2019’a Bakış / Yapı Kredi Yatırım

2019’a Bakış

• 2019 yılında sıkılaşan küresel finansal koşullar ve küresel ticaret piyasalarda öne çıkan temel risk konuları olmaya devam edecek.
• Küresel ekonomi stagflasyon benzeri sinyaller veriyor. Bu ekonomik döngülerde geç safhada görülebilen, büyümenin zayıflarken enflasyonun yüksek kalması durumuna yol açabilir.
• ABD ekonomisinde büyüme trendi korunurken son açıklanan bazı öncü göstergeler momentum kaybı sinyali üretti. Dünya ekonomisi ile birlikte ABD ekonomisinin de 2019’da yavaşlamasını bekliyoruz.
• 19 Aralık’ta Fed 25 baz puan faiz artırımına giderken, 2019 faiz artış patikasını yavaşlattı. Ancak Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları yeterince güvercince yorumlanmadı. Powell, büyümeye yönelik bazı aşağı yönlü risklere vurgu yapsa da ABD ekonomisinin güçlü görünümünün korunduğuna ve merkez bankasının bilançosunu daraltmaya ihtiyaç duymaya devam ettiği görüşü ön plandaydı.
• Küresel merkez bankalarının enflasyon nedeni ile, büyüme hız kesse dahi, daha güvercince duruşa geçmekte aceleci olmayacağını düşünüyoruz.
• Yılbaşından bu yana baskı altında kalan gelişmekte olan ülke piyasaların ara ara tepki denemelerinde bulunması doğal. Fakat yılbaşında uyardığımız gibi gelişmekte olan ülkeler için olumsuz olan küresel konjonktürü oluşturan faktörlerin henüz değişmediğini düşünüyoruz.
• Fed’in faiz konusundaki duruşunu 2019 yılı ilk yarısında, muhtemelen de ilk çeyrekte değiştirmesini ve 2019 yılının, içinde aralarında Türkiye’nin de bulunduğu gelişmekte olan finansal piyasalar açısından, çok daha iyi bir sene olabileceğini düşünmeye devam ediyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN