2019 Nisan Strateji Raporu / Şeker Yatırım

Mart ayında yurtiçi piyasalarda türbülans yaşanırken, TL varlıklar güçlü negatif ayrıştı…

Mart ayında negatif bir eğilim izleyen Borsa İstanbul ay sonuna doğru yurtiçi piyasalarda oluşan türbülansla birlikte sert satışlarla karşılaştı. Mart ayına 105.000 seviyesi altından başlayan endeks ayı %10,28’lük sert düşüşle 93.784 seviyesinden tamamladı. Mart ayı sonuna doğru TL’de volatilite oluşması ve değer kaybı sonrası TCMB bir süreliğine haftalık repo ihalelerini iptal ederken, TL likiditesini sıkarak fonlama maliyetini %24,0’ten, %25,50’ye yükseltti. BDDK’nın Ağustos 2018’de bankaların swap işlem limitini özkaynaklarının %25 ile sınırlandırma kararı nedeniyle, yabancılar TL likiditesine erişmekte zorlanırken Londra swap piyasasında faizler %1300’lere kadar yükseldi. Bu durum, TL’yi açığa satanlar için çok yüksek maliyet oluşturduğu için TL’nin değer kaybı kısmen durdu. Ancak TL ihtiyacı oluşan yabancılar likidite sağlamak için BIST’te ve TL varlıklarda güçlü satış yapmasına neden olurken, TL varlıklarda ciddi değer kayıpları oluştu. TL varlık satışlarıyla yabancıları likidite ihtiyacını büyük oranda karşılarken, yurtdışı Swap faizleri de gevşedi. BIST ay sonuna doğru sınırlı tepki alımlarıyla kayıplarının ancak sınırlı bir kısmını geri alabildi.

TCMB Mart ayı toplantısında faiz oranını %24’de sabit tutarken, PPK metninde “enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunması” ve “ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği” ifadelerini korudu. Bu açıklama ile TCMB, para politikasındaki sıkı duruşunu korudu. Fed faizleri oy birliği ile %2,25-%2,50 aralığında sabit tutarken, daha önce iki faiz artırımı açıkladığı 2019 yılında faiz artışı yapmayacağı sinyali verdi. Fed, büyüme tahminlerini hafif aşağı, işsizlik oranlarını ise yukarı revize etti. Fed bilanço azaltma operasyonunu Mayıs ayıyla birlikte yavaşlatacağını, ve ekonomik gelişmeler öngörüldüğü gibi gerçekleşirse Eylül’de sona erdireceğini açıkladı. Özetle, oldukça güvercin tonda olan Fed kararının başta EM’ler olmak üzere piyasalara pozitif yansıması beklense de, global büyümeye yönelik endişelerle Fed kararının piyasalar üzerindeki pozitif etkisi sınırlı kaldı, hatta bir süre sonra negatife döndü.

Nisan ayında yurtdışı gündemi ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri olmaya devam edecek. Görüşmeler pozitif yönde ilerlerken, heyetler arasındaki görüşmeler devam ediyor. Piyasaların ana teması ise global büyüme endişeleri olacak. Önümüzdeki dönemde Çin, ABD ve AB gibi majör ekonomilerden gelecek özellikle büyümeye ilişkin verilerin önemi derecesi yükselirken, özellikle zayıf verilere piyasaların hassasiyetinin yüksek olması beklenmektedir. Zayıf veriler borsalarda satışları tekrar tetikleyebilir. Pozitif verilerin ise piyasalar tarafından ılımlı pozitif fiyatlanması beklenir. Özetle, önümüzdeki dönemde global risk iştahı zayıf kalmaya devam edebilir.

Öte yandan, ABD ile Çin’in ticaret görüşmelerinde anlaşmaya varması durumunda global risk iştahının tekrar güçlenmesi beklenmektedir. Fed’in güvercin tonunu devam ettirmesi de bu süreci destekleyecektir. Buna karşın, Mart ayında negatif ayrışan EM piyasaları Fed’in güvercin tonunu güçlendirmesine rağmen Nisan ayında da negatif ayrışmaya devam edebilir.

Yerel seçim sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamada gelecek 4.5 yıl seçim olmayacağını ve ekonomik reformlara odaklanılacağını açıklaması piyasalarda olumlu algılanabilir. Bu açıdan, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın 8 Nisan’da açıklayacağı ekonomi yol haritası piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Yol haritasında uygulamaya ilişkin atılacak olumlu adımlar, TL varlıklarda hızlı bir toparlanma sağlayabilir. Ekonomi dışında, en önemli gündemlerden biri S-400 alımı ve ABD ile ilişkilerin ne yönde ilerleyeceği olacak. ABD ile ilişkilerin tekrar negatif yöne dönmesi durumunda TL varlıklardaki negatif ayrışma ve volatilite devam edebilir. ABD ile ilişkilerin normal seyrine dönmesi durumunda ise, TL’nin stabilize olması ve BIST ve diğer TL varlıkların toparlanarak kayıplarını geri alması beklenir. Global risk iştahının güçlenmesi ve Fed’in güvercin duruşu da BIST’te toparlanmayı destekleyebilir. Ancak Nisan ayı genelinde hem BIST’te hem de TL varlıklarda dalgalı seyrin devam etmesi beklenmektedir.

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını %20 olarak koruyoruz.

Rapor için tıklayın.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin