2019 Ocak Strateji Raporu / Şeker Yatırım

Aralık ayı gelişmiş ülke borsalarında türbülansa sahne oldu……

Aralık ayında başta ABD olmak üzere gelişmiş ülke piyasalarda sert satışlar yaşanırken, gelişmekte olan ülkeler (EM) ve Türkiye göreceli olarak pozitif ayrıştı. Ayrıca, ABD’nin Suriye’den çıkacağını açıklaması, ABD ile Türkiye ilişkilerinin pozitif yönde ilerlemesi ve gerileyen petrol fiyatları da TL varlıkları destekleyen diğer unsurlar oldu. Ay içinde 400 seviyeleri üzerine test eden 5 yıllık Türkiye CDS’leri ay sonunda 360 seviyelerine gerileyerek TL varlıklara ilişkin risk algısının sınırlı da olsa azaldığını gösterdi. Aralık ayında TL diğer EM kurlarındaki harekete paralel Dolar karşısında %2,4 değer kaybederken, yurtiçi tahvil faizlerinde 200 baz puana yakın düşüş gerçekleşti. Aralık ayına 96.000 seviyesi üzerinden başlayan BIST ayı %4,3 değer kaybı ile 91.270puandan kapattı.

Fed Aralık toplantısında faizleri üyelerin oy birliğiyle 25 baz puan artırarak %2,25-2,50 aralığına yükseltti. Fed üyeleri 2019 için faiz tahmini %2,9’a düşürürken, 2019 için üyelerin 3 faiz artış beklentisi 2’ye düşürmüş oldu. Fed 2018 büyüme beklentisini %3,1’den, %3,0’e düşürürken, 2019 için %2,5’dan, %2,3’e düşürdü. Fed’in 2019 için faiz artışı ve büyüme tahminini aşağı çekmesi daha güvercin bir tona geçtiğine işaret ediyor. Ancak piyasalar hem büyüme beklentilerinin aşağı revize edilmesi hem de Fed’in daha güvercin olmasını beklediği için karara negatif tepki verdi.

TCMB PPK toplantısında, politika faizi olan haftalık repo faizini %24,0’te sabit tuttu. Önceki toplantıya göre PPK metninde küçük değişiklikler olsa da, TCMB’nin genel itibariyle sıkı para politikası duruşunu korudu. Böylece Kasım ayında gelen düşük enflasyon verisi sonrası TCMB’nin beklenenden önce faiz indirimine gidebileceği spekülasyonu son bulurken, TL üzerindeki negatif baskılardan biri ortadan kalkmış oldu. TCMB’nin sıkı duruşunu enflasyonda belirgin bir düşüş olana kadar korumasını beklemekteyiz.

Ocak ayında Fed faiz kararı ve üyelerden gelecek açıklamalar önemli olacak. Piyasalardaki türbülans sonrası Fed’in daha da güvercin bir tona geçmesi piyasalardaki çalkantıyı durdurabilir. Aksine piyasa ile Fed arasındaki uyumsuzluğun devamı tek başına olmasa da diğer etkenlerle birlikte finansal piyasalardaki türbülansın finansal bir krize dönüşmesine zemin hazırlayabilir. Global büyüme endişeleri sonrası ABD ve Çin’den gelecek ekonomik veriler daha önemli hale gelecek. Zayıf veriler büyüme endişeleriyle borsalardaki satışları devam ettirebilir. ABD ile Çin’in arasındaki ticaret anlaşması görüşmeleri diğer önemli gündem olacak. Belirsizliğin devamı piyasaları negatif etkilemeye devam edecektir. İki ülkenin anlaşma zemine yaklaşması piyasalarda güçlü bir toparlanmayı ve risk iştahında geri dönüşü sağlayacaktır. AB tarafında ise varlık alımlarını sonlandıran ECB’nin faiz artışına ilişkin mesajları ve Brexit’e ilişkin gelişmeler izlenecek.

Yurt içinde siyasi tarafta adaylar belli oldukça ısınmaya başlayan Mart ayındaki yerel seçim sonuçlarına yönelik beklentiler takip edilirken ekonomi tarafında ise Merkez Bankası’nın faiz kararı ve makroekonomik veriler takip edilecek. Büyümedeki yavaşlama beklentilerine rağmen enflasyonda tarafında Aralık ayında negatif aylık veriler gelmesi, TL varlıklardaki güçlü duruşu devam ettirebilir.

ABD ile ilişkilerin pozitif yönde ilerlemeye devam etmesi ve ABD’nin Suriye’den çekilme kararı, TL varlıklardaki pozitif ayrışmayı Ocak ayında da desteklemesi beklenmektedir. Global tarafta ise yukarıda da belirttiğimiz gibi Fed’in güvercin tonunu Ocak ayında daha da netleştirerek devam ettirmesi ve bu beklentinin EM’lerdeki ve dolayısıyla TL varlıklardaki kısa vadeli pozitif ayrışmayı devam ettirmesi beklenmektedir. Ayrıca son dönemde düşen petrol fiyatlarının da TL varlıklar için destekleyici olmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Bu beklentilere paralel Global hisse senedi piyasalardaki çalkantının durulması durumunda Ocak ayında BIST’in kısmen iyi bir performans göstermesini bekleriz. Genellikle Ocak ayları yeni yılın başlamasıyla birlikte risk iştahının kısmen daha yüksek olduğu bir ay oluyor. Değerleme olarak oldukça cazip seviyelerde olan ve 2018 yılında en kötü performansı gösteren borsalardan biri olan BIST’in çok güçlü olmasa da 2019 yılına iyi bir başlangıç yapabileceğini düşünüyoruz. Ancak Global piyasalardaki çalkantı ve türbülansın bir krize doğru evirilmesi durumunda BIST’in de bundan negatif etkilenmesi beklenir.

Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını %20 olarak koruyoruz.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan 2019 Ocak Ayı Strateji Raporu için tıklayın.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin