2019 Strateji Raporu / Vakıf Yatırım

STRATEJİ 2019

Hisse Strateji Özeti

Ticaret savaşları ile ilgili ABD ile Çin arasındaki görüşmelerin anlaşma ile sonuçlanmasını bekliyoruz – Hem ABD’de hem de Çin’de 2019 yılına ilişkin büyüme beklentilerinde aşağı revizyonlar görülüyor. Dolayısıyla baz senaryomuzda tarafların bunu dikkate alarak anlaşacağını, bu anlaşma ardından da küresel piyasalarda risk iştahında artış bekliyoruz.

Fed’den faiz artırımlarını öteleyen açıklamaların devamı risk iştahını artıracaktır – Fed üyeleri 2019 yılında 2 faiz artırımı beklemesine karşılık piyasalarda bunun fiyatlanmamasını risk olarak görüyoruz. Ancak, önce Fed toplantı tutanaklarında dillendirilen ardından da Fed Başkanı Powell’ın yaptığı açıklamalarda belirttiği faiz artırımları ile ilgili olarak sabırlı olunabileceği mesajları piyasalarda pozitif algılandı. Fed’den olası faiz artırımlarının ötelenmesine ilişkin aynı tonda gelecek açıklamalar, küresel risk iştahını destekleyecektir.

Ekonomideki dengelenme süreci fırsata dönüştürülebilir – Yıl içinde enflasyonda düşüş, kamu maliyesinde disiplin, cari açıkta gerileme ile birlikte ekonomik büyümenin de daha dengeli bir tempoya girmesini bekliyoruz. Yeni Ekonomi Programı’nda öngörülen hedeflerin, gerçekleşmelerle örtüşmesi, piyasalar için önemli bir yukarı potansiyeli ortaya çıkarabilir.

Yerel seçimler ardından 2023 yılına kadar seçimsiz bir dönem bizi bekliyor – 31 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimlerin ardından Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin bir arada yapılacağı 2023 yılına kadar Türkiye’nin ajandasında yeni bir seçim yok. Seçim dönemlerine bir risk unsuru olarak değerlendiren yatırımcıların piyasalara geri döndüğünü görebiliriz.

Suriye riski gündemden kalkabilir – Suriye’de Türkiye sınırı boyunca, kontrolü Türkiye’de olan bir güvenlik bölgesi oluşturulmasına ilişkin süreç, önümüzdeki dönemde Suriye kaynaklı olarak piyasa fiyatlamalarına dahil edilen riskleri azaltabilir.

Bankacılık hisseleri, MSCI benzerlerine göre %48 iskontolu, sanayi hisseleri ise %40 iskontolu işlem görüyor – 2018 yılında global piyasalardan yaşanan ayrışma ile yaşanan bu iskontonun, hisse piyasamızı cazip kıldığı görüşündeyiz.

Takibimizdeki bankalarda 2019 yılında yıllık %2,6 net kar büyümesi, banka dışı şirketlerde %1,7 daralma bekliyoruz – 2019’da bankalarda en yüksek kar artışının yıllık %16,5 ile TSKB’de, en yüksek gerilemenin de %33 ile ALBRK’da olmasını bekliyoruz. Takip listemizde yer alan banka dışı şirketlerin 2019 yılında toplam net karının yıllık %1,7 daralarak 38 mlr TL seviyesine gerilemesini öngörüyoruz. 2019’da en yüksek kar artışının yıllık %162 ile OTKAR’da, en yüksek gerilemenin de %70 ile TAVHL’de olmasını bekliyoruz.

12 Aylık Endeks Hedefimiz: i) Ticaret savaşına ilişkin belirsizliğin Mart ayı başında sağlanacak anlaşma ile birlikte ortadan kalkacağını, ii) Fed’in son dönemde yumuşattığı tavrı nedeniyle yılın en azından ilk çeyreğinde bir faiz artırımına gitmeyeceğini, iii) Enflasyon ve faizler tarafında, zirve seviyelerden yaşanmaya başlayan gerilemenin sürerek, yeniden piyasaların rahatsız olacağı bir trende dönülmeyeceğini, iv) Banka ve banka dışı şirketlerin MSCI GOP benzerlerine göre bulunduğu cazip seviyelerden arayı kapatacağını öngörüyoruz. Mevcut değerlemelerle 12 Aylık endeks hedefimiz 124.000 seviyesidir. Bu hedefimize göre endeksin yükseliş potansiyelini %26 olarak hesaplıyoruz. Bu getiri potansiyeline de bağlı olarak, 12 aylık dönemde Piyasaya yönelik olumlu beklentiler nedeniyle hisse senedi pozisyonlarının portföy içindeki ağırlığının artırılmasını öneriyoruz.

Hisse Portföy Önerimiz

 Mevcut durumda 9 hisseden oluşan Model Portföyümüzde iki banka hissesi bulunmakta ve Portföyümüzde banka ağırlığını %30 ile yüksek tutmaya devam ediyoruz (BIST 100’de banka ağırlığı %25). Model Portföyümüzün betası ise 1,1.

 Piyasalara dönük risk algısının iyileşmesi ile bankacılık endeksinin sanayi endeksine göre daha iyi performans göstereceğini düşünüyoruz, bankacılık sektörü hisselerinde son dönemde yaşadığımız yükselişin devam etmesini bekliyoruz. Önümüzdeki dönemde, benzerlerine göre sermaye yeterliliği ve özkaynak karlılığı yüksek bankaları tercih ediyoruz.

 Banka hisseleri dışında ise, sektöründe konumu güçlü, büyüme potansiyeli taşıyan, döviz riskinden uzak, borçluluğu düşük, yerli girdiye dayalı üretim yapan, güçlü ihracat gelirleri ile korunaklı, turizmden olumlu etkilenen ve cari açığa olumlu etkisi olan şirketleri önermeye devam ediyoruz.

Model Portföyde Önerdiğimiz Hisseler

 Akbank (AKBNK): Yüksek likidite, ihtiyatlı karşılık politikası ve yüksek verimlilik rasyolarına sahip olmasının yanı sıra planlanan sermaye artırımı ile sermaye yeterliliği daha da güçleneceği için beğeniyoruz.

 Garanti Bankası (GARAN): Güçlü sermaye yeterlilik rasyosu, diğer bankalara göre yüksek özkaynak karlılığı, dengeli kredi portföyü, ihtiyatlı karşılık ayırma politikası nedeniyle beğeniyoruz.

 Aselsan (ASELS): Operasyonel olarak kur riskine karşı doğal koruma sunan iş yapısı, hem savunma hem de savunma dışı alanlarda güçlü büyüme potansiyeli, hükümetin savunma sanayiini destekleyici politikalarına devam etmesi, güçlü nakit pozisyonu ile sağlam finansal yapısı nedeniyle tercih ediyoruz.

 THY (THYAO): Yolcu kompozisyonundaki iyileşme, coğrafi olarak dengeli gelir yapısına sahip olması, İstanbul Havalimanı ile uzun dönemli büyüme potansiyeli ve düşük akaryakıt fiyatlarının operasyonel kârlılığa destekleyeceği beklentisiyle beğeniyoruz.

 TAV Havalimanları Holding (TAVHL): Büyüme potansiyeli yüksek gelişen pazarlara odaklı havalimanı portföyü, hizmet şirketlerinin grup dışı büyüme hikâyesi ve ana ortak ADP ile küresel ölçekte artan sinerjinin desteğiyle orta-uzun vadede güçlü büyüme potansiyeli sunduğu için beğeniyoruz.

 Soda Sanayi (SODA): Yabancı para cinsinden satış gelirleri, tam kapasite üretim ve güçlü talep, yurtiçi pazara hassasiyetinin düşük olması, cam elyaf yatırımının devreye girmesiyle 2019 başından itibaren marjlarda iyileşme beklentisi nedeniyle beğeniyoruz.

 Migros (MGROS): Kipa birleşmesi sonrası artan sinerji ile verimlilik artışı, kira sözleşmelerinin TL’ye geçişinden olumlu etkilenmesi, € cinsi borç riskinden fazlasıyla olumsuz etkilenen hissenin TL’deki güçlenmeden olumlu etkileneceği beklentisi ile tercih ediyoruz.

 Otokar (OTKAR): 4Ç18’de başlayan BAE ve Bükreş sipariş teslimatları, bakiye siparişlerinde artan öngörülebilirlik, ihracatın payının artmasıyla daha dengeli gelir yapısına kavuşması nedeniyle beğeniyoruz.

 Koç Holding (KCHOL): Dengeli portföy yapısı, iştiraklerinde döviz riskinin olmaması, yüksek temettü geliri ile güçlü nakit pozisyonu nedeniyle tercih ediyoruz.

 Hisse Model Portföyümüz, ilk yayınladığımız 4 Eylül 2018’den yılın sonuna kadar endekse paralel %2,5 düşüş gösterdi. 2019 yılbaşından bu yana ise Model Portföyümüz %6,5 getiri sağlarken BİST100 endeksi bankacılık hisseleri öncülüğünde %7,9 yükseldi. 4 Eylül 2018’den itibaren ise Model Portföyümüz %3,8 getiri sağlayarak endeksin %1,4 gerisinde kalmıştır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN