2019 Temmuz Strateji Raporu / Vakıf Yatırım

Fırsatlara Odaklanma Zamanı

• Riskler, pozitif fiyatlamalara engel değil – ABD ile Türkiye arasındaki ilişkiler, S-400 ve F-35 arasına sıkışmış görüntüsü verse de, başta Suriye, Doğu Akdeniz, FETÖ ve ticaret uygulamaları olmak üzere birçok konuda fikir ayrılıkları olduğu görülmektedir. Tüm bu sorunlara karşılık G20 zirvesi ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başkan Trump tarafından verilen ılımlı mesajlar, MSCI Türkiye Endeksinde hızlı bir toparlanmayı beraberinde getirmiş ve MSCI Gelişmekte Olan Ülke Endeksi ile aradaki farkın kapanmasını sağlamıştır. Aynı zamanda, G20 sonrasında ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin devam edeceği ve önemli merkez bankalarının büyümeye yönelik riskler nedeniyle genişlemeci adımlar atacağı yönünde artan beklentiler, piyasalardaki yukarı hareketleri desteklemiştir.

• Her ne kadar, yumuşamalar görsek de önemini koruyan iç ve dış risklere rağmen, i) dünyada bol likidite ve düşük faiz ortamının devam ediyor olması, ii) içerde ekonomide yaşanan daralmaya bağlı cari açığımızın önemli ölçüde azalması, iii) enflasyondaki düşüşün yılın ikinci yarısında belirginleşecek olması iv) benzer ülkelere göre yüksek reel getiri sunmamız, v) yurt dışı benzerlerine göre Türk bankalarının %51, sanayi şirketlerinin %45 iskontolu işlem görmesi, vi) önümüzde seçimsiz dört yılllık bir dönemin olması ve bu dönemin yapısal reformlar konusunda adım atmak için bir fırsat penceresi açması, gibi nedenlerden dolayı, zaman zaman kur, faiz ve CDS’de farklı fiyatlamalar görmemize karşın Türkiye’ye yatırımcı ilgisinin devam edeceğini düşünüyoruz.

• Makro Beklentilerimiz – Ekonominin ikinci çeyrekten itibaren yeniden ivme kazanacağı beklentisiyle yılbaşında %1,5 olan 2019 büyüme tahminimizi, öncü göstergelerin ikinci çeyrekte de ekonomideki yavaşlığın devamına işaret etmesi nedeniyle %0,5’e revize ediyoruz. TL’nin dengeli seyri, mevsimsel etkilerle gıda fiyatlarındaki aşağı eğilimin devam edeceği ve petrol fiyatlarında anormal fiyatlamalar yaşanmayacağı beklentisiyle yılsonu enflasyon tahminimizi %15,0’dan %14,0’a revize ediyoruz. Önümüzdeki dönemde enflasyona ilişkin risklerin daha çok aşağı yönlü olması ve küresel konjonktürün TCMB’ye alan yaratması nedeniyle, yılsonuna kadar 400 baz puan olan indirim beklentimizi 500 baz puana yükseltiyor ve böylece politika faizinin yılsonunda %19 seviyesinde olmasını bekliyoruz.

• Endeks hedefimiz – Araştırma kapsamımızda bulunan şirketler için TL bazlı değerlemelerde 10 yıllık projeksiyon dönemi için ortalama %14 risksiz faiz oranı (2019 için %18 olup, kademeli olarak azaltıyoruz) ve %6 hisse senedi risk primi kullanarak, BIST 100 endeksi için daha önce 124.000 olan 12 Aylık endeks hedefimizi değiştirmiyoruz. Piyasaya yönelik olumlu beklentilerimizin devamına bağlı olarak hisse senedi pozisyonlarının portföy içindeki ağırlığının artırılması önerimizi yineliyoruz.

• Hisse Model Portföy önerilerimiz – Hisse Model portföyümüz ilk oluşturduğumuz 2018 Eylül ayından itibaren endekse göre %1,1 pozitif ayrışırken, son güncelleme tarihimiz olan 2019 Şubat ayından bu yana %2,5 negatif ayrışmıştır. Döviz kurları ve faizlerde beklediğimiz aşağı yönlü seyirden olumlu etkileneceğini tahmin ettiğimiz, aynı zamanda değerleme olarak cazip getiri potansiyeli sunan hisselere Model Portföyümüzde yer veriyoruz. Buna göre Hisse Model Portföyümüzü Akbank, Garanti Bankası, Migros, Türk Hava Yolları, Bizim Toptan, Aselsan, Koç Holding, Anadolu Cam ve Otokar hisselerinden oluşturuyoruz.

• Portföy Dağılımı Önerilerimiz – Yılın ikinci yarısına, global düşük faiz ortamının devam edeceği ve TCMB’nin de faiz indirim döngüsüne katılacağı yönündeki baz senaryomuz doğrultusunda, TL varlıklara yönelik risk iştahının artacağını tahmin etmekle birlikte, risk algısına göre üç ayrı portföy dağılımı belirledik. Baz senaryomuza göre «Ilımlı Portföy»ün uygulanmasını makul görmekteyiz.

Rapor için tıklayın.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin