2019 Şubat Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Aylık Strateji Bülteni – 2019 Şubat

Başlarken
Borsa İstanbul’un son yılların en sert yükseliş serilerinden birini gerçekleştirdiği ocak ayını geride bıraktık. Yükselişi başlatan ve devamında ana trendi belirleyen etken küresel ölçüde risk iştahındaki artış ve hisse senedi piyasalarına girişler iken, Borsa İstanbul’un bu süreçte emsallerinden pozitif ayrıştığını gördük. Bunda ise ana etkenlerden biri Borsa İstanbul’un emsallerine kıyasla aşırı iskontolu diyebileceğimiz seviyelerde yer almasıyken, son alımlarda önemli direnç seviyelerinin geçilmesinin getirdiği teknik alımların da etkili olduğunu düşünüyoruz. Teknik alımların getirdiği coşku, küresel iyimserlikle desteklenemezse endekste kısa vadeli de olsa düzeltmeler görülebilir.

Piyasalarda Son Durum
ABD – Çin ticaret görüşmelerinin küresel risk iştahını desteklemesine bağlı olarak TL varlıklarda değer kazanımları etkili oldu. Ticaret savaşlarına dair azalan kaygılar ile aybaşında risk iştahındaki toparlanmanın yanında ABD – Türkiye ilişkilerine dair endişelerin azalış kaydetmesi, para ve maliye politikalarında sıkı duruşun sürdürüleceğine dair verilen güçlü mesajlar bir süredir iskontolu işlem gören TL varlıklara olan ilginin artış kaydetmesine ve TL varlıkların pozitif ayrışmasına katkı sağladı. Ocak ayının ikinci haftasından bu yana TL varlıklardaki değer kazanımları etkisini sürdürdü.

Yeni Ayda Piyasaları Bekleyenler
ABD’de federal hükümetin 35 gün süreyle geçici kapanmasıyla aksayan veri açıklamalarını şubat ayı içerisinde öğreneceğiz. 15 Şubat’a kadar açık kalacak olan hükümet eğer Meksika sınırına duvar örülmesi konusunda anlaşamadığı takdirde tekrar kapanabilir. Piyasaların merkez bankaları ayağında şubat ayı sakin geçecek. Ancak geride bıraktığımız Fed’in ocak ayı toplantısından çıkan sonuçların etkisinin tüm yıla yayılabilecek ölçüde önemli olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye, ABD ve Euro Bölgesi’nden bu ay gelecek veriler mart ayındaki merkez bankaları toplantılarına ayna tutacak. Dolayısıyla şubat ayı bizler için gözlem ve tahmin oluşturma ayı olacak.

Aylık Piyasa Stratejisi
Borsa İstanbul’un son yılların en sert yükseliş serilerinden birini gerçekleştirdiği ocak ayını geride bıraktık. Yükselişi başlatan ve devamında ana trendi belirleyen etken küresel ölçüde risk iştahındaki artış ve hisse senedi piyasalarına girişler iken, Borsa İstanbul’un bu süreçte emsallerinden pozitif ayrıştığını gördük. Bunda ise ana etkenlerden biri Borsa İstanbul’un emsallerine kıyasla aşırı iskontolu diyebileceğimiz seviyelerde yer almasıyken, son alımlarda önemli direnç seviyelerinin geçilmesinin getirdiği teknik alımların da etkili olduğunu düşünüyoruz. Teknik alımların getirdiği coşku, küresel iyimserlikle desteklenemezse endekste kısa vadeli de olsa düzeltmeler görülebilir. Bu nedenle yurtiçi piyasaların yanında yurtdışı piyasaların da yakından takip edilmesi gerektiği bir dönemde olduğumuzu düşünüyoruz.

Aylık Hisse Önerileri
Bu ay teknik takibimizdeki hisseler: ARCLK, ASELS, KORDS, MGROS, SODA

Finans Kürsüsü
Bu ayki Finans Kürsüsü köşemizde “Temettü Nedir” konusunu ele aldık.

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan 2019 Şubat Ayı Strateji Raporu için tıklayın.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin