, artan risklerin fiyatlandığı bir yıl olurken, dünya piyasaları farklı zamanlarda üç önemli türbülans birden atlattı. Ekonomik faaliyete ilişkin endişelerden öte piyasalar geleceğe ilişkin değişen beklentileri ön planda tutarak satış gerçekleştirdi. Yılın sonlarına doğru ise risklerin hem kalem bazında hem de şiddet bazında yükselmesi, yakın günler içerisinde iki sallantıyı daha beraberinde getirdi.

Yılın genelinde ABD – Çin arasındaki ticaret savaşı endişelerinin ABD – AB arasındaki bir gerilime de neden olabileceği beklentisi Avrupa borsalarında da telafisini henüz alamadığımız düşüşlere neden olurken, yılın sonlarına doğru Brexit açmazı ve İtalya’daki bütçe krizinin yansımasını Euro, Sterlin ve Avrupa borsaları üzerinde daha net hissettik. Bu baskı zaman zaman dolaylı olarak Türkiye piyasalarını da etkilese de içerideki Türkiye gündemi bu yılki fiyatlamada daha etkili oldu diyebiliriz.

2019 yılına dünyada, 2018 yılında henüz çözülememiş sorunlarla giriyoruz. Merkez bankalarından gelen açıklamalar risklerin dengeli olduğuna işaret etse de piyasa risk iştahını görece düşük tutuyor.

Türkiye piyasalarında ise 2018 yılının ana gündemi ABD – Türkiye ilişkileri üzerinden yorumlansa da ekonominin gündeminde ise yıl boyunca döviz kurları ve enflasyondaki yükseliş yer aldı. Yılın ilk yarısında ekonominin beklentilerin üzerinde büyümesinin yarattığı talep etkisi ve döviz kurlarındaki yükselişin geçişkenliği ile enflasyonun %25’lere ivmelenmesi, ÜFE baskısı ve baz etkisi nedeniyle, enflasyonu bir süre daha %20’lerin üzerinde izleme ihtimalimiz söz konusu. Yılın son çeyreğinde ise ekonomi yönetiminden gelen enflasyonla mücadele programı ve özellikle enflasyonda gıda fiyatlarındaki yükselişi sınırlayacak hamlelerin 2019 yılında enflasyondaki kontrol alanını genişleteceğini söylemek mümkün.

2019 yılı Türkiye için ilk yarıda bir dengelenme yılı olacak. Dünyada artan riskler, Avrupa ekonomisindeki denge bozukluğu, gelişmiş ve gelişen ülkelerde yükselen faizler ön plana çıkarken, Türkiye özelinde ise yılın ikinci yarısında ekonomik faaliyetin gelişeceği, beklentilerin iyileşeceği ve enflasyonda aşağı yönlü bir hareketin olacağı bir dönem mümkün.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN