2019 Mayıs Strateji Raporu / Gedik Yatırım

AYLIK STRATEJİ RAPORU

Başlarken
YSK’nın İstanbul ve Büyükçekmece itirazlarına yönelik kararı beklenirken açıklanacak karar TL varlıklardaki yön ve volatilite üzerinde belirleyici olacaktır. YSK kararının geride bırakılmasının ardından piyasalar ABD – Türkiye ilişkilerine dair gelişmeler ile ekonomik aktiviteye ilişkin verileri daya yakından izlemeye başlayacaktır. Son dönemde olumlu haber akışlarının ön plana çıktığı ticaret görüşmelerinde son aşamaya gelindiğine ilişkin değerlendirmelerin risk iştahını desteklerken hafta sonunda Trump’ın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamalar görünümü bir anda tersine çevirdi.

Piyasalarda Son Durum
Mart ayının son haftasında yurt dışında Türk Lirası’nın swap faizlerinde sert yükselişler yaşanmış ve yabancı yatırımcı TL ihtiyacını karşılayabilmek için TL varlıklarda satışa geçmişti. Nisan ayının ilk haftalarında kayıpların ardından bir miktar toparlanma çabası etkili olsa da İstanbul seçimlerinin belirsizliğini koruması, S- 400 ile F35 konusundaki gelişmelerin ABD – Türkiye ilişkilerine dair endişeleri artırması, Türkiye’nin beş yıllık CDS primlerinin tekrar 400’lü seviyelerin üzerine çıkması gibi gelişmeler ve gündemdeki yerini korumaya devam eden riskler TL varlıkları baskılarken negatif ayrışmayı da beraberinde getirdi.

Yeni Ayda Piyasaları Bekleyenler
YSK’nın İstanbul ve Büyükçekmece itirazlarına yönelik kararı beklenirken açıklanacak karar TL varlıklardaki yön ve volatilite üzerinde belirleyici olacaktır. YSK kararının geride bırakılmasının ardından piyasalar ABD – Türkiye ilişkilerine dair gelişmeler ile ekonomik aktiviteye ilişkin verileri daya yakından izlemeye başlayacaktır. Son dönemde olumlu haber akışlarının ön plana çıktığı ticaret görüşmelerinde son aşamaya gelindiğine ilişkin değerlendirmeler risk iştahını desteklerken hafta sonunda Trump’ın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamalar görünümü bir anda tersine çevirdi.

Aylık Piyasa Stratejisi
İçeride YSK kararı ve dışarıda ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakereleri hakkındaki gelişmeler ay boyunca sonuçlarını izleyeceğimiz etkenler olabilir. Bu nedenle bu konular netlik kazanmadan strateji kurgulamak yanlış sonuçlar verebilir. Bu tür dönemlerde teknik seviyelere özellikle de olası tersliklerde zarar kesilecek seviyelere fazlasıyla dikkat etmekte fayda olduğunu düşünüyoruz.

Aylık Hisse Önerileri
Bu ay teknik takibimizdeki hisseler: BIMAS, KORDS, PETKM, SISE, TAVHL

Aylık Piyasa Stratejisi…

Ticaret savaşlarında rüzgar tersine döndü
YSK’nın İstanbul ve Büyükçekmece itirazlarına yönelik kararı beklenirken açıklanacak karar TL varlıklardaki yön ve volatilite üzerinde belirleyici olacaktır. YSK kararının geride bırakılmasının ardından piyasalar ABD – Türkiye ilişkilerine dair gelişmeler ile ekonomik aktiviteye ilişkin verileri daya yakından izlemeye başlayacaktır. Son dönemde olumlu haber akışlarının ön plana çıktığı ticaret görüşmelerinde son aşamaya gelindiğine ilişkin değerlendirmelerin risk iştahını desteklerken hafta sonunda Trump’ın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamalar görünümü bir anda tersine çevirdi. Bu iki konu hakkındaki gelişmeler ay boyunca sonuçlarını izleyeceğimiz etkenler olabilir. Bu nedenle bu konular netlik kazanmadan strateji kurgulamak yanlış sonuçlar verebilir. Bu tür dönemlerde teknik seviyelere özellikle de olası tersliklerde zarar kesilecek seviyelere fazlasıyla dikkat etmekte fayda olduğunu düşünüyoruz.

Dolar/TL’de volatilite devam edebilir
Veri akışının oldukça yoğun olduğu haftada Dolar/TL kurunda oynaklığın göreceli olarak önceki haftalara göre düşük kaldığını gördük. Son 6 ayın zirvelerine çıkan kurun aşağıya gelmekte zorlanması yatay seyir izlenmesinde etkili oldu. Önceki hafta son 23 ayın zirvelerine çıkan küresel dolar endeksinin hafta başında değer kayıpları yaşamasına rağmen TL’deki zayıf seyrin belirsizliklerin henüz sonlanmaması nedeniyle devam etmesi kurun hafta boyunca 5,92 seviyesinin üzerinde kalmasını sağladı. Önceki hafta gerçekleşen TCMB toplantısında bir önceki PPK’da yer alan “gerekirse ek sıkılaştırmaya gidilebileceği” yönündeki ifadenin çıkarılması gelecek toplantıda faiz indirimine yönelik sinyal olarak algılanmış bu nedenle geçen hafta gerçekleşen PPK toplantı özeti ve enflasyon raporunun önemini artmıştı. Salı günü yapılan sunumda TCMB Başkanı Çetinkaya’nın daha önce yabancı basında çıkan TCMB net rezervlerine ilişkin sorulara verdiği cevapların piyasayı tatmin etmekten uzak kalması kurda yatay görünümün devam etmesini sağladı. Yurtiçinde Perşembe günü YSK’dan gelen yeni soruşturmalar açıldığına yönelik açıklamalar ve Cuma günü nisan ayı enflasyon verisi diğer takip edilen önemli konu başlıklarıydı. YSK haberinin İstanbul seçimlerine yönelik süreci uzatacağı beklentisi TL tarafında baskıyı artırırken beklentilerin altında kalan Nisan ayı enflasyon verisine piyasaların tepkisi nötr oldu. Küresel tarafta ise hafta ortasında gerçekleşen Fed faiz toplantısı yakından takip edildi. Fed faiz oranlarını sabit bırakırken toplantının ardından konuşma yapan Başkan Powell’ın hükümetin faiz indirme baskısına rağmen sabırlı duruşlarını koruyacaklarını belirtmesi ve devamında beklentilerin üzerinde gerçekleşen istihdam, PMI ve dayanaklı mal siparişleri verileri haftaya zayıf başlayan küresel dolar endeksinin toparlanmasını sağladı. Küresel piyasalarda bu hafta Avrupa PMI, ABD ÜFE-TÜFE ve Fed üyelerini konuşmaları izlenecek. Yurtiçinde ise önemli bir veri akışı bulunamamakla beraber YSK’dan İstanbul seçimlerine yönelik gelebilecek açıklamalar ve ABD ile S400-F35 konuları konusunda gerçekleşebilecek görüşmeler-mesajlar yine yakından takip edilecek. Geçtiğimiz hafta 5,92 ile 5,98 bölgesi arasına sıkışan Dolar/TL kurunun bu hafta gelişmelere bağlı olarak daha hareketli bir hafta geçirebileceğini düşünüyoruz. Bu seviyelerin altına inilmesi durumunda aşağıda 5,87 ve devamında 5,80 seviyeleri; üstüne çıkılması durumunda ise yukarıda 6,08 ve 6,18 seviyeleri önemli destekler-dirençler olarak izlenebilir.

BIST 100’de zayıf teknik görünüm devam ediyor
Haftaya bankacılık endeksinde devam eden satışların etkisiyle düşüşle başlayan BIST-100 Endeksi sonrasında tepkiler görülse de haftayı kayıpla tamamladı. Çarşamba günü 1 Mayıs nedeniyle işlem görmeyen BIST-100 Endeksi perşembe gününe hafif alıcılı bir seyirle başladı. Ancak İstanbul seçimlerine ilişkin perşembe günü ön plana çıkan haber akışları endekste satışların hız kazanmasına neden oldu. Endeksteki zayıf seyir cuma günü de devam etti. YSK’nin İstanbul ve Büyükçekmece itirazlarına ilişkin kararını açıklaması beklenirken bu karar TL varlıklardaki yön ve volatilite üzerinde belirleyici olacaktır. Bununla birlikte ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakerelerine yönelik olumlu havanın Trump’ın attığı twitle tam tersine dönmesi de endeksi baskılayacak bir gelişme olarak karşımıza çıktı. Geçen hafta artan satış baskısının etkisiyle 200 günlük basit hareketli ortalamasının geçtiği kabaca 96.000 seviyesi altında kalan endekste 95.000 seviyesinin altında bir kapanış gerçekleşmesi zayıf bir teknik görünüm sundu. Düşüşlerin devam etmesi durumunda 93.400 altında 92.000 ve 90.500 seviyeleri destek olarak önem kazanacaktır. 90.500 yakın dönemin en önemli desteği konumunda. Olası haber akışlarıyla bu desteğin altında endeksteki kısa vadeli satış baskısının artış kaydedebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Son dönemde İstanbul seçimleri başta olmak üzere, Fırat’ın doğusuna operasyon söylemi, ABD ile S400 ve F35 gerilimi gibi konuların baskıladığı endekste, mevcut seviyelerdeki ıskonto olası geri çekilmelerin ardından sert dönüşler yaşanmasını sağlayabiliyor. Bu nedenle riskler ağır bassa da özellikle YSK kararının beklendiği haftada haber akışlarına bağlı zaman zaman sert yükselişler yaşanabileceği de göz önünde bulundurulmaya devam edilmeli. Yükselişlerde kısa vadede 95.000 ve 96.000 seviyeleri üzerinde kapanışların görülmesi yukarı yönlü hareketlerin devamlılığı açısından önem taşıyacaktır. 96.000 üzerinde 97.800 ve devamında 99.000 seviyesi önemli direnç noktaları olarak izlenebilir.

Aylık Teknik Öneriler…

Rapor için tıklayın.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin