2019 Şubat Strateji Raporu / Şeker Yatırım

S t r a t e j i – Ş u b a t

Ocak ayında BIST güçlü yükseliş ve pozitif ayrışma gerçekleştirdi…

Ocak ayında global risk iştahı Çin ile ABD arasındaki ticaret görüşmeleri ve Fed’in faiz artırımına ara vereceği beklentisiyle güçlenirken, borsalarda güçlü tepki yükselişleri yaşandı. BIST Ocak ayında güçlü pozitif ayrışarak majör borsa endeksleri içinde hem TL hem de dolar bazında en iyi performansı gösteren borsa olurken, ayı %14.03 yükselişle 104.074’ten kapattı. Bankacılık endeksi aylık %17.28 yükselişle pozitif ayrışmaya devam etti. BIST100 sekiz ayın en yüksek seviyesi olan 105.930’u test ederken, tarihinde üçüncü kez 11 gün arka arkaya yükseliş gerçekleştirdi. ABD ile ilişkilerin normalleşmesi, bölgedeki jeopolitik risklerin azalması ve Fed’in daha güvercin tona geçmesi ve faiz artırımlarına ara verebileceği beklentisi BIST’teki yükselişi destekleyen ana etkenler oldu. Tahvil faizleri ise 220 baz puan düşerek BIST’teki yükselişi desteklerken, TL Fed’in Ocak toplantısı sonrasında değer kazandı.

Fed faizleri oy birliği ile %2,25-%2,50 aralığında sabit bıraktı. Fed faiz artışları için gelecekte “sabırlı” olunacağını toplantı tutanaklarına eklerken, kademeli faiz artışı ifadesini çıkardı. Bu ifadenin oldukça güvercin bir tonda olduğu değerlendirildi ve Fed’in faiz artırımlarına ara vereceği beklentisini destekledi. Fed, bilanço küçültme hızını ekonomik ve finansal gelişmelere göre ayarlamaya hazır olduğunu belirterek, bilanço küçültme hızını yavaşlatabileceği sinyalini verdi. Fed bir önceki toplantıya göre daha güvercin bir tona geçerken, kararı sonrası başta TL olmak üzere gelişmekte olan ülke para birimleri güç kazandı. Fed kararı sonrası gelişmekte olan ülkelere yönelik risk iştahı ve fon akımlarının güçlenmeye devam etmesi beklenirken, TL varlıkların da bundan faydalanan grupta olması beklenmektedir.

TCMB Ocak toplantısında haftalık repo faizini %24,0’te sabit tuttu. TCMB para politikasında sıkı duruşunu, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar devam ettireceği mesajını yineledi. Bunun yanında, 2019 için enflasyon hedefini %15,20’den, %14,60’a düşürdü. Enflasyon raporu ve Fed kararı sonrası TL ay içi kayıplarını geri alarak ayı ABD doları karşısında %2 değer kazancıyla tamamladı.

Şubat ayında global piyasaların en önemli gündemi ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri olacak. Taraflar 1 Mart’a kadar anlaşamazsa ABD’nin Çin’e yeni vergiler uygulaması bekleniyor. Bu durumunda global piyasalardaki büyüme endişelerinin tekrar alevlenerek güçlü negatif fiyatlamaya neden olması beklenir. İki tarafın anlaşması durumunda ise global piyasalardaki toparlanma ve risk iştahının güçlenerek devamı beklenmektedir. Şubat ayında bir diğer gündem ise ABD hükümetinin sürekli açık hale gelmesi için bütçe konusunda anlaşma sağlanıp sağlanamayacağı olacaktır. Bunun yanında, Avrupa tarafında Brexit süreci piyasalar açısından risk unsuru olmaya devam edecektir. Şubat ayında belli başlı merkez bankalarının programlanmış para politikası toplantıları bulunmamaktadır. Ocak ayındaki güçlü performans sonrası Şubat ayında global borsalarda kar satışlarının yaşanması beklenebilir. ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerin uzaması ve zayıf ekonomik verilerin global büyüme endişelerini tekrar gündeme getirmesi kar satışlarını tetikleyebilir. Ancak Fed’in güvercin tona geçmesi sonrası satışların genel olarak kar satışı şeklinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Fed’in faiz karası sonrası Şubat ayında gelişmekte olan ülkelerin pozitif ayrışma eğilimi göstermesi beklenmektedir. BIST’in ise gelişmekte olan ülkeler içindeki pozitif ayrışmasını sınırlı da olsa devam ettirmesi beklenebilir.

Yurtiçinde ise, ABD ile ilişkilerin seyri önemini korumaya devam edecektir. Suriye konusundaki gelişmeler de önemli olacaktır. ABD ile ilişkilerin pozitif yönde ilerlemesi Ocak ayında BIST’te yaşanan yükselişte önemli etkenlerden biri olmuştu. BIST ve TL varlıklardaki pozitif ayrışmanın Fed’in güvercin tonunu güçlendirmesiyle devam etmesi beklenmektedir. Fed kararı sonrası gelişmekte olan ülkelere yönelik fon akımlarının güçlenmesinden TL varlıkların da güçlü şekilde yararlanması beklenmektedir. Ocak ayının son haftası hariç YBB BIST’e giren 1.065 milyar ABD doları tutarındaki yabancı fon girişi son yılların en güçlü girişi olup bu beklentiyi desteklemektedir. BIST’in halen gelişmekte olan ülkeler içinde iskontolu işlem görmesi nedeniyle ara düzeltmeler olsa da yabancı girişinin orta vadede devam etmesi beklenmektedir. Ocak ayındaki güçlü yükseliş sonrası BIST’in Şubat ayında kar satışlarıyla karşılaşması ve Ocak ayına göre daha dar bantta dalgalanmasını bekliyoruz. Ancak olası kar satışlarının yeni yabancı girişleri için alım fırsat olarak değerlendirileceğini düşünüyoruz. Bu beklentiler ışığında BIST’in Şubat ayında 97.000- 108.000 arasında dalgalanmasını ve ayı sınırlı da olsa pozitif tarafta kapatmasını bekliyoruz.

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını %20 olarak koruyoruz.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan 2019 Şubat Ayı Strateji Raporu için tıklayın.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin