2019 Ocak Strateji Raporu / Gedik Yatırım

Aylık Strateji Bülteni – 2019 Ocak

Başlarken
2019’a girerken 2018’den kalan ana gündem maddelerini de yanımızda getiriyoruz. Yıl içinde gündemi farklılaştırabilecek başlıklar açılacak olsa da yeni yılın ilk ayında 2018’den kalma günleri yaşamaya devam edeceğiz. İçeride açıklanacak aralık ayı enflasyonu, vergi indirimlerinin süresinin uzatılması gibi başlıklarla başlayacağımız ayda küresel piyasaların seyri bizim için de belirleyici olmaya devam edecek. Bununla birlikte resmi seçim takviminin resmen başlıyor olması, adayların büyük oranda belli olmasıyla birlikte seçimlere yönelik anketler de piyasalarımız üzerinde etkili olacaktır

Piyasalarda Son Durum
Ticaret savaşları ve Brexit’e ilişkin riskler, küresel büyümeye yönelik endişeler, Fed Başkanı Powell’ın aralık toplantısının ardından yaptığı açıklamaların şahin tonda algılanması ve ABD Başkanı Trump’ın Fed’e yönelik sert eleştirileri küresel risk iştahı üzerinde baskı oluşturan temel gelişmeler oldu. Küresel hisse piyasalarında artan satış baskısı BIST-100 Endeksi üzerinde de etkili oldu. Aynı zamanda Fırat’ın doğusuna operasyon mesajları ilk fiyatlamalarda TL varlıklar üzerindeki satış baskısını artırsa da devam eden süreçte ABD – Türkiye ilişkilerinde normalleşmeye işaret eden gelişmeler TL varlıkları belirli ölçüde destekledi. Aralık ayında ise beklentilerin altında gelen kasım ayı enflasyonu sonrasında TCMB’nin para politikasında gevşemeye gidebileceğine yönelik spekülatif beklentilerin Türk Lirası’nı aralık ayı içerisinde baskıladığı görüldü.

Yeni Ayda Piyasaları Bekleyenler
Ocak 2019’un ana gündemi önemli merkez bankaları toplantıları, majör ülkelerin 4.çeyreğe ilişkin büyüme performanslarına dair imalat PMI rakamları ve ekonomi gündemi dışında piyasalara yön veren siyasi söylemler olacak. Geçen yıldan miras kalan konular yeni ay ve yılda da tartışılmaya devam edecek. Öncelikli konu Fed ’in 2019 yılında kaç faiz artıracağı, gelişmekte olan ülkelerin reel getirilerinin ve cazibelerinin korunup korunmayacağı ve ABD-Çin ilişkilerinin seyri ocak ayında da takip edilecek. Diğer yanda Trump 2018 ‘in son günlerinde Fed’e yönelik eleştirilerinin dozunu artırmış ve faiz artırmaması gerektiğini ısrarla söylemişti. Powell’ın Fed koltuğundaki geleceği ve Fed’in 2019 yılında nasıl bir faiz politikası izleyeceği yine gündemin ana maddeleri olacak. Siyasi ve jeopolitik temada ise ABD askerlerinin çekilme kararı aldığı Suriye meselesi iç dengeleri yakinen ilgilendiriyor.

Aylık Piyasa Stratejisi
Piyasalar tatil rehavetinden çıksa da içeride ve dışarıda devam eden belirsizlikler piyasaların güçlü toparlanma trendleri oluşturmalarını engelleyebilir. Bu nedenle bu küresel piyasalarda aralık ayındaki kadar sert kayıplar beklemesek de diplerin geride kaldığını söylemek için de erken olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle ocak ayına da temkinli bir duruşla, düşük risk iştahı ile başlamak gerektiğini düşünüyoruz.

Aylık Hisse Önerileri
Bu ay teknik takibimizdeki hisseler: ANACM, GARAN, MGROS, OTKAR, TTKOM

Finans Kürsüsü
Bu ayki Finans Kürsüsü köşemizde “Varlığa Dayalı Menkul Kıymet” konusunu ele aldık.

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan 2019 Ocak Ayı Strateji Raporu için tıklayın.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin