2019 Mayıs Strateji Raporu / Şeker Yatırım

Nisan ayında TL varlıklar negatif ayrışmaya devam etti…

Yerel seçimler sonrası BIST’te toparlanma çabası zayıf kalırken, TL’deki değer kayıpları ve negatif ayrışma devam etti. Bankacılık endeksindeki gerilemenin etkisiyle Nisan ayında BIST 100 Endeksi yurtdışı piyasalardan negatif ayrışarak ayı %1,74’lük sınırlı yükselişle 95.416’dan kapattı. BIST MSCI endeksleri içinde Nisan ayında dolar bazında Arjantin borsasından sonra en kötü performansı gösteren borsa oldu. Nisan ayında TL dolar karşısında %7 üzeri değer kaybederek negatif ayrışmasını devam ettirdi. ABD ile ilişkilerde F-35 ve S-400 gibi konulardaki belirsizlikler, İstanbul seçimlerine ilişkin sürecin halen devam etmesi ve petrol fiyatlarındaki yükseliş TL varlıkların negatif ayrışmasında etkili oldu. CDS’ler ay içinde 460 seviyesi üzerine yükselirken, TL varlıklara ilişkin risk algısının yükseldiğine işaret etti. Yurtiçi 10yy tahvil faizleri ise %20 seviyelerine yaklaşarak Ekim 2018’den beri en yüksek seviyesini test etti. Yurtdışında ise global risk alma iştahı Nisan ayında güçlendi. Güçlü ekonomik verilerin global büyümeye yönelik endişeleri azaltması ve ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin pozitif yönde ilerlemesi global risk iştahının güçlenmesinde etkili oldu. Global risk iştahının güçlenmesiyle gelişmiş ülke piyasaları pozitif ayrışırken Dolar (DXY) endeksindeki güçlenme ile EM’lere yönelik risk iştahı daha zayıf kaldı.

TCMB Nisan ayı toplantısında faiz oranı %24’de sabit tutarken, PPK metninden “ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği” ifadesi çıkarırken, bu piyasalar tarafından TCMB’nin piyasayı kademeli faiz indirimlerine hazırladığı şeklinde değerlendirildi. TCMB açıkladığı yılın ikinci enflasyon raporunda enflasyon tahminini 2019 için %14,6 ve 2020 için %8,2 olarak korudu. Ayrıca, PPK metninden çıkarılan paragrafın kısa vadeli bir politika değişikliği ifade etmediğini enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme görülene kadar sıkı duruşun süreceğini açıkladı.

Fed Mayıs toplantısında ise faizleri oy birliği ile %2,25-%2,50 aralığında sabit tutarken, faiz kararlarına ilişkin sabırlı olunacağına vurgusunu korudu. Fed başkanı Powell açıklamalarında bir sonraki faiz kararı için bir işaret vermedi. Son dönemde piyasalarda bir sonraki adımın faiz indirimi olabileceği beklentileri oluşmuştu. Bu nedenle faiz kararı sonrası DXY endeksi hafif güçlenirken, ABD borsalarında kar satışları yaşandı.

Piyasalarda Mayıs ayında ABD ile Çin arasında bir anlaşma sağlanabileceği beklentileri kuvvetlendi. Olası bir anlaşma global risk alma iştahını güçlendirecektir. Ancak sürecin uzaması ve pürüzler çıkması durumunda Nisan ayında güçlü performans gösteren yurtdışı borsalarda ay içinde kar satışları yaşanma riskinin yükseldiğini düşünüyoruz. Her ne kadar global büyüme endişeleri gündemden düşse de Çin ya da ABD gibi majör ekonomilerden gelebilecek zayıf veriler başta gelişmiş ülke borsaları olmak üzere kar satışlarını tetiklemesi beklenmektedir. Olası zayıf veriler petrol fiyatlarında kar satışlarına neden olabilir. Ancak kar satışları yaşansa da Fed’in piyasaları destekleyen politikası risk alma iştahının güçlü kalmasını sağlayabilir. Ancak risk alma iştahı güçlü kalsa da yurtiçi riskler nedeniyle TL varlıklar bundan yeteri kadar faydalanamayabilir. Ancak petrol fiyatlarında yaşanabilecek güçlü bir gevşeme TL varlıklar üzerindeki negatif baskıyı azaltabilir.

Yurtiçinde ABD ile ilişkilerin önemli olmaya devam edecek. ABD ile S-400 gerginliği ve F-35’lere ilişkin gelişmeler TL varlıklar üzerinde negatif ayrışama da etkili oluyor. YSK’nin İstanbul seçimlerine ilişkin olası bir seçim tekrarı kararı TL varlıklar üzerindeki negatif baskıyı artırabilir. Aksine seçim belirsizliğinin sona ermesi TL varlıklardaki negatif ayrışmanın sonlanmasını sağlayabilir. Fitch’in Türkiye’nin kredi notuna ilişkin kredi notunda ve görünümünde değişiklik beklenmiyor. Mayıs ayında yurtdışı piyasalarda risk alma iştahının güçlü kalmaya devam etmesi beklense de yurtiçi piyasalarda dalgalı seyrin devam etmesi beklenmektedir. TL’deki değer kayıplarının devam etmesi BIST’te bankacılık endeksi öncülüğünde satış baskısı ve negatif ayrışmayı devam ettirebilir. BIST’in düşüş trendinden çıkması için teknik olarak 100.700 seviyesinin tekrar üzerine yerleşmesi gerekiyor. Endeks bu seviye altında kaldıkça Mayıs ayında 89.000’lere kadar gerileme gerçekleştirebilir. BIST-100 endeksinin Mayıs ayında 89.000-98.000 arasında geniş bir bantta dalgalanması beklenmektedir. Değerleme olarak oldukça cazip seviyelerde olan BIST’te 89.000-91.000 aralığına gerilemelerin kademeli alım fırsatı olacağına, 98.000 ve üzerine yükselişlerin ise kısa vadeli kar satışı fırsatı olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz.

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını %20 olarak koruyoruz.

Rapor için tıklayın.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin