2019 Temmuz Strateji Raporu / Şeker Yatırım

BIST uzun süre sonra pozitif ayrıştı…

Haziran ayında başta Fed olmak üzere merkez banklarının genişleyici para politikalara dönüş sinyali vermesiyle global risk alma iştahı güçlenirken, BIST uzun süre sonra pozitif ayrıştı. BIST-100 endeksi ayı %6,51 yükselişle 96.485’den kapatırken, bankacılık endeksi %14,64’lük artışla yükselişi destekledi. Fed’in faiz indirimi beklentisi, TCMB’nin sıkı duruşunu koruması ve seçim belirsizliğinin sona ermesi TL varlıklardaki güçlü pozitif fiyatlama etkili olurken, TL ayı sınırlı değer kazancıyla tamamladı. Ay içinde 10yy tahvil faizleri ABD 10yy tahvil faizlerinin %2’lere gerilemesinin desteğiyle 250 baz puana varan düşüş gerçekleştirdi. Haziran ayına 487 seviyelerinden başlayan CDS’ler 392 seviyelerine kadar gerileyerek, TL varlıklardaki güçlü pozitif fiyatlamayı destekledi. CDS’lerdeki düşüş TL varlıklara ilişkin kısa vadeli risk algısının zayıfladığına ve risk alma iştahının güçlendiğine işaret ediyor. Fed’in faiz indirimi beklentileriyle EM piyasalarına fon akımları tekrar başlarken, EM’ler uzun süre sonra pozitif ayrıştı. Moody’s Türkiye’nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu Ba3’ten B1’e indirirken, görünümü de “Negatif” olarak belirledi. Kararın piyasalar üzerinde negatif etkisi olmadı.

Fed faizleri %2,25-2,50 aralığında sabit bırakırken, üyelerden Bullard faiz indirimi istedi. Fed 2020 için ortalama faiz tahminini %2,60’dan, %2,10’ya indirerek iki faiz indirimi yapabileceği sinyali verdi. Fed tutanaklardan “‘sabırlı” ifadesini çıkarırken, ekonomik büyüme için belirsizliklerin artığını söyledi. Fed kararı sonrası Temmuz toplantısı için faiz indirim beklentisi %100’le fiyatlanmaya başlarken, Aralık ayı için ikinci faiz indirimi %90 üzeri olasılıkla fiyatlanıyor. Ocak 2012’den beri ilk kez Fed toplantısında faiz indiriminden bahsedildi. Fed’in genişleyici para politikasına işaret etmesiyle piyasalarda risk alma iştahını güçlendirirken, EM’lerde risk alma iştahı daha güçlü hissedildi. Fed’in faiz indirimlerine başlaması ve yurtiçi risklerin zayıflaması durumunda TL varlıkların en fazla pozitif etkilenen grupta olması beklenmektedir. AMB da Fed gibi genişleyici para politikalarına geçebileceklerinin işaretini verdi.

TCMB Haziran’da beklendiği gibi faizleri %24,00’de sabit bıraktı. PPK özetine fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlandırmak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak için sıkı parasal duruşun korunduğu ifadesi eklendi. Fed’in faiz indirimi ve baz etkisiyle enflasyondaki düşüşün devam edeceği beklentileriyle Temmuz ayı dahil TCMB’nin faiz indirimlerine başlayabileceği beklentisi güçlendi.

Yurtdışı piyasaların ana gündemi ticaret görüşmeleri ve Fed faiz kararı olacak. G-20 zirvesinde Trump ile Xi arasında yapılan görüşmelerde müzakerelere devam edilme kararı alındı. Trump Çin’e yönelik ek tarife adımı atılmayacağını ve Huawei’nin ABD’li şirketlerden donanım almasına izin verdiğini açıkladı. Bu gelişme ve merkez bankalarının genişleyici para politikalarına geçiş sinyaliyle birlikte Temmuz ayında global risk alma iştahının güçlü şekilde devam etmesi beklenmektedir. EM içinde değerleme olarak cazip fiyatlamalara sahip olan Türkiye yurtiçi risklerin azalmasıyla birlikte pozitif ayrışmasını devam ettirmesi beklenmektedir. Temmuz ayında jeopolitik riskler piyasalar için en büyük risklerden biri olacak. İran’a olası bir askeri müdahale, Akdeniz’de yaşanabilecek gelişmeler ve petrol fiyatlarındaki yükseliş TL varlıklarda kar satışlarına neden olabilir. Fed’in piyasa beklentisinin terine Temmuz toplantısında faizlerde değişiklik yapmaması borsalarda kar satışlarını tetikleyebilir.

Yurtiçi piyasalar için önemli risk olan ABD’nin S-400 alımına ilişkin ekonomik ve finansal yaptırım uygulama riski Trump-Erdoğan görüşmesi sonrası zayıflamış görünüyor. Ancak ABD kongresinin Trump’tan bağımsız olarak CAATSA yaptırımları uygulama olasılığı halen yurtiçi piyasalar için risk olmaya devam ediyor. Yaptırımların Türkiye’yi sınırlı şekilde etkileyecek şekilde uygulanması durumunda piyasalar bundan negatif etkilenmeyebilir. Bu tür bir senaryoda Fed faiz indirimi beklentisiyle TL varlıklardaki güçlenmenin devam etmesi beklenmektedir. Ancak büyük bir yaptırım uygulanması TL varlıklarda kısa vadeli zayıflamaya neden olabilir. Fed’in faiz indirimlerine başlamasıyla carry trade kanalıyla TL varlıklara ilginin yükselmesi beklenmektedir. BIST’in halen yüksek iskonto ile işlem görmesi nedeniyle kısa vadeli yükseliş trendinin devamı beklenmektedir. Ancak Temmuz ayında dalgalı bir seyir görebiliriz. Haziran’daki güçlü yükseliş sonrası 100.000-101.000 aralığına olası yükselişlerin kar satışı fırsatı, 91.000-92.500 aralığına düzeltmelerin ise yeni alım fırsatı olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz.

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını %20 olarak koruyoruz.

Rapor için tıklayın.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin